[NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

[NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » wtorek, 9 października 2012, 13:22

Dołączam do projektu, co prawda ze sporym opóźnieniem, ale zazwyczaj dość szybko buduje modele, także myślę że nie skończę ostatni... ;o)

"Uhu" interesował mnie od dawna i zastanawiałem się jakiego zestawu najlepiej użyć. Póki Tamiya nie zeskalowała swojego modelu z 1/48 do 1/72 to trudno o dobry wybór. Jest Dragon lub FROG, którego niedawno wznowił pod swoim szyldem Revell. Po złożeniu ze sporymi kłopotami Do-335 solennie obiecałem sobie omijać lotnicze produkty Dragona z daleka... :-/ Z drugiej strony nad FROGiem też zapewne trzeba by było posiedzieć i choć posowałby do mojej kolekcji vintage, to przy podobnej cenie wybrałem jednak Dragona. Zobaczymy jak wygląda składalność. Widziałem w necie kilka złożonych zestawów Dragona i sprawiały dobre wrażenie, co napawa mnie otuchą.

Obrazek

Model jest od dłuższego czasu na rynku i chyba bez problemu można znaleźć in-boxy, ale gdyby ktoś był ciekawy to mogę trzasnąć zdjęcia wyprasek, także proszę o ewentualny odzew.

Zestaw zawiera oznaczenia dla dwóch A-0: G9+FB (Werner Streib) oraz G9+BB (Manfred Maurer). Obie maszyny skończyły dramatycznie, Streib rozbił się podczas lądowania odnosząc rany, a Maurer zginął po zderzeniu się z Lancasterem 21/22 stycznia 1944.

Obydwa egzemplarze są niestety dość trudne do odtworzenia. He-219A-0 (a w zasadzie prototyp V-9) Streiba znany jest z kilku raczej niewyraźnych zdjęć po katastrofie, a fotek samolotu Maurera w ogóle nie udało mi się znaleźć.

Najłatwiej technicznie byłoby zrobić Streiba, samolot prawdopodobnie w całości RLM76. Najbardziej jednak pociąga mnie "Puchacz" Ernsta Modrowa G9+FK, który odniósł wśród asów Nachjagd najwięcej zwycięstw na He-219. Przemawia za nim także to, że jest dobrze obfotografowany i ma "bajeranckie" malowanie spodu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyne co mi nie pasuje to fakt, że choć G9+FK to wersja A-0, ale ma już osłonę kabiny późnego typu. Zestaw Dragona zawiera niestety tylko wczesny wariant... Także na razie się waham co do wyboru malowania.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Reklama

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez marco2607 » piątek, 12 października 2012, 16:19

pik napisał(a):Dołączam do projektu, co prawda ze sporym opóźnieniem, ale zazwyczaj dość szybko buduje modele, także myślę że nie skończę ostatni...


Terminów tu nie ma , ale do-335 to przy tym ciacho. Obecnie najlepszy model w tej skali , swojego tylko oglądam i szybko chowam do pudelka. :cry: , też myślałem aby go tu zacząć .
Jak czas pozwoli podejmę inne wyzwanie ,może jakiegoś dorniera lub gekko o ile mnie ktoś nie uprzedzi.
Lubię projekty grupowe bo robione w nich modele nie odkładam na półkę nie skończone. ;o)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » sobota, 13 października 2012, 00:33

Mnie trochę zdziwiło, że nikt do tej pory nie sięgnął w projekcie po He-219, mimo że ogólnie sporo jest "niemczyzny"... To przecież wyspecjalizowany nocny łowca, jako jedyny specjalnie zaprojektowany do tej roli, a nie adoptowany jak wszystkie pozostałe "nocne" konstrukcje LW.

Dzisiaj zabrałem się za robotę, powycinałem sporo cześci z ramek i sprawdziłem na sucho. Muszę przyznać że ogólnie spasowanie modelu nie jest złe. Są pewne mielizny, jak np skomplikowane i trudne w montażu podwozie czy śmigła sładane z pojedyńczych łopat, ale nie widzę tak irytujących problemów jakie występowały w Do-335. Także jestem dobrej myśli. Jak nic nie sknocę, to zapowiada się ładny model! Choć zapewne nie będzie tak wypasiony jak Twój nocny Ju-88 marco, ale dragonowi do hasegawy to trochę brakuje! ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez Kuba P. » sobota, 13 października 2012, 21:33

pik napisał(a):Mnie trochę zdziwiło, że nikt do tej pory nie sięgnął w projekcie po He-219


Gdybym wiedział, jak mnie ten Ju 88 zmęczy to też bym sięgnął do drugiej szafy po Heinkla. Prześlicznej urody samolot!

To przecież wyspecjalizowany nocny łowca, jako jedyny specjalnie zaprojektowany do tej roli, a nie adoptowany jak wszystkie pozostałe "nocne" konstrukcje LW.


No i to było powodem wielkich problemów. Samolot bardzo drogi w produkcji, ciągle niedopracowany. Brak planowanych silników przez co latał ze słabszymi wersjami DB 603, wiecznie brakowało mocy. Przeciążony, przeładowany wynalazkami. Skomplikowany.
Patrząc na niego jako na konstrukcję, oceniając rozwiązania techniczne i inżynierię - bardzo piękny. Ale na wojnę to kiepska sprawa. Tam się nocą sprawdzał chamowaty samolocik jak Bf 110 :)


Dzisiaj zabrałem się za robotę, powycinałem sporo cześci z ramek i sprawdziłem na sucho. Muszę przyznać że ogólnie spasowanie modelu nie jest złe. Są pewne mielizny, jak np skomplikowane i trudne w montażu podwozie czy śmigła sładane z pojedyńczych łopat, ale nie widzę tak irytujących problemów jakie występowały w Do-335. Także jestem dobrej myśli.


Ja go pamiętam też dość dobrze, sprawdź sobie tylko jak siada statecznik poziomy do kadłuba i przygotuj się na nieco zabawy z przednią częścią wanny uzbrojenia, ten obły element ma jakieś spaprane wymiary i coś tam średnio pasowało.
Do tego coś mi się w głowie kołacze, że Dragon dał ciała z przekrojem kadłuba właśnie na spodzie w rejonie tej wanny, za płaska czy zaokrglona zamiast wyraźnie załamanego profilu. Zerknij sobie na to.

Reszta była całkiem spoko, nawet fabryczne wyposażenie kabiny dawało radę.
Po sklejeniu na bank będzie wyglądał fantastycznie.

Powodzenia!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » niedziela, 14 października 2012, 18:16

Dzięki Kuba za wskazówki. Nie napisałem tego wcześniej, ale model ma być wprost z pudła, także nie będę ingerował w ewentualne nieścisłości bryły ani dokonywał znaczących uzupełnień.

Prace ruszyły. W zasadzie NIGDY nie trzymam się instrukcji montażu, ale tym razem zacząłem zgodnie ze wskazówkami i złożyłem wnętrze...

Obrazek

... które przymierzyłem do kadłuba:

Obrazek

Jak widać miejsca na obciążenie nie ma. Można by ewentualnie obciążyć gondole silnikowe, ale masa modelu by znacząco wzrosła, na czym podwozie mogłoby ucierpieć. Także zrezygnuje w ogóle z obciążania tylko dorobię jakąś "lotniskową" podpórkę pod ogon dla ekspozycji.

Wkleiłem "podłogi" we wnękach podwozia. Trzeba przy tym uważać, gdyż nie ma ustalaczy położenia i błąd w tym momencie może spowodować przekrzywienie goleni i to w dwóch płaszczyznach! Ponadto wnęka trzyma się tylko na jednej skleinie. Ja dorobiłem wzmocnienie, widoczne jako biały pasek tworzywa.

Obrazek

Podwozie spasowałem i złożyłem "do kupy" wcześniej, nie wklejając jednak. Zostanie wklejonie już po pomalowaniu całości, ale tutaj je przymierzyłem:

Obrazek

Wnęki i golenie pomalowałem już RLM02 (używam do tego celu Humbrola 31, trochę może zbyt ciemny). Skrzydła można już sklejać.

Obrazek

Wnętrze też już pamolowane RLM66 i po domalowaniu paru detali, kadłub też będę zamykał.

Obrazek

Smigło w modelu składać trzeba z poszczególnych łopat. Wiem, że do tego są specjalne przyrządy, ale ja sobie radzę ze zwykłą tekturką:

Obrazek

Co prawda ułatwia to ułożenie łopat tylko w jednej płaszczyźnie, ale przy odrobienie wprawy można sobie poradzić ze skokiem i ustawieniem łopat równolegle do podłoża.

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 18:20

O obciążenie się nie bój. Zmieścisz w nosie i tuż za kabiną. W gondole też wejdzie i podwozie spokojnie to wytrzyma. Wiem co mówię. Sprawdziłem.

Jeśli możesz jeszcze zmienić - wnęki podwozia zrób w kolorze aluminium - to jest poprawne.

Poza tym aż mi się łezka kręci jak sobie przypomnę ten model :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » niedziela, 14 października 2012, 18:39

Wnęki podwozia mógłbym jeszcze przemalować, ale zostawię jak jest. Dostępne zdjęcia archiwalne detali podwozia najpewniej pochodzą z któregoś prototypu i tam nie tylko wnęka jest w naturalnym kolorze metalu, ale np także golenie podwozia. Na innych zdjęciach jednak widać, że egzemplarze seryjne mają już malowane golenie, także domyślam się że mogło to dotyczyć także wnęk. Gdybym robił Streiba, to srebrne wnęki byłyby bardzo prawdopodobne, ale ostatecznie będzie to G9+BB Meurera, także wykonczenie RLM02 myśle że jest możliwe.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 18:46

Uwierz mi, że ten kolor aluminium jest najbardziej właściwy :)
Kolorem goleni się nie sugeruj, zrobili je 200 km od miejsca, w którym montowano skrzydła a całość złożono jeszcze gdzie indziej. Ten teoretyczny temat to może na kiedy indziej, rób tak, żeby było fajnie. Powodzenia dalej!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » niedziela, 14 października 2012, 18:48

Tak na marginesie to ponoć jednym z miejsc, gdzie montowano finalnie He-219 był... Mielec! Także mamy polski ślad w historii tego samolotu. :D

Przy okazji budowy modelu zakupiłem specjalnie książkę o He-219, którą mogę z czystym sumieniem polecić pasjonatom tej konstrukcji. 160 stron, mnóstwo zdjęć, rysunków i źródłowych informacji. Wskazana jest oczywiście znajomość języka niemieckiego, choć i bez tego warto tę książkę mieć. Książka została wydana w 1999 i ma trochę błędów, ale mam wrażenie że wiekszość publikacji o He-219, które zostały wydane później opierają się głównie na tym właśnie opracowaniu.

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez marco2607 » poniedziałek, 15 października 2012, 08:05

[quote="Kuba P."]O obciążenie się nie bój. Zmieścisz w nosie i tuż za kabiną. W gondole też wejdzie i podwozie spokojnie to wytrzyma. Wiem co mówię. Sprawdziłem.

Jeśli możesz jeszcze zmienić - wnęki podwozia zrób w kolorze aluminium - to jest poprawne.

Obserwując parę warsztatów jest dokładnie tak jak pisze Kuba , ładuj ołów ile wlezie. Szkoda że nie wzbogacisz kabiny , koszt mały a blaszka edka za 17 zł
http://www.martola.com.pl/pl142/produkt ... f_adhesive
by nadała fajnego efektu, bo szklarnia jest spora i po czasie możesz żałować tego widoku w kokpicie.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » poniedziałek, 15 października 2012, 13:25

Dzięki Panowie za wskazówki, gdybym nie skleił wczoraj skrzydeł, to zapewne bym przemalował te wnęki... Teraz to juz musi zostać. Jednak w przyszłości postaram się konsultować wszelkie malowanie "przed" a nie "po", bo później się stresuje! :)

Jak dla mnie wnętrze jest więcej niż wystarczające. "Dorobię" tylko trochę detali podmalowaniem paru szczegółów w kokpicie. Na całe szczeście w pokazanej wyżej książce jest pokaźna ilość kolorowych fotografii kokpitu egezemplarza muzealnego jeszcze w oryginalnej formie, przed renowacją.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » poniedziałek, 15 października 2012, 23:31

PS w sprawie wnęk podwozia. Nie wiem jak w innych maszynach, ale zachowany A-2 W.Nr. 310189 (FE 614) na 100% miał oryginalnie wnęki RLM 02. Właśnie odkryłem kolorowe zdjęcie, na którym dokładnie widać fragment wnętrza gondoli silnikowej w miejscu gdzie chowało się podwozie (zresztą fotka ta jest we wspomnianej ksiązce, strona 128, aż dziw nie zauważyłem wcześniej).

Także dobrze, że nie przemalowałem wnęk, bo bez wątpienia wykończenie farbą RLM 02 musiało sie zdarzać (o ile w ogóle nie było standardem).
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 15 października 2012, 23:40

A jesteś pewny, że to oryginalne malowanie? Nie zinc chromate już nałożony w USA?
Ja też mam kilka zdjęć FE 614 w kolorze z hangaru z NASM chyba z lat 60 (?) i coś jak 02 we wnętrzu gondoli silnikowej widać. Ciekawa sprawa w każdym razie. Tym lepiej dla Twojego modelu, działaj dalej śmialo :)

Przy okazji - to komora podwozia Ju 88 R z RAF Hendon:

Obrazek
foto moje z http://fromreconstructiontodeconstruction.blogspot.com/

Powiedziałbyś, że RLM 02 a to goły metal o żółtawym zabarwieniu (powłoka) miejscami czymś popsikany (na moje oko, konserwacja już angielska) i duuuużo, dużo brudu. Pokrywy podwozia pomalowane współcześnie, przynajmniej tak wyglądają.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez pik » poniedziałek, 15 października 2012, 23:56

Bez wątpienia widać charakterystyczną zielonoszarą farbę RLM02, a zdjęcia są z roku 1994 kiedy samolot leżał w "kawałkach" w jakimś muzealnym hangarze (zresztą dlatego widać malowanie wnętrza gondoli, bo ma zdjęte silniki).
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: [NOC] Heinkel He-219 A-0 Uhu Dragon 1/72

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 15 października 2012, 23:57

To bardzo ciekawa sprawa, muszę to zobaczyć. Wolałbym zobaczyć zdjęcia z 1945 albo lat pięćdziesiątych.
Nie ufam takim fotkom, częściowe naprawy, pseudo-odbudowa w "niemieckim stylu" itp. mocno zniekształca oryginał. Przykładów można podać wiele. Z drugiej strony to bardzo ciekawy sygnał. W każdym razie dzięki za info.

Jak masz takie fotki, idź dalej z 02 w komorach podwozia i nic się nie przejmuj :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Następna strona

Powrót do [GT] Nocni Łowcy 1939-1945

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości