A6M5 Zero - odłażenie farby, podkład itp.

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

A6M5 Zero - odłażenie farby, podkład itp.

Postprzez Arcturus » niedziela, 20 lutego 2022, 09:24

Szykuję się do malowania Zerówki (1/32, Tamiya) i próbuję coś rozkminić... Panuje powszechne przekonanie, że zielona farba była kiepskiej jakości, obłaziła płatami, przebijał nagi metal itd. Tymczasem jednak znalazłem informacje że wcale tak nie było, Zero były pokrywane podkładem w kolorze rdzawobrązowym i jeśli już zielona cokolwiek odchodziła, to powinien być widoczny raczej ten podkład a nie goły metal.
Malowanie które wybrałem jest pudełkowe, produkcja Nakajima. Z jedynego zdjęcia tego egzemplarza które znalazłem wiele wyczytać się nie da - wydaje się, że malowanie faktycznie jest zmęczone (przynajmniej kadłub poniżej kabiny), ale gołego metalu chyba tam nie ma.
Obrazek
Wszelka pomoc i sugestie mile widziane!
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Reklama

modele polskich samolotów

Re: A6M5 Zero - odłażenie farby, podkład itp.

Postprzez Dominik » niedziela, 20 lutego 2022, 10:26

Ta złażąca farba z Zerówek to efekt stereotypów. Osobiście nie widziałem zbyt wielu odrapanych do blachy. A mám w domu parę albumów z tym typem. Zmęczenie farby, wypłowienia tak. Ewentualnie odpryski przy zamkach paneli inspekcyjnych. Więc jeśli nie ma dowodu foto, to masowe przetarcia do gołej blach,w przypadku Reisenów, jest jedynie lincencia poetica twórcy modelu.
Co ciekawe, jest takie powojenne zdjecie, na którym widać kilka odrapanych Zerówek, ale jest to złomowisko, więc trudno wywnioskować czy odrapania powstały w trakcie służby, czy po zakończeniu wojny, gdy łowcy pamiątek lub chcący fajną fotkę sobie zrobić łazili po samolotach.

https://www.worldwarphotos.info/wp-cont ... i_1945.jpg

https://hobbycom.jp/upimages/view/photo ... 9/fullsize
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: A6M5 Zero - odłażenie farby, podkład itp.

Postprzez marco2607 » niedziela, 20 lutego 2022, 10:27

Dobrze wyczytałeś , obłaziło to co było robione byle jak i byle gdzie ( lotniska polowe ). Malo tego większość zdjęć jest robionych przez amerykanow na złomie lub rozbitkach dawno opuszczonych, a pogoda zrobiła swoje. ;o)
Poza tym te samoloty na koniec wojny za wiele nie latały.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3301
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości