B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez spiton » sobota, 15 sierpnia 2009, 12:56

No masakra !!!!!!!!!
Leszek, to był żarcik tylko ,-))
Ten detal będzie niesamowity, bo jest na granicy możliwości obserwacji.
Imponująca robota !!!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Reklama

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez lejgo_inc » sobota, 15 sierpnia 2009, 14:43

Baa, ja to wiem, ty to wiesz, ale przed innymi się czuję w obowiązku wytłumaczyć :P
Poza tym - za ~dwa tygodnie odbywam wizytę w stoczni Marka, i po cichu spodziewam się że jego alfa będzie jeszcze lepsza na żywo niż na fotkach (tak jak to się ma z V-105). To nie że fotki są złe, tylko poprzez dowolne i swobodne powiększanie widoku elementów traci się poczucie skali i filigranowości.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez spiton » sobota, 15 sierpnia 2009, 20:55

Czasami pewne rzeczy widać lepiej na zdjęciach. Osobiście przez jakiś czas nie wierzyłem w klisze z przyrządami w 72 do kokpitów. I dopiero jak zrobiłem fotki to się okazało, że faktycznie wszystkie te kreseczki na zegarach są. A w modelu choćbyś nie wiem jak się wytężał nic nie widać ;-)))))). ale może to starość po prostu ;-)))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez donalyah00 » wtorek, 18 sierpnia 2009, 21:38

I jeszcze jeden mały update, już ostatni przed malowaniem.

Dorobiłem oświetlenie: wysunięte światła pozycyjne na kiosku oraz zabezpieczona pałąkiem lampa na ogonie.
Oprócz tego z kawałka bezbarwnego tworzywa wykonałem wiatrochron. Okna zabezpieczone przed malowaniem taśmą Aizu.
Obrazek

Dwa siłowniki mocujące klapę włazu w kiosku - sprężyny imituje cienki drut nawinięty na grubszy rdzeń.
Obudowa siłownika - folia alu.
Obrazek

CDN.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez lejgo_inc » środa, 19 sierpnia 2009, 10:43

Ok, siłowniki są, to ja nie mam pytań.
:)
To znaczy mam - linie podziału - raz sobie zanikają, raz są konkretne. Planujesz jeszcze je jakoś popieścić?
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez donalyah00 » środa, 19 sierpnia 2009, 11:07

lejgo_inc napisał(a):linie podziału - raz sobie zanikają, raz są konkretne. Planujesz jeszcze je jakoś popieścić?

Uroki zdjęć makro. ;o) Spróbuję jeszcze udrożnić igłą część linii, przynajmniej tych większych. Trochę boję się przegiąć w kierunku rowów, zwłaszcza w tej skali...
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez spiton » środa, 19 sierpnia 2009, 13:06

Takie znikające linie podziału nie są złe. Można je poprawić cienkim pędzelkiem, , robiąc na nich delikatny postszejding, a ich znikanie, daje pewna naturalność, która czasem wygląda całkiem interesująco.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez lejgo_inc » środa, 19 sierpnia 2009, 14:02

Może faktycznie lepiej wykorzystać kilka (naście) przykładów niezbyt trwałego przylegania farby do ruskich podłodek i potraktować te miejsca bardzo malarsko.
Poza tym - znowu chyba dałem się złapać w pułapkę zdjęć makro - jak przyjade na chatę to sobie zerknę na to jakie te łódki są filigranowe i napiszę kajającego się posta ;).
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez donalyah00 » niedziela, 23 sierpnia 2009, 23:05

;o)
Spróbuję podmalować później co poniektóre linie podziałowe - zobaczymy co z tego wyniknie. Póki co jednak delikatnie poprawiłem kilka z nich (zwłaszcza na kiosku) i przystąpiłem do aplikacji kolorków.

W trakcie budowy modelu założyłem sobie, że do malowania użyję wyłącznie farb Gunze. Na pierwszy ogień poszedł biały, który posłużył za bazę do wykonania białej linii wodnej, oraz detali na pokładzie. Po pomalowaniu zamaskowałem linię wodna taśmą Aizu o szer. 0,4 mm. Z odcinków tejże taśmy ułożyłem dwie "butelki" na rufówce znaczące schowane kluzy okrętu. Następnie przy pomocy obciętej, grubej igły lekarskiej wyciąłem 4 okrągłe zaślepki lamp na dziobówce (lampy miały białe obwódki).

Po zamaskowaniu światła pozycyjnego w górnym stateczniku pionowym przystąpiłem do kolorowania.
Zacząłem od czerwonego C81 Russet. Kolor ciut za ostry, ale będę go jeszcze tonował:
Obrazek
Obrazek

Farba położyła się dosyć dobrze. Niewielka chropowatość w okolicach linii wodnej przyda się przy późniejszym brudzeniu.
Obrazek

Kolejnym krokiem było zamaskowanie i pomalowanie osłony sonaru na dziobie okrętu.
Do bazowego czerwonego domieszałem odrobinę białego i żółtego – chciałem uzyskać minimalną różnicę odcienia:
Obrazek
Obrazek

Gdy podłodka dostatecznie już się zarumieniła, zamaskowałem ją ponownie i potraktowałem farbą C137 Tire Black. Wykoncypowałem sobie, że skoro współczesne okręty podwodne kryte są gumą to skorzystam z gotowego, gumowego kolorku. Tak oto wyszła Lira prosto z salonu łodzi podwodnych. ;o)
Obrazek
Obrazek

Kolejne fazy malowania z profilu...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

... i końcówka en face:
Obrazek

Pokusiłem się również o odtworzenie lamp zamocowanych w dziobówce. W nawiercone i pomalowane na biało otwory wkleiłem krążki metalicznej folii z kwiatów ciętych. Folia ta jest bardzo cienka i ma lustrzany połysk.
Obrazek

Na koniec tego przydługiego posta jeszcze dwa widoczki modelu w jego aktualnym stanie:
Obrazek
Obrazek
Model po dodatkowym polakierowaniu będzie jeszcze przeszlifowany papierem 1200 aby pozbyć się ząbków i nierówności farby powstałych po maskowaniu.

CDN.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 13:16

Ci Niemcy to ładne te ruskie ponorki robią :) Wygląda jakby miała max 1700km przebiegu.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez spiton » poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:28

Ciekaw jestem ostatecznego efektu, bo tak sobie myślę, że taki "nowiutki" to może być najwyżej model ;-)))
A "wieloryb" powinien być mięsisty :-))
Ale nawet taki czyściutki robi detalem wrażenie !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 7 września 2009, 01:07

Model oczywiście będzie lekko zużyty, ale na fotkach jednostek w służbie próżno szukać dowodów na jakieś 'mocniejsze' potraktowanie okrętów przez załogi. ;o)

Korzystając z wcześniejszych doświadczeń lejgo_inc dołączone do zestawu kalkomanie trzykrotnie potraktowałem bezbarwnym lakierem GS. Eksperyment nawet się udał – porwałem tylko trzy spośród kilkunastu nałożonych elementów. Z pomocą płynu Mr. Mark Softer udało mi się ujarzmić co twardsze sztuki – ułożyły się ładnie nawet na boi ratunkowej (czerwone trójkąty).

Po polakierowaniu całości oraz dorobieniu lampy pozycyjnej w przedniej części kiosku (rozciągnięta bezbarwna ramka PS i folia alu) model wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Zapomniałem dodać, że model doczekał się również polerów z rurki stalowej oraz podstawki. ;o)

CDN.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 7 września 2009, 10:48

Pozwolę sobie wrzucić kilka fotek dokumentujących spotykanie świeżej salonowej alfy z egzemplarzami sponiewieranymi:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wiem z czego to wynika, ale Marka alfa w rzeczywistości w ogóle nie pokazuje tego delikatnego ziarna które widać na fotkach, jest pięknie gładka. I dobrze.
Perforacja kadłuba robi bardzo pozytywne wrażenie, i co ciekawe - wyraźnie widać głębie otworów o którą Marek walczył wstawiając w kadłub przegródki. Bardzo dobry efekt.
Te wszystkie deliktne nierówności linii podziału blach wyglądają zdecydowanie realistycznie.
Wiele daje możliwość popatrzenia na model pod różnymi kątami jak i pod różnymi kątami do światła.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez spiton » poniedziałek, 7 września 2009, 12:16

Nie ukrywam, że skłaniam się do estetyki zaprezentowanej przez Leszka. Jego okręty od początku robiły na mnie ogromne wrażenie swoim malowaniem. Detalem zresztą też. A cześć "podwodna" tej środkowej to prawdziwa rewelacja.
Model Marka też jest świetny, i podczas roboty robił ogromne wrażenie, ale....
Wiem ,że to jeszcze nie koniec.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: B-123, Proj.705K Lira Maquette 1:400 [warsztat]

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 7 września 2009, 13:23

Model Marka detalem kładzie moje babole na łopatki. Jedną ręką. Poza tym czarno-czerwonej alfie też się trochę od życia dostanie, spokojnie ;)
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości