Polskie Reapery już są

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Polskie Reapery już są

Postprzez sama_rama » środa, 22 lutego 2023, 23:33

No właśnie. A ja myślałem że to te docelowe, ale widocznie nie.
sama_rama
 
Posty: 77
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2021, 13:54

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Polskie Reapery już są

Postprzez KayFranz » czwartek, 23 lutego 2023, 10:46

Które docelowe?
Bo jako cel ostateczny dla najbliższych planów użytkowania BSL przez nasze siły zbrojne w oświadczeniu pana Błaszczaka podano pozyskanie (ale nie użyto słowa ZAKUP) wersji MQ-9B. Czyli wersji rozpoznawczo-uderzeniowej.
Natomiast leasing - od prywatnej firmy GA, produkującej te maszyny - dotyczy egzemplarzy w wersji MQ-9A, czyli rozpoznawczej.

Te oświadczenia trzeba czytać na zimno, nie podniecając się zbytnio i starając się dotrzeć do tekstu źródłowego, bo jak sam widzę, już kolejne artykuły powielane w różnych serwisach zaczynają wprowadzać w błąd - nie wiem czy specjalnie czy na skutek niewiedzy redagujących swój tekst dziennikarzy. W każdym razie wersja MQ-9A NIE przenosi 1,7 tony uzbrojenia.

Kwestia czy BSL latające nad Polską w wersji A w ogóle będą miały polskie szachownice jest do dyskusji. To formalnie są BSL zarejestrowane w Stanach, na amerykańskich znakach. Jeśli kiedykolwiek pokażą się fotografie MQ-9 z polskimi oznaczeniami, to wtedy coś się wymyśli w kwestii kalkomanii. Na razie jedyny potwierdzony ślad to te fotografie prasowe z prezentacji i nie ma pewności, czy to nie była jednorazówka.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Polskie Reapery już są

Postprzez sama_rama » niedziela, 19 listopada 2023, 00:17

Czas na odgrzewanie kotleta :)

Znalazłem w necie takie o to zdjęcie. Na mnie jest to 95% nasz Reaper.
Drony z prezentanci miały typowy Amerykańskie malowanie i typowe dla amerykanów malowanie numer identyfikacji, i w dodatku nie wyglądały na nowe (stary MQ-9 a nie MQ-9A).

Obrazek
Niestety, jak ściągnąłem nie zapisałem SKĄD to zdjęcie pochodzi i teraz nie mogę odnaleźć.
(Cenzura to nie moja...)

Czy ktoś może wie coś więcej?

np. na wsadzonym zdjęciu widać doczepiony zbiornik paliwa, ale dron nie ma dodatkowego zasobnika czujnikowego tak jak np. drony Amerykańskie:
https://www.wojsko-polskie.pl/2slt/arti ... ktycznego/
sama_rama
 
Posty: 77
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2021, 13:54

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości