Vert - armee de l'air

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Vert - armee de l'air

Postprzez Josef Priller » środa, 2 marca 2022, 23:36

Witam,
po bezskutecznych poszukiwaniach złotego środka zwracam się o pomoc w podaniu prawidłowego odpowiednika francuskiej zieleni z lat 1938-1940, zwłaszcza stosowanej na samolotach bombowych (Bloch MB 200, Bloch 210, Potez 540). W powszechnej opinii, także na forum PWM, kolor vert z zestawu Hataki (seria pomarańczowa) ma dziwny, jaskrawy odcień. Czy ktoś ma doświadczenia w użyciu zieleni na swoich modelach Armee de l'air? Podkreślę, że nie mam na myśli koloru kaki francais, w tym wypadku spokojnie można użyć hataki lub Gunze H73 / C23. Wydaje mi się, że odcień vert powinien oscylować mniej więcej w kierunku koloru zaproponowanego przez hatakę, ale ciemniejszego i bardziej stonowanego, może coś w rodzaju Gunze C 302, Humbrol 149, Revell 88, coś podobnego do przyciemnionego medium green USAF? Może ktoś ma pomysł na ten kolor?
Avatar użytkownika
Josef Priller
 
Posty: 78
Dołączył(a): środa, 23 września 2009, 16:16

Reklama

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez xmen » środa, 2 marca 2022, 23:58

Kamuflaż francuski malowany farbami Bilmodel.Kolory opracowane według oryginalnego wzornika jak zapewnia producent.
Obrazek
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1161
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez 307_Piotras » piątek, 4 marca 2022, 19:09

Mogę dodać do tego co przedstawił Ochli, że mam wzornik Iliad design i ten kolor z bilmodela odpowiada temu co jest na wzorniku. Co prawda, bilmodel przy komponowaniu kolorów korzystał z innego wzornika ale ten kolor jak i pozostałe uważam za bardzo dobrze dobrane. O zielonym z hataki zapomnij, to jakiś żart. Natomiast hataka ma fajny ten ciemny brązowy którego jako jedynego brakuje z bilmodela. Ten gunze tez nie jest prawidłowy.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): niedziela, 9 października 2016, 00:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez Josef Priller » piątek, 4 marca 2022, 20:12

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, rozumiem, że ta zieleń to vert nr katalogowy bilmodel 373? Czy bilmodelami maluje się bez rozcieńczania? Nie gryzą się z surfacerem gunze lub hatakami orange?
Avatar użytkownika
Josef Priller
 
Posty: 78
Dołączył(a): środa, 23 września 2009, 16:16

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez 307_Piotras » piątek, 4 marca 2022, 20:43

Tak 737.Nic się nie gryzie, musi być podkład, niskie ciśnienie, przygotowane do malowania. Niestety śmierdzą nitro ale generalne będziesz zadowolony.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): niedziela, 9 października 2016, 00:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez GrzeM » piątek, 4 marca 2022, 22:25

Przepraszam, ale mam wrażenie że zrobiło się tu trochę zamieszanie.
Mamy nieco 100% pewnych informacji dotyczących kolorów francuskiego kamuflażu wojennego. Część jest bardzo oczywista: to Caudron z Finlandii znajdujący się obecnie na wystawie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ma na sobie oryginalne malowanie.
Obrazek

Co do kolorów "z oryginalnego wzornika" - francuski wzornik obejmuje dużo więcej kolorów niż te używane w trójkolorowym kamuflażu na Caudronie. Wydaje mi się że soczysta zieleń na pokazanym tu przez Ochliego modelu Morana to raczej Vert Protective z okresu przedwojennego, np. tu:
Obrazek

Są w tym wzorniku różne zielenie, różne brązy (także te używane do malowania nocnych bombowców). Trudno się połapać.

Kolory Hataki wydają się OK, tyle że "Vert" Hataki to ten przedwojenny, a "Khaki Fracais" to "Vert Fonce"
Obrazek

(nazwa była używana zamiennie, pisze o tym Franciszek Strzelczyk w znakomitej monografii Caudrona:
Obrazek
Są tam też kolorowe zdjęcia niemieckie pokazujące Blocha 152 i Bostona (kolory jak na krakowskim Caudronie).


Wymądrzyłem się ;o) To teraz do rzeczy. Jaki konkretnie kolor miał na myśli poeta?

Josef Priller napisał(a): zwracam się o pomoc w podaniu prawidłowego odpowiednika francuskiej zieleni z lat 1938-1940, zwłaszcza stosowanej na samolotach bombowych (Bloch MB 200, Bloch 210, Potez 540).
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez Josef Priller » piątek, 4 marca 2022, 23:09

Poeta chciałby bardzo zmalować całego zielonego MB 200 albo MB 210 w trójkolorowym kamuflażu od góry (vert, brun, gris bleu fonce) i rozpaczliwie szuka odpowiedniej zieleni (nie khaki, jak na Caudronie).
Avatar użytkownika
Josef Priller
 
Posty: 78
Dołączył(a): środa, 23 września 2009, 16:16

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez xmen » piątek, 4 marca 2022, 23:29

Zielony Hataki na modelu wygląda tak:
Obrazek
Bilmodel robi jeszcze farbę 367 Vert Fonce i ten kolor jest bardzo ciemny.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1161
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 5 marca 2022, 00:12

Na ile jest to wiarygodne?
Obrazek
a w tej książce jest dość dokładny opis + numery wg FS
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez 307_Piotras » sobota, 5 marca 2022, 00:13

Panowie, nieprawda, że kolory Hataki są ok. Te które wydrukowali na pudełku może i tak tyle, że one fizycznie maja zupełnie inne odcienie. Oba szare i czekoladowy są ok, zielony i khaki to jest całkowita pomyłka. Mam zestaw, byłem w Krakowie wiem co mówię. Robiąc Blocha, miałem pewien dylemat, początkowo chciałem użyć właśnie ten zielony, gdzieś kiedyś czytałem, że był stosowany. Jest zamieszanie, ponieważ autorzy malując sylwetki bardzo często w różnych monografiach stosują na blochach taki zielony. Po namyśle uznałem, że był lub mógł byc khaki i taki zastosowałem. Mysłę że brąz też powinien być ten ciemniejszy ale to nie jest pewne, pomimo tego, że taki właśnie jest na C714. Tych kolorów bilmodel ma dużo to fakt ale to jest wynik tego, że oni uwzględniają również I WS oraz marynarkę. Wzornik Iliad Design ma tylko kolory IIWS wraz z opisem jak się zmieniały kamuflaże od 1938r. Jeżeli jesteś pewny, że był tam Vert to ja uważam, że ten będzie ok, tym bardziej że na dwóch niezależnych wzornikach jest taki sam. Jeżeli nie zielony to był khaki, tylko nie z Hataki bo na 100% jest błędny.

Wygląda podobnie jak Iliad, khaki jest inny, powinien byc cos jak OD.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): niedziela, 9 października 2016, 00:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez GrzeM » sobota, 5 marca 2022, 00:27

A skąd pewność że "odpowiednia zieleń" dla trójkolorowego kamuflażu jest inna niż na Caudronie?

Jest taka książka, może tam będzie rozwiązanie.
Obrazek

W sumie można też zrobić printscreena z tego filmu i w programie graficznym nieco skorygować kolory - bo film jest nagrany przy sztucznym świetle, bardzo zażółcony (papier nie wygląda na biały).

https://www.youtube.com/watch?v=RgHUguMmqD8&t=8s

I jeszcze takie znalazłem:
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez 307_Piotras » sobota, 5 marca 2022, 00:33

Bo na caudronie jest khaki, który z naszym khaki nie ma nic wspólnego. Czasami nazwy kolorów są pokrętne. Ja przyjmuję taki punkt widzenia. Są dwa wzorniki, ktoś je opracował na jakichś podstawach, tak zakładam. W obydwóch vert wygląda niemal tak samo a w jednym z nich jest informacja, że bywał stosowany zamiennie z khaki. Więc dla mnie przy braku mozliwości prowadzenia badań sprawa na dzisiaj jest rozstrzygnięta.

W sumie to może błąd jest taki, że autor pytania zakłada na 100% vert a w istocie byl khaki?
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): niedziela, 9 października 2016, 00:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez GrzeM » sobota, 5 marca 2022, 01:04

307_Piotras napisał(a):Bo na caudronie jest khaki, który z naszym khaki nie ma nic wspólnego. Czasami nazwy kolorów są pokrętne. Ja przyjmuję taki punkt widzenia. Są dwa wzorniki, ktoś je opracował na jakichś podstawach, tak zakładam. W obydwóch vert wygląda niemal tak samo a w jednym z nich jest informacja, że bywał stosowany zamiennie z khaki. Więc dla mnie przy braku mozliwości prowadzenia badań sprawa na dzisiaj jest rozstrzygnięta.

W sumie to może błąd jest taki, że autor pytania zakłada na 100% vert a w istocie byl khaki?


Tak jak napisałem, Franciszek Strzelczyk (wraz z Bartłomiejem Belcarzem) - uważam że faceci się znają - w monografii Caudrona napisali że kolor widoczny na Caudronie miał dwie nazwy: Kaki mat (wg "wzornika STAe") oraz "Vert Fonce mat" ("nazwa stosowana").
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez Aleksander » sobota, 5 marca 2022, 01:33

To moja interpretacja kolorów Armee de l'Air - model zrobiony dawno, malowany farbami Model Marster Authentic - kolor zielony to French Khaki Nr 2106.

Obrazek

Obrazek

Wydaje mi się dość wiarygodny, ale...
Obrazek
ObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7968
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Vert - armee de l'air

Postprzez xmen » sobota, 5 marca 2022, 08:56

GrzechM nikt nie neguje wiedzy tych Panów.Pewnie mają wiedzę na ten temat większą niż my razem wzięci.Uważam moim skromnym zdaniem że w przypadku francuskiego lotnictwa niczego nie można być pewnym ( przynajmniej jeśli chodzi o kamuflaże).Takiego "bałaganu " to nawet w ZSRR nie było.Każdy samolot pomalowany w inny wzór a na dodatek mogły się trafić różne kolory.Jakby nie można było tego zrobić porządnie.
Wszyscy producenci farb mają problem z tymi kolorami.Agama jak wydała kolory do " francuzów" to były ciemne jak cholera (wiem bo kupiłem i nawet jeszcze je mam)z kolei Hataka poszła w drugą stronę i zrobiła je jasne.
Trzeba mieć nadzieję że ktoś w końcu trafi a Bilmodel jest chyba najbliżej jak do tej pory.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1161
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości