P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez Ireneusz » poniedziałek, 6 marca 2023, 19:59

Witam,mam takie pytanie.Czy ktoś wie jaki nr seryjny oraz burtowy miała P-11c na której został zestrzelony 2 IX 1939 w miejscowości Orchów koło Łasku pchor. pil. Piotr Ruszel ze 161 eskadry myśliwskiej.
Ireneusz
 
Posty: 460
Dołączył(a): środa, 2 marca 2011, 16:16
Lokalizacja: Łask

Reklama

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez quest » wtorek, 7 marca 2023, 21:50

Hej
Ł. Łydżba wskazuje, że P. Ruszel w swoim ostatnim locie pilotował P.7 z numerem taktycznym 6.
Samolot rozbił się koło Rzgowa prawdopodobnie wskutek odstrzelenia śmigła.
Lotnicy obu eskadr latali zamiennie na P7/P.11 (z pewnymi wyjątkami) i to mocno utrudnia taką identyfikację o jaką pytasz, ale w tym przypadku (i nie tylko tym) osobiście i subiektywnie uważam, że autor wykonał kawał dobrej roboty i spokojnie możesz założyć, że była to P.7 "6".
Pozdrawiam
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez Ireneusz » wtorek, 7 marca 2023, 22:20

Witam,mam opracowanie Ł.Łydżby "Lwowski III/6 Dywizjon Myśliwski'' w którym jest opisane zdarzenie .Pchor został zestrzelony w rejonie stacji kolejowej i rozbił się w Orchowie ,zmarł w drodze do szpitala w Łasku.W pobliżu miejsca upadku znajduje się obecnie tablica upamiętniająca to wydarzenie http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,r ... ,5957.html
Ireneusz
 
Posty: 460
Dołączył(a): środa, 2 marca 2011, 16:16
Lokalizacja: Łask

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez quest » środa, 8 marca 2023, 12:57

Witaj
Domyślam się, że masz książkę Vespera.
Jednakże w 2020-21 roku ukazały się w Technice Wojskowej Historia najnowsze badania dotyczące walk Dyonu tegoż autora.
Jest tam sporo nowych odkryć między innymi właśnie ostatni lot tego pilota.
Pzdr
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 8 marca 2023, 13:45

Quest,czy w Techn. Wojsk. jest zdjęcie P7 nr 6, z numerem podskrzydłowym 61-J ?
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez quest » środa, 8 marca 2023, 14:40

Cześć Bogdan
Nie wiem. Muszę sprawdzić. Na pewno śmierć pilota lokalizowana jest koło Rzgowa (ode mnie samochodem 10 minut jazdy) i w tekście było, że leciał właśnie tą 6-tką.
Pytasz o ujęcie na którym widać numer policyjny czy ogólnie o zdjęcie 6 ?
Tak czy inaczej sprawdzę wieczorem i dam znać.
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 8 marca 2023, 16:22

Zdjęcie z Odkrywca.pl
Obrazek
i takie "po jakimś czasie"
Obrazek
Bardziej mi zależy na drugim ujęciu, może uda się coś zobaczyć
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez quest » środa, 8 marca 2023, 19:14

Hej Bogdan
Tak jak wspominałem P.7 nr takt 6, 61-S to samolot pilotowany przez P. Ruszela, rozbity koło Rzgowa.
Szczegóły w Technika Wojskowa Historia 6/2020 (special)
Zdjęć tego samolotu nie ma w artykule.
Co do numeru wojskowego to powiedz czy udało Ci się cokolwiek wyciągnąć z tych fotografii?
Pytam bo tematem numerów wojskowych 162 esk trochę się zajmowałem i jeśli to kogoś interesuje to mogę na forum efekt swojego szukania przedstawić. Wbrew pozorom nie jest tak źle z tymi numerami a i roboty nie było specjalnie dużo. Gdyby udało się coś ustalić z 6-tką to byłaby szansa na kolejny w pełni oznakowany samolot P.7. Trochę zacząłem się bawić suwakami by poprawiać skany zdjęć, ale Ty chyba masz większą wprawę.
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez RAV » środa, 8 marca 2023, 21:00

Bogdan Stanek napisał(a):Bardziej mi zależy na drugim ujęciu, może uda się coś zobaczyć

Musiałby być porządny skan z oryginału i bez kompresji. Z tych JPGów nic się nie wyciągnie, a wydaje mi się, że jest szansa.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez merlin_PL » czwartek, 9 marca 2023, 11:58

Się odezwę . Dawno mnie tu nie było . Ale jako prawie tubylec ( Zduńska Wola kiedyś, sercem cały czas :) ) , do tego interesujący się regionem to zamieszam trochę.

Długi czas , i powszechnie za miejsce zestrzelenia wskazywano Orchów - w okolicach Łasku . Okoliczności opisywane wskazują , ze został zestrzelony przez OPL pociągu ( linia Łódź - Sieradz ) i skapotował pomiędzy tą linią kolejową , a drogą , która jest równoległa do linii kolejowej. Tam stanął pomnik, który uznaje się , ze był wzniesiony w miejscu zestrzelenia. A pomnik, jest przy drodze, ale akurat nie pomiędzy drogą,a torami tylko po drugiej stronie.
Pilota przewieziono do Łasku i wszystko jest dość spójne jeśli chodzi o miejsce zdarzenia I nie wiem skąd wziął Łydźba Rzgów - ( to kilkanaście kilometrów dalej )

Piszę o tym, bo zdjęcie nijak nie pasuje do okolic Orchowa ( równe " gołe pole " dookoła , brak punktów orientacyjnych - to nie ta okolica ), więc może nie do końca jest to samolot Ruszela, albo coś jest na rzeczy z tym Rzgowem.
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 22:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez tatatusi » piątek, 10 marca 2023, 13:10

Obrazek
Podrzucam jeszcze jedno ujęcie niebieskiej (?) szóstki - niestety prawej burty.
Przy okazji proszę zwrócić uwagę na różnice w wypełnieniu białych pól dolnych szachownic na pierwszym zdjęciu.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 14:18

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez Ireneusz » piątek, 10 marca 2023, 20:56

quest ciekawe rzeczy opisujesz,czy mógłbyś podesłać skan artykułu o zestrzeleniu koło Rzgowa
Ireneusz
 
Posty: 460
Dołączył(a): środa, 2 marca 2011, 16:16
Lokalizacja: Łask

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 12 marca 2023, 15:06

quest napisał(a):Hej Bogdan
Co do numeru wojskowego to powiedz czy udało Ci się cokolwiek wyciągnąć z tych fotografii?

Niestety, RAV ma rację, przy tej jakości zdjęcia to domysły i spekulacje.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez RAV » niedziela, 12 marca 2023, 18:45

Pozwólcie, ze pokażę Wam ciekawostkę.

Od paru lat zajmuję się astrofotografią. Typowe zdjęcie przed obróbką wygląda tak:
Obrazek
Oczywiście tu jest już zmniejszony JPG, a do obróbki używa się plików nieskompresowanych, ale tak one wyglądają.

Po obróbce powyższego zdjęcia uzyskałem takie coś:
Obrazek
Obróbka nie zawierała domalowywania czegoś pędzelkiem czy podobnych "oszustw". Tylko zmiana kontrastu i nasycenia na całym zdjęciu za pomocą Poziomów i Krzywych. To, co tu widzicie, zostało dosłownie "wyciągnięte" z pierwszego zdjęcia.

Wrzucam to, żeby pokazać, jak wiele można wyciągnąć ze zdjęcia, które nie zostało zepsute kompresją. Kompresja bowiem usuwa ze zdjęcia to, czego "nie widać" i tego nie da się już przywrócić. Dlatego jeśli ktoś miałby dostęp do oryginału lub nieskompresowanego skanu, to uważam, że numer tej "siódemki" dałoby się odczytać.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: P-11c pchor.pil Piotr Ruszel

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 12 marca 2023, 21:03

RAV
oczywiście masz rację, ale czasem warto próbować pomimo złych rokowań.
Poniżej efekt moich starań:
Obrazek
Osiągnąłem tyle, że druga cyfra zawęża wybór do dwóch cyfr i , że przypuszczalnie jest trzecia ale to jest domniemanie oparte na innych zdjęciach P7 ze 123-ciej.
Nie jest łatwo, nawet wtedy gdy ma się dobry skan nienajlepszej fotografii.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości