Lublin R-XIII - podłoga kolor/materiał?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Lublin R-XIII - podłoga kolor/materiał?

Postprzez pporfiry » piątek, 1 października 2021, 20:27

Witajcie

Składam sobie Lublina R-XIII ter w 1/48 i nie mogę znaleźć informacji z czego była zrobiona podłoga w tych samolotach.
Czy ktoś ma na to papiery?

W monografii A.Glassa nic nie znalazłem w tekście, są tylko dwa zdjęciach, które przedstawiają konstrukcję kadłuba bez poszycia, jedno wersji R-XIIIB, drugie R-XIIIter. Podłogę widać słabo, ale można z nich wywnioskować, że jest ona jasna. Tak jasna jak aluminiowe elementy, jak fotel pilota, czy zasobnik na magazynki km. Obstawiam raczej sklejkę, niż aluminium, a może to sklejka pociągnięta srebrzanką? :)

Obrazek
Obrazek

Za drewnianą podłogą przemawiają zdjęcia wypalonych wraków, na których konsekwentnie podłoga jest nieobecna.

Obrazek

Z kolei blaszka waloryzacyjna Parta w przedniej sekcji posiada ryflowanie jakby autorzy sugerowali blachę.

Co sądzicie?
pporfiry
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek, 1 października 2021, 20:05

Reklama

Re: Lublin R-XIII - podłoga kolor/materiał?

Postprzez potez » niedziela, 3 października 2021, 14:25

Wg mnie była drewniana sklejkowa. Nic nie wskazuje na blachę, zwłaszcza ryflowaną, tym bardziej, ze pod nią i tak musialaby być konstrukcja wzmacniająca - jakies podluznice czy poprzeczki. Zdjecia spalonych wrakow pokazują pustkę - gdyby tam była blacha, toby została.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lublin R-XIII - podłoga kolor/materiał?

Postprzez pporfiry » niedziela, 3 października 2021, 20:01

Postanowiłem wykazać się niezdecydowaniem i zrealizowałem obie opcje. A co mi tam ;)

Obrazek
pporfiry
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek, 1 października 2021, 20:05


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości