ORP GROM II 1/350 czyli zruszczony germaniec z polską duszą

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

ORP GROM II 1/350 czyli zruszczony germaniec z polską duszą

Postprzez neronek22 » środa, 30 czerwca 2021, 22:45

Witam serdecznie jest to pierwszy mój post w tym dziale. Dotychczas zajmowałem się lotnictwem jednak dla chwili oddechu postanowiłem otworzyć projekt pt Wszystkie Polskie niszczyciele. Dotąd jako wprawkę wykonałem ORP Mazur firmy Mirage z dodatkami. Kolejny mój wybór padł na bohatera tytułowego czyli niszczyciel ORP Grom II projektu 30bis. Budowa zajęła mi ok 3 miesięcy i rozpoczęła się od rozwiązania kluczowego problemu czyli pozyskania kadłuba. Budowa od podstaw była wykluczona ze względu na warunki mieszkaniowe, pozostała adaptacja. Po analizie historyczno porównawczej odkryłem, iż idealnie do tej roli nadaje się kadłub hitlerowskiego niszczyciela Z-43 firmy Trumpeter. Konwersja była dość prosta, sprowadzała się do skrócenia kadłuba o 2cm lekkiej przebudowy samej rufy , skrócenia wysokiej burty w części środkowej przy równoczesnym wydłużeniu samego pokładu dziobowego. Korekcie poddana została dziobnica i kształt pokładu w części dziobowej, wszystkie wystające elementy zostały ścięte, dziury zaszpachlowane, również bulaje na burtach. Cała reszta to już mój samodzielny wytwór za wyjątkiem drobnych elementów pozyskanych z dawcy jak i blaszek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
neronek22
 
Posty: 49
Dołączył(a): czwartek, 4 lutego 2010, 12:27

Reklama

modele polskich samolotów

Re: ORP GROM II 1/350 czyli zruszczony germaniec z polską du

Postprzez GrzeM » czwartek, 1 lipca 2021, 09:14

Bardzo ładny! I ciekawy, ambitny pomysł robienia z "Niemca". Gratuluję!
Co będzie następne?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3094
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: ORP GROM II 1/350 czyli zruszczony germaniec z polską du

Postprzez neronek22 » czwartek, 1 lipca 2021, 23:46

Witam na tapecie mam ORP Wicher 1/400 oraz ORP Warszawa I. Kadłub już praktycznie jest gotowy i pomalowany (przeróbka chińskiego niszczyciela rakietowego typu 051 w kodzie NATO: Luda - Chu Fang 1/350 TRUMPETER) robota od śródokręcia przypominała Teksańską masakrę piłą mechaniczną ale dałem radę. I....... dalej utknąłem - brak planów. Jeśli ktoś posiada plany ORP Warszawa chętnie bym skorzystał. Mogę się nawet wymienić za kolejny model niszczyciela Chu Fang.
neronek22
 
Posty: 49
Dołączył(a): czwartek, 4 lutego 2010, 12:27

Re: ORP GROM II 1/350 czyli zruszczony germaniec z polską du

Postprzez GrzeM » piątek, 2 lipca 2021, 17:49

Plany jak plany, taki raczej rysunek w dwóch rzutach, a licząc z okładką, to w trzech...
W tej książce:
Obrazek

Rysunki są w tym standardzie (wiem że to nie Warszawa, po prostu ten znalazłem online, ale jeśli się przyda, to Warszawę mogę zeskanować):
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3094
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: ORP GROM II 1/350 czyli zruszczony germaniec z polską du

Postprzez neronek22 » sobota, 3 lipca 2021, 17:20

Witam ponownie. Wydaje mi się iż będę mógł ruszyć w końcu z miejsca. Posiadałem Plany Modelarskie nr5 oraz zeszyt Kagero 3d niszczyciel Sprawiedlivyy. Jednak jest to niszczyciel pokrewnego typu 56. Problem polegał na tym iż trudno było wyrokować co na Warszawie było identyczne co podobne a co zupełnie inne. Plan generalny ORP Warszawy w paru publikacjach jest dostępny ale wiele nie wnosiły do sprawy bo diabeł tkwił w szczegółach a tych było brak. Mogłem się jeszcze posiłkować papierowymi wycinankami ale po pierwsze są tylko trzy z czego dwie bardzo uproszczone z licznymi błędami merytorycznymi. Trzecie wydawnictwo jest najbliżej pierwowzoru ale dość uproszczone. Sądzę że na jego podstawie będę mógł stworzyć podstawowe bryły nadbudówek ale dalej diabeł tkwił w szczegółach których ponownie było brak. Stąd moje zawodzenie o jakieś plany. Wczoraj podjąłem próbę namierzenia rosyjskich planów niestety się nie udało ☹. Jednak czas nie był stracony trafiłem na serię zdjęć na fotosik.pl z dość dobrze obstrzelaną Warszawą od rufy po dziób. Fotki krok po kroku dość dokładnie pokazują szczegóły na całej długości okrętu. Wydaje mi się to przełomem bo dzięki temu mogę powiązać plany 3d Kagero poprzez fotki z prawdziwym ORP Warszawa.
neronek22
 
Posty: 49
Dołączył(a): czwartek, 4 lutego 2010, 12:27


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości