[NOC] Ju 88 C-6, Dragon 1:48

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez marco2607 » sobota, 19 maja 2012, 09:27

A tak się cieszyłem jak kupiłem JU-88 C :shock:
Czy wszystkie dragony tak pasują czy tylko ta wersja.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Reklama

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Kuba P. » sobota, 19 maja 2012, 12:08

marco2607 napisał(a):A tak się cieszyłem jak kupiłem JU-88 C
Czy wszystkie dragony tak pasują czy tylko ta wersja.


Wszystkie Ju 88 Dragona masz na myśli?
Obawiam się, że tak. One bazują na dokładnie tych samych ramkach, zmieniają się tylko pojedyncze małe wypraski. To samo będzie z Ju 88 A, Ju 88 G, Ju 188 tylko pasować źle będzie coś innego.
One są mniej więcej z tego samego czasu wypuszczone, ten sam poziom.
Na szczęście Ju 88 jest tak ładnym samolotem, że rekompensuje braki zestawu.

Ja za to ogarnąłem już z grubsza ten bałagan na nosie samolotu, oszlifowałem i teraz nacinam nowe linie podziału blach i po ostatecznym doczyszczeniu dorobię usunięte/brakujące detale. Widać, że kilka miejsc wymaga jeszcze korekty surfacerem i szlifowania. Ale będzie dobrze, optymizm mi nie mija.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Kuba P. » sobota, 19 maja 2012, 23:51

Bayern Munchen przegrał dziś finał LM. Smutny fakt. Na osłodę - zmontowałem silniki, rodem z Munchen :)

Model, z którego podebrałem silniki - w zasadzie całe klocki udające osłony i silniki - ma je w miarę dobre dla późnego G-1. A ja robię Ju 88 R-jużsamniewiemile.

Różnice pokażę na poniższych przeźroczach.

Obrazek

Ju 88 G-1, proszę zwrócić uwagę na pierścień osłony okrywający rury wydechowe oraz wyprofilowanie blach zaraz za samymi osłonami silnika. Chodzi o to, że osłony są cylindryczne a za nimi blachy mają już formę stożka

Teraz Ju 88 R, na zdjęciu zarówno samolot z Kastrup (który chcę zrobić) jak i fotka z RAF Museum Hendon- Ju 88 R-1

Obrazek

Pierścień osłon jest krótszy i nie kryje rur wydechowych, jest też przekroju walca. Teraz pytanie - jak były wykonane tłumiki płomienia z rur?
Przy tak krótkich przewodach wydechowych TAKIEGO silnika w nocy samolot wygląda jak dwa latające palniki kuchenki gazowej.

Elementy modelu, sklejone najstaranniej jak umiałem wyglądają tak:

Obrazek
Obrazek

Strzałką zaznaczyłem pierścień, o którym mowa a na czerwono plan konwersji - po prostu to utnę i podklejając od środka przeszlifuje z wierzchu i będzie idealnie. Wolałem tak niż przycinać pasek plastiku i sztukować, do zeszlifowania jest mało i powinno wyjść dobrze.

Obrazek
Obrazek

Zastanawiam się też, jakie powinny być pierścienie kryjące chłodnicę oleju. Chyba takie jak z przyzwyczajenia do Fw 190 zrobiłem?

Przy okazji decyzję podjąłem - rezygnuję z mordowania się z wnęką podwozia, robię OOB. Tam i tak prawie nic nie widać a materiały są dość skąpe.
Kupię sobie ETL Ju 88 to poszaleję kiedy indziej. Mam jeszcze kilka tych Ju 88/188 i wielkie modelarskie marzenie - zrobić kiedyś Ju 388 L. Mój ulubiony z całej rodziny x88...
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Kuba P. » niedziela, 27 maja 2012, 22:27

Zaskakujący zwrot akcji - Junkers ostatecznie dostaje silniki Jumo 211 i jest budowany dalej w wersji C-6.
Natrafiłem na pewne komplikacje z silnikami a szukając alternatywy wpadły mi w ręce zdjęcia świetnych Ju 88 C-6. Jeden z nich poniżej (dwa inne są dość nietypowe):

Obrazek

Budowa idzie dalej sprawnie. Mimo wszechobecnych problemów ze spasowaniem zestawu model rośnie. Część szpar zalewam CA, na zdjęciach mogą wyglądać jako dziury ale ich tam nie ma :)

Kadłub:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nosek oszlifowany, linie miejscami już nacięte na nowo. Wyszła dość słaba sprawa - po sklejeniu noska rozepchały się burty kabiny i osłona mi absolutnie nie pasuje! Szukam dopiero rozwiązania tego problemu, niżej pokazuję gdzie kadłub się wypaczył:

Obrazek

Wstawka z dołem kadłuba w rejonie komory bombowej jest nieco za niska, wystarczy ją podkleić paskami cienkiej płytki polistyrenu, oszlifować (u mnie wstępne szlifowanie) i będzie OK

Obrazek
Obrazek

Podobny zabieg trzeba wykonać z fragmentem krawędzi natarcia skrzydła między gondolą silnikową a kadłubem:

Obrazek

Tak poprawione skrzydło dość dobrze pasuje do elementu gondoli, nie ma większej tragedii. Znów trzeba przeszlifować i będzie OK

Obrazek

Wnęki podwozia postanowiłem z braku lepszych materiałów odpuścić, wkleiłem blaszki Eduarda i od biedy poprawiło to pustkę pudełkowych komór.

Obrazek
Obrazek

Na koniec same osłony silników. Tu z przystawionymi do zdjęcia elementami kołpaków śmigła.
Same łopaty wymagają niewielkiej korekty, to później pokażę.

Obrazek

Nie jest ten model szczytem finezji ale się zawziąłem :) :mrgreen:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Pawel Burchard » wtorek, 29 maja 2012, 08:13

Wyszła dość słaba sprawa - po sklejeniu noska rozepchały się burty kabiny i osłona mi absolutnie nie pasuje!


Tak, ten nochal nie pasuje do kadłuba, ma za mały przekrój u podstawy, ja w swoim C-6 podkleiłem go dość grubym kawałkiem plastiku - około 2 mm i jest ok, aczkolwiek zatrzymałem się na etapie zbliżonym do Twojego (no może troszkę dalej bo mam doklejone do kadłuba skrzydła).

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Kuba P. » wtorek, 29 maja 2012, 11:27

No i co planujesz Paweł z tą osłoną kabiny? Mi chodzi po głowie jakieś rozwiązanie siłowe, zostawić go w ściskach, może na gorąco próbować odkształcić kadłub i kleić osłonę na CA.
:-/
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Pawel Burchard » wtorek, 29 maja 2012, 11:32

Obiecuję, że sprawdzę dziś czy pasuje bo nie pamiętam nawet czy przymierzałem :)
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Pawel Burchard » wtorek, 29 maja 2012, 20:01

U mnie to tak wygląda - części przeźroczyste przed chwilą wycięte z ramek, reszta zmontowana jakieś... 10 lat temu chyba :)

Obrazek

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Kuba P. » wtorek, 29 maja 2012, 20:10

No to u Ciebie jest idealnie, u mnie tak rozdęło kabinę, że cała osłona wpada do środka, brakuje bardzo dużo.
No nic, jakieś ściski i chyba do wrzątku powędruje :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Pawel Burchard » wtorek, 29 maja 2012, 20:18

Mi się wydaje, że rozdęło bo nagiąłeś ją do za małego nosa... spróbuj może rozciąć ją na górze w okolicy nosa wzdłuż i ew. trochę prostopadle żeby zlikwidować naprężenia i wtedy powinno być ok

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Kuba P. » wtorek, 29 maja 2012, 22:15

Tak, też tak myślę - za bardzo dopasowywałem do tego noska i stąd problem ze ścianami kabiny. Trochę się boję tego ciąć, wtedy może mi zupełnie posypać się geometria całości i będę miał jakiś śmietnik w kabinie. Myślę żeby spróbować to dogiąć i na ciepło odkształcić.

Wkurzający jest ten model strasznie, chociaż na swój sposób wdzięczny. Trzeba przerobić takie knify jak to z noskiem - dobre rozwiązanie pokazałeś - i będzie OK.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez marco2607 » środa, 30 maja 2012, 07:55

Kuba P. napisał(a):Tak, też tak myślę - za bardzo dopasowywałem do tego noska i stąd problem ze ścianami kabiny.


Ja bym obciął nochala, szkoda że ci Paweł nie powiedział wcześniej o swoim patencie. Tak przy okazji się spytam czy przypadkiem model nie jest za długi po takiej korekcie.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Pawel Burchard » środa, 30 maja 2012, 15:03

marco2607 napisał(a):Tak przy okazji się spytam czy przypadkiem model nie jest za długi po takiej korekcie.


Nie mam pojęcia, ale zakładając, że model Dragona jest miniaturą idealną to model jest teraz dłuższy o jakieś maksymalnie 2 mm, myślę że potrafię z tym żyć :)

Kuba tnij ten kadłub bo kurczę jak zaczniesz się bawić suszarką do włosów to model pójdzie do kosza coś czuję...

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 30 maja 2012, 15:19

Rzecz w tym, że nie bardzo wiem gdzie i jak go ciachnąć. Odcinanie nosa odpada, zobaczcie na jedno zdjęcie wcześniej pokazane, ja wkleiłem nos do lewej połówki kadłuba, dokleiłem podłogę pod uzbrojenie i do tego dokleiłem prawą stronę.
Na sucho jak pasowałem to osłony siedziały dobrze, jak u Pawła. Potem jak przymierzyłem to wyszła lipa.
Dziwne, bo wypaczenie jest symetryczne - już sam nie wiem na jakim etapie to powstało.

Planuję go jakoś ścisnąć i zanurzyć w gorącej wodzie. Może pomoże. Jak plastik wróci to będę się zastanawiał nad cięciem.
:-/
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Ju 88 R-1, Dragon 1:48

Postprzez Pawel Burchard » środa, 30 maja 2012, 15:23

Może tak?

Obrazek
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do [GT] Nocni Łowcy 1939-1945

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości