Lloyd C.V

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Lloyd C.V

Postprzez boberm1 » sobota, 4 września 2021, 18:20

Łukasz_K
Próba
Obrazek

Edit: po kotwarciu obrazu w nowym oknie coś tam widać :-))
Dziekuję za podpowiedż.
Ostatnio edytowano sobota, 4 września 2021, 18:21 przez boberm1, łącznie edytowano 1 raz
boberm1
 
Posty: 30
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 22:21

Reklama

Re: Lloyd C.V

Postprzez potez » sobota, 4 września 2021, 18:21

GrzeM napisał(a):Jednocześnie dość trudno mi przyjąć że ze sklejki uformowano taki obły kształt jak na przodzie kadłuba nad kołpakiem:

no to raczej musisz przyjąc ;o) . Nie mam czasu ani możliwości teraz skanowac zdjęć z Revi, wystaczy pooglądac zdjęcie z pinteresta pierwsze z brzegu, które było wyżej i powiekszyć 2 razy:
Obrazek
taka była uroda tego dziwaka. Widać, gdzie sklejka i że te dwa pionowe zaokrąglone otwory mają okucia, Widać, że jest kawałek blachy czołowo, tam gdzie juz tłoczyc sklejki nie dałoby rady ;o) Wszystkie te "trudne obłe kształty" sa bez problemu do zrealizowania w sklejce co konstruktorzy Lloyda wykrzystali, łacznie ze skrzydłami. A że przy mocniejszym lądowaniu skrzydła się urywały a kadłub łamał, no to juz tak ich uroda.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lloyd C.V

Postprzez boberm1 » sobota, 4 września 2021, 18:23

Potez- oglądałem to zdjęcie zdecydowanie mniejsze a teraz- po powiększeniu - to świetne zdjęcie które generalnie już wszystko tłumaczy . Nie musze ciąć modelu :-)) A pewnie wyszłoby koszmarnie.
boberm1
 
Posty: 30
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 22:21

Re: Lloyd C.V

Postprzez potez » sobota, 4 września 2021, 18:51

Raczej 10 razy sprawdż przed sklejeniem czy kadłub nie jest zwichrowany. Słabo sa zrobione te wtryski z SH i niestety wychodzi dość koślawo ten samolot w klejeniu :(
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lloyd C.V

Postprzez Łukasz_K » sobota, 4 września 2021, 19:41

boberm1 napisał(a):Łukasz_K
Próba
Obrazek

Edit: po kotwarciu obrazu w nowym oknie coś tam widać :-))
Dziekuję za podpowiedż.


Prawie :mrgreen:
Żeby zdjęcie wyświetliło się poprawnie link musi prowadzić do pliku graficznego (*. jpg, *bmp, *gif)

Twój link wygląda tak

Kod: Zaznacz cały
[img]https://ibb.co/ZK3rnTX[/img]


A powinien tak

Kod: Zaznacz cały
[img]https://i.ibb.co/RP1KxHb/lloyd-cv-05.jpg[/img]


A teraz w praktyce:

Zrobiłeś tak
Obrazek

A powinieneś tak

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Lloyd C.V

Postprzez boberm1 » sobota, 4 września 2021, 19:57

Łukasz_K OK. Próba nr 2
Obrazek

dzieki serdeczne : łukasz _K , potez i GrzeM.
BTW: zeby nie było ;o) - to nie moja twórczość na tym zdjęciu - to raczej wzór, do którego chciałbym "doszlusować" .
boberm1
 
Posty: 30
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 22:21

Re: Lloyd C.V

Postprzez potez » sobota, 4 września 2021, 20:27

To jest Stary model Petera Plattnera. inna wersja niż teoja bo z silnikiem Hiero i paskami na skrzydłach. Wersje z Daimlerem jak widać na zdjęciach w Revi miały gładkie skrzydła.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lloyd C.V

Postprzez boberm1 » sobota, 4 września 2021, 21:10

Wiem drogi potez - zdjęcie jest raczej randomowe - coś wstawiłem aby przetestowac możliwości prezentacji grafik.
Maszyny 46.01 do 46.48 miały montowane silniki Daimlera - w/g Windsocka. I dzieki za podpowiedż w kwestii skrzydeł - nie zwróciłem na to uwagi - bedę musiał przeszlifowac i zaznaczyc w tym miejscu łaczenie poszycia sklejkowego.
boberm1
 
Posty: 30
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 22:21

Re: Lloyd C.V

Postprzez GrzeM » wtorek, 7 września 2021, 21:13

potez napisał(a):no to raczej musisz przyjąc ;o) . Nie mam czasu ani możliwości teraz skanowac zdjęć z Revi, wystaczy pooglądac zdjęcie z pinteresta pierwsze z brzegu, które było wyżej i powiekszyć 2 razy


A co tam jest takiego w tym Revi - nie skanuj jeśli nie możesz, po prostu napisz o co chodzi.

A to zdjęcie tutaj czego ma dowodzić? Że widać tam fakturę sklejki na tej osłonie?

Tu jest zdjęcie na którym nie widać (uwaga! można powiększyć):
Obrazek

Ta faktura sklejki na osłonie silnika może być równie dobrze niestarannie naniesioną farbą - często na austriackich samolotach się zdarzało.

Tu jeszcze jeden Lloyd - też trudno powiedzieć co widać... (też można powiększyć)
Obrazek

Ja przyznaję że specjalnie nie mam zdania z czego te osłony były. Może czasem z blachy, a czasem ze sklejki? Czy w tym Revi coś konkretnego piszą lub widać na zdjęciach, czy to jednak domniemania?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Lloyd C.V

Postprzez potez » środa, 8 września 2021, 09:44

Grzem masz wymieszane dwie różne wersje.
Dolne zdjęcie, gdzie jest ewidentnie sklejka jest z silnikiem Daimler seria 37, górne zdjęcie, gdzie osłona jest jasno szara to silnik Hiero czyli seria 84. W serii 84 często sa na zdjęciach w ogóle bez osłon Płatowce tez się troche od siebie różniły :)
Wyróżnikiem na słabych zdjęciach sa otwory rewizyjne, na sklejekowych jest jedna owalna klapka na boku, te z Hiero mają 3 okrągłe po lewej stronie.
Ponieważ rozmawiamy o serii 37 to mamy sklejkowe na 100%.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lloyd C.V

Postprzez GrzeM » środa, 8 września 2021, 19:30

Mam to zdjęcie w nieco lepszej rozdzielczości (można powiększyć klikając) i cały czas ta "sklejka" budzi moje wątpliwości - wygląda zupełnie inaczej niż bok kadłuba. Na boku są faktycznie wyraźne słoje, a na tej osłonie silnika bardziej jakieś smugi, jakby od słabo kryjącej farby (coś podobnego jest na niektórych Albatrosach D.III - także z Eskadry Kościuszkowskiej czy Flik 3j i innych austriackich samolotach).

Obrazek

Jeśli chodzi o wersje Lloydów to kompletnie wszystko pomieszałeś. Były dwie wersje 46. (pierwsza z Daimlerem 185 km, druga z Benzem 220 km) produkcji Lloyda i wersja 82 produkcji WKF też z Benzem 220 km. Hiero nie stosowano. Seria 37 to był Aviatik C.I, a seria 84 to Aviatik D.I (WKF)
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Lloyd C.V

Postprzez potez » czwartek, 9 września 2021, 09:47

Ano serie rzeczywiscie pomieszałem, pisałem z głowy czyli z niczego. :mrgreen:
Na twoim zdjęciu wyrażnie widać sklejkę, wygląda inacze niż na dole bo jest pod kątem nachylona do pionu i ma słoje wzdłuż kadłuba a nie góra dół. Masz wyraźne okucie tego podłużnego otworu zrobione z blachy i pomalowane na szaro, masz zapinki do mocowanie tej górnej części też w jasnym kolorze, gdyby malowali smugami to pomalowali by tez okucia. Lloydy jeśli były malowane to w ciapki i to widac na zdjęciach, że sa charakterystyczne plamy na kadłubie i skrzydłach od góry. Jak popatrzysz na zdjęcia skrzydeł to tam najbardziej można dostać głupawki, sklejka była kładziona naprzemiennie i na zdjęciach trzeba moco patrzeć, żeby widzieć jak idą słoje. Zresztą jak samolot był nowy to na zdjęcu w ogóle mało co było widać, bo kontrasty to dopiero w eksploatacji powstawały, austriacka sklejka była bardzo jasna.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lloyd C.V

Postprzez GrzeM » czwartek, 9 września 2021, 14:19

To zdjęcie (z mojego dawniejszego postu):
Obrazek
To nie jest żadna seria 82 z Hiero (czy raczej Benzem) ale najzwyklejszy 46.13 z Daimlerem - widać charakterystyczny dla Daimlera poziomy wałek nad cylindrami (zdjęcie z książki Haukego/Schroedera/Totchingera) oraz numer "7" na chłodnicy daimlerowskiej (Benz miał chłodnicę nr 9). Wszystkie trzy zdjęcia pokazują jedną i tę samą wersję o której rozmawiamy, 46 z Daimlerem. Na tym akurat zdjęciu wyraźnie widać, że dyskutowany przez nas element jest równo i jednolicie pomalowany (co może oznaczać blachę).

Jeśli chodzi o to moje najnowsze zdjęcie, to (też skanowane z książki):
Obrazek
- moim zdaniem ta powierzchnia owszem jest pod innym kątem i smugi się układają na niej prostopadle do tych na kadłubie, ale masz tam inną sklejkową powierzchnię (wydłużony trójkąt zaraz za kołpakiem śmigła, pod bokiem kadłuba) która też ma słoje wzdłuż kierunku lotu i wygląda inaczej niż to o czym dyskutujemy, a tak samo jak drewniana burta - faktycznie jak sklejka.

Austriacka sklejka była jasna - ale na Oeffagach. Na Lloydach jest po prostu bejcowana na ciemno (a nie ciemnieje z czasem) - co widać doskonale na zdjęciach funkiel-nówka prototypów.

Ja daleki jestem od wyrokowania że to była blacha (czy że sklejka) - ale widzę tu bardzo wiele wątpliwości. Jeśli opieramy się tylko i wyłącznie na zdjęciach, to uważam że po prostu nie ma podstaw do stawiania tak kategorycznych twierdzeń. (A piszę to po przejrzeniu kilku poważnych książek o austriackim lotnictwie, z dobrej jakości zdjęciami - z których niektóre tu zeskanowałem). Jednocześnie w tych książkach kolorowanki pokazują tam blachę (szarą) - wiem, że to żaden wyznacznik, ale autorzy tych książek to poważni ludzie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Lloyd C.V

Postprzez greatgonzo » czwartek, 9 września 2021, 16:39

GrzeM napisał(a):wygląda inaczej


Być może... .
Obrazek
Fot via FB. Zniknie.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Lloyd C.V

Postprzez boberm1 » czwartek, 9 września 2021, 17:03

Drodzy Panowie Koledzy
Jeszcze jedna zagwozdka . Metalowa osłona spodu kadłuba . W/g Windsocka wygląda to tak :
Image
A w/g Kolegi wojtka tak:
Image
Róznica w wersji , czy róznica w interpretacji?
boberm1
 
Posty: 30
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 22:21

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości