Malowanie

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Malowanie

Postprzez Huey » poniedziałek, 24 września 2012, 09:35

Witam i na wstępie przepraszam za założenie nowego tematu. Obecnie nie jestem nawet amatorem - sklejam pierwszy model i o ile nie przeraża mnie samo sklejanie (na razie) to w kwestii malowania jestem kompletnie zielony (i na dodatek całkowicie pozbawiony talentu plastycznego).

Wiem...wiem, jest na stronie głównej jakiś poradnik w tym temacie ale ostatnio nie można tam się dostać.

Chodzi o to, że ledwo rozpocząłem sklejanie a już moim zdaniem pewne szczątkowe detale wymagałyby pomalowania ponieważ po sklejeniu z całym modelem staną się trudno dostępne. No i tutaj postój. Posiadam farby Pactra dobrane w sklepie ale...nie bardzo wiem jak się nimi posłużyć aby uzyskać zadowalający efekt:
1) Czy te farby należy rozcieńczać (jeśli tak to czym i w jakim stosunku) czy też wystarczy wymieszać i od razu można malować?
2) Czy przed położeniem farby należy pomalować całość jakimś podkładem?
3) Jaką stosować technikę malowania - ile warstw nakładać w przypadku zróżnicowanych części - proste części jak kadłub i części bardziej skomplikowane pod względem kształtu.
4)Czy przed malowaniem odtłuszczacie model? Czym?
5)Ewentualne niedociągnięcia jak np niewielkie szczeliny między sklejonymi częściami maskujecie przed malowaniem? Jakieś szpachle, masy?
5) Czy na farbę kładziecie jakiś lakier?
6) Czy miejsca pod kalkomanie traktuje się jakimś środkiem ułatwiającym ten proces a może na gotową kalkomanię kładzie coś transparentnego zabezpieczającego ją?
7) Czy istnieje jakiś wiarygodny szablon przelicznikowy pokazujący jakim numerom farb Pactra odpowiadają numery innych producentów?

A może poza poradnikiem istnieje jakaś książka wyjaśniająca wszystkie kwestie związane z malowaniem?
Huey
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek, 21 września 2012, 19:05

Reklama

Re: Malowanie

Postprzez Boogeyman » poniedziałek, 24 września 2012, 20:24

Witam,
aby ułatwić odpowiedź radziłbym zrobić fotografię modele, który teraz robisz.

Ad.2. Podkład ogólnie stosuje się aby farba trzymała się plastiku. Może to być zwykła czarna emalia Revella czy Humbrola(emalia delikatnie wgryza się w plastik z tego co mi wiadomo).

Ad.3. Nakładaj ok.3-4 warstwy farby jeśli malujesz pędzlem(farba nie może mieć konsystencji żelu, ale jeśli będzie jak woda to wyjdzie ci łosz), jeśli aerografem to się nie wypowiadam. Rzecz jasna jeśli chcesz pomalować np. okienko w okręcie to nałóż jeden raz gęściejszej farby.

Ad.4. Zalecane jest odtłuszczenie modelu w zwykłej wodzie z płynem do naczyń(tak przynajmniej twierdzą ludzie od Warhammera, ale ja tego nie stosuje).

Ad.5. W przypadku okrętów kadłub jest często w dwóch częściach. Po sklejeniu zazwyczaj zostają szpary i należy je wypełnić szpachlą. Jeśli jej nie masz to polecam klej Wikol. Ładnie wypełnia szparę i dodatkowe zabezpieczenie przed rozklejeniem.

Ad.6 i 7. Farba-->Lakier bezbarwny błyszczący-->kalkomanie(na to nakładamy płyn na kalkomanie i jeśli chcesz środek zmiękczający)-->wash-->lakier bezbarwny matowy.

Mam nadzieję, że pomogłem :mrgreen:
MDK Świdnica - Grupa Trzymająca Władzę - Królowie Lenistwa - Przerzeczyn
Boogeyman
 
Posty: 436
Dołączył(a): wtorek, 30 sierpnia 2011, 21:39

Re: Malowanie

Postprzez Huey » środa, 26 września 2012, 16:06

Dzięki za odpowiedź, na pewno pomogłeś i parę kwestii mi się rozjaśniło.
Co do modelu to sklejam transportera M113 ACAV 1:35 od Italeri i już przeklinam, że nie zrobiłem większego rozeznania. Z tego co widzę modele w tej skali innych producentów (Tamiya, Academy) mają gąsienice w postaci jednej części z jakiegoś elastycznego tworzywa. Tu natomiast gąsienice są z takiego plastiku jak reszta części i w iluś segmentach - fatalnie będzie to sklejać z kołami.
Za kilka dni zostanę wzmocniony paroma rzeczami jeśli chodzi o chemię i będę mógł rozpocząć naukę malowania :)

P.S. Czy rozcieńczacie farby podkładowe? W jakich proporcjach?
Huey
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek, 21 września 2012, 19:05

Re: Malowanie

Postprzez Boogeyman » środa, 26 września 2012, 18:57

Italeri na początek nie jest złe ;o) Sam zaczynałem od M923 Italerii. Jeżeli przerażają cię te gąsienice to poszukaj w necie takich wciskowych(bodajże Friule to zwą, ja sam nie używam). Bardzo przydatne, ja kleiłem gąsienice(pudełkowe) w Pz. II 1:72 i tam dopiero jest ciekawie. Jeśli używasz farby w spray-u(zwykły lakier samochodowy, lub taki do malowania murów) wystarczy strzepać. Do emalii dedykowany jest rozpuszczalnik producenta, ja używam rozpuszczalnika Unimaxu z budowlanego. Akryli nie polecam na podkład. Słabo trzymają się plastiku.
MDK Świdnica - Grupa Trzymająca Władzę - Królowie Lenistwa - Przerzeczyn
Boogeyman
 
Posty: 436
Dołączył(a): wtorek, 30 sierpnia 2011, 21:39

Re: Malowanie

Postprzez Huey » niedziela, 30 września 2012, 16:25

Czyli pod akryle nie polecasz podkładu hmmm...
A ja się nastawiłem, że podkład musi być i się niego zaopatrzyłem oraz co więcej użyłem - próbowałem pomalować kółka od gąsienic. Tak przy okazji tego to używał ktoś może podkładu Tamiya Surface Primer White? Bo za diabła nie mogę tym pomalować, ten podkład ledwo chwyta plastik i nie da się utworzyć jednolitej warstwy. Po pomalowaniu wszędzie pokazuje się plastik tak jakby było niedomalowane. Podkład tylko mieszałem w słoiku , z niczym nie rozcieńczałem.
Huey
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek, 21 września 2012, 19:05

Re: Malowanie

Postprzez Mikołaj » niedziela, 30 września 2012, 17:01

Faktycznie FAQ jest niedostępny ...

Pod każdą farbę lepiej zastosować podkład, zwłaszcza jeśli jest to Pactra. Najlepiej sprawdza się Mr Surfacer 1000 firmy Gunze, jest szary, kryje drobne niedoskonałości, a większe uwypukla, żeby można je było poprawić. Na początek proponuję kupić puszkę w spray'u, bez aerografu to najłatwiejszy sposób aplikacji. Zaraz po położeniu wydaje się, że warstwa jest za gruba i pozalewane są wszystkie detale, ale potem wysycha i jest dobrze (to żebyś nie dostał zawału po pierwszym zastosowaniu ;o) ).

Pactra nie jest farbą najwyższej klasy, ale łatwo nią pracować - rozcieńczać można wodą destylowaną, stopień rozcieńczenia zależny jest od efektu, jaki chcesz uzyskać - lepiej położyć kilka mocniej rozcieńczonych warstw niż jedną grubą - nie zostają ślady pędzla.

Szpachlowanie po sklejeniu, przed malowaniem - ja używam szpachli akrylowej Wamod, oraz szpachli Tamiya. Pierwsza jest bardziej krucha po zaschnięciu, ale łatwiej ją nakładać, druga jest bardzo trwała po nałożeniu, ale (mnie) trudniej nad nią zapanować przy aplikacji.

Ogólna kolejność jest taka:
Sklejasz
Szpachlujesz
Szlifujesz
Nakładasz podkład
Znowu szpachlujesz i szlifujesz
Nakładasz podkład
Szpachlujesz i szlifujesz to czego nie zauważyłeś za pierwszym razem
I tak aż uznasz, że jest dobrze, albo że masz już dosyć
Nakładasz podkład
Malujesz
Nakładasz lakier bezbarwny błyszczący ( Sidolux)
Nakładasz kalkomanie
Znowu lakier
Wash i inne efekty
Lakier
Koniec

Na początek lepiej używać chemii modelarskiej niż zamienników - jak coś się schrzani to wiadomo że błąd leży po Twojej stronie, a nie preparatu.

Powodzenia przy modelu
Mikołaj
 
Posty: 412
Dołączył(a): sobota, 30 sierpnia 2008, 21:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Malowanie

Postprzez Huey » niedziela, 30 września 2012, 22:36

Hmmm....a czym właściwie różnią się poniższe 3 produkty Gunze:
- Mr Surfacer 1000
- Mr. Primer Surfacer 1000
- Mr. Base White 1000

Druga sprawa to kwestia aplikacji - dostępne są w słoiczkach lub sprejach. Polecasz w spreju. Rozumiem że szybko się nakłada ale czy to opłacalne? Wydaje się, że spreje szybko się zużywają a poza tym chyba wcale nie tak łatwo pokryć nimi małe części nie zalewając ich.

P.S. A tak w ogóle długo to schnie?
Huey
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek, 21 września 2012, 19:05

Re: Malowanie

Postprzez Boogeyman » poniedziałek, 1 października 2012, 18:37

Źle mnie zrozumiałeś, nie polecam stosowania akryli jako podkład. Emalia trzyma się lepiej i ja nakładam akryle dopiero na podkład z emalii.
A małe części jest łatwo pozalewać spreyem??? Pędzlem jeszcze łatwiej :->
MDK Świdnica - Grupa Trzymająca Władzę - Królowie Lenistwa - Przerzeczyn
Boogeyman
 
Posty: 436
Dołączył(a): wtorek, 30 sierpnia 2011, 21:39

Re: Malowanie

Postprzez Huey » wtorek, 9 października 2012, 08:00

Panowie, mam prośbę o opinię w dwóch kwestiach:

1) Być może będę próbował Wash'a. Polecicie jakiś konkretny i najwygodniejszy w zastosowaniu preparat? Spoglądam na oferty sklepów i już się gubię...olejowe, emaliowe itd. No i ważna kwestia - jaki ma być do detalu pomalowanego farbą olive drab?

2) Malowanie zabrudzeń na wewnętrznych powierzchniach pojazdów pomalowanych na biało. Czy używacie np pigmentów jak do tworzenia błota na zewnątrz pojazdu czy też jakiejś innej techniki?
Huey
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek, 21 września 2012, 19:05


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości