Mustang Mk.III PK-U FB188

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Mustang Mk.III PK-U FB188

Postprzez barszczo » czwartek, 4 maja 2023, 21:49

Kroniki i filmy na IWM zawsze uważałem za fantastyczne źródło dokumentacji. O ile zdjęcia są ogólnie znane, to w kronikach można znaleźć mnóstwo nowych, megaciekawych ujęć. A dzisiaj właśnie, podczas takiego grzebactwa, udało mi się znaleźć kilkunastosekundowe ujęcie z naszym zestrzelonym Mustangiem PK-U. Filmik jest nie najlepiej nakręcony, kamera jakoś nie chciała współpracować z operatorem. Widać więcej trawy niż samego obiektu. Ogólnie wiadomo że to Mustang Mk.III i że polski, bo jest szachownica. Po dłuższej zabawie wyłapałem literę K przed rondlem, więc już wiedziałem że to 315 Dywizjon. Kilka klatek dalej i jest litera U. Po nitce do kłębka i chwili poszukiwań w sieci, mamy PK-U, FB188 którego utracono 8 czerwca 1944 roku podczas Ramroda 982. Samolot oberwał od flaku i lądował przymusowo w Normandii, pilot Michał Cwynar wyszedł z tej przygody bez szwanku. Dzień wcześniej na tym samolocie, pilot Janusz Marciniak podczas bitwy nad Rouen, zestrzelił Bf109, a drugiego zgłosił jako prawdopodobnie zestrzelonego.

Na pierwszej klatce widać literę K:
Obrazek

Na kolejnej literę U:
Obrazek

I ogólne ujęcie od przodu, świetnie widać jakość pasów inwazyjnych na górze skrzydeł:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Reklama

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości