Pytania o PBY Blue oraz Deep Sea Blue

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Pytania o PBY Blue oraz Deep Sea Blue

Postprzez tatatusi » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 13:24

Witam.
Kiedy i gdzie stosowano tytułowe kolory?

Zestaw Lifecolor - kolor górnych powierzchni do Cataliny - w dwutomowej monografii z AJ-Pressu nie znalazłem żadnej informacji o tym kolorze (wg Federal Standard FS34058):
https://www.aerograf-fengda.pl/pl/p/Zestaw-kamuflazowych-farb-LifeColor-CS46-USN-USMC-WWII-Colours/6056

Poniższa farba (wg Federal Standard FS35045) stosowna była podobno na Mitchellach PBJ-1H (jeszcze w czasie II wojny, czy już po?):
https://exito.sklep.pl/pl/p/AK-INTERACTIVE-11864-Farba-akrylowa-Deep-Sea-Blue/61426#galleryName=productGallery,imageNumber=3

Poproszę o informacje.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Pytania o PBY Blue oraz Deep Sea Blue

Postprzez caughtinthemiddle » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 14:11

Deep Sea Blue z AK to po prostu Glossy Sea Blue, tyle że w standardowym dla całej serii farb wykończeniu, w związku z czym zatytułowanie go 'Glossy' byłoby mylące. Według pomiarów Nicka Millmanna najbliższym FS dla tego koloru nie jest powszechnie cytowany 15042, ale właśnie 35045.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Pytania o PBY Blue oraz Deep Sea Blue

Postprzez tatatusi » wtorek, 25 stycznia 2022, 10:29

Dziękuję za wyjaśnienie, jak się przyjrzałem dokładniej zestawowi AK, to wszystko się samo poukładało w głowie.
Tak to jest jak się pisze posty na szybko przed wyjściem do pracy...
Niemniej pytanie o kolor PBY Blue nadal aktualne!
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Pytania o PBY Blue oraz Deep Sea Blue

Postprzez tatatusi » środa, 23 sierpnia 2023, 21:35

Chyba wyjaśniła się sprawa koloru PBY Blue - trafiłem na informację, że była to farba stosowana na wczesnych Catalinach, ale okazało się, że po wybuchu wojny kolor ten był zbyt kontrastowy na wodzie i zmieniono barwy górnych powierzchni na Non-specular Blue Grey. Na ile ta informacja jest prawdziwa, nie wiem, proszę o ewentualne sprostowanie.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości