Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez goldie2 » czwartek, 1 października 2009, 21:38

Do tego typu materiału lepiej nadają się szpachle i żywice chemoutwardzalne Novol-a, np szpachla UNI rozcieńczona żywicą poliestrową PLUS 720, jako utwardzacz Betox-50C. Chemia trochę szkodliwa dla zdrowia (rekawice gumowe potrzebne), zapach bardzo intensywny, więc pomieszczenie musi być dobrze wentylowane. Czas wiązania w zależności od temperatury otoczenia (ok 15-20 minut), najlepiej zapoznac się z opisem produktu na stronie producenta. Proporcje żywica/utwardzacz 10/1, za malo utwardzacza powoduje, że zywica staje sie "gumowa". Za dużo utwardzacza powoduje gwałtowną reakcję chemiczną, żywica wydziela dużo ciepła i może nawet (w ekstremalnych przypadkach) doprowadzić do samozapłonu.
goldie2
 

Reklama

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » piątek, 2 października 2009, 00:08

goldie2 napisał(a):Do tego typu materiału lepiej nadają się szpachle i żywice chemoutwardzalne Novol-a, np szpachla UNI

Właśnie takiej (UNI) użyłem jako pierwszą warstwę nałożoną na piankę.

goldie2 napisał(a):Chemia trochę szkodliwa dla zdrowia (rekawice gumowe potrzebne), zapach bardzo intensywny, więc pomieszczenie musi być dobrze wentylowane. (...) Za dużo utwardzacza powoduje gwałtowną reakcję chemiczną, żywica wydziela dużo ciepła i może nawet (w ekstremalnych przypadkach) doprowadzić do samozapłonu.

Dzięki za dawkę informacji. Nie brzmi to zbyt zachęcająco... Na razie zamierzam popróbować z tą szpachlówką uniwersalną i zobaczyć czy uda mi się uzyskać odpowiednią powierzchnię kadłuba.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez goldie2 » piątek, 2 października 2009, 08:24

Nie przejmuj się aż tak bardzo, też przy mniejszych rzeczach używam tych szpachli bez gumowych rękawic, byle by uwazać na ręce :)
Najważniejszą informacją w tym wypadku jest to, że możesz rozcienczać szpachle żywicą do dowolnej konsystencji, świetnie sie sprawdza. Poza tym UNI jest do szpachlowania wstępnego, szpachla wykończeniowa nazywa się Finish. Powodzenia i trzymam kciuki za wytrwalość :)
goldie2
 

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 5 października 2009, 21:46

Kadłub (7)

Zmyłem cały kadłub, nałożyłem szpachlówkę, wyszlifowałem, nałożyłem szpachlówkę, wyszlifowałem...
Obrazek
Ciekaw jestem jak się tego będzie trzymał surfacer.

CDN
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez dewertus » czwartek, 22 października 2009, 09:14

Interesujący projekt :lol: bardzo jestem ciekaw kolejnych etapów.

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 9 listopada 2009, 23:32

W relacji mała przerwa (spowodowana trudnościami natury fotograficznej), ale nie oznacza to, że nic nie robiłem. Więc kontynuując...

Kadłub (8)
Zrobiłem elementy mocowania steru. Najpierw wyrysowałem sobie odpowiedni kształt z planów.
Obrazek

To znaczy coś takiego.
Obrazek

Następnie wydrukowałem, podkleiłem na tekturę i spasowałem do kadłuba. Żeby ułatwić sobie klejenie tej części do kadłuba, w obu elementach wykonałem otwory. Do jednego z nich wkleiłem kawałek drutu otrzymując połączenie "na kołek". Pozostało skleić to w całość.
Obrazek
Na powyższym zdjęciu widać już przyklejone mocowanie osi steru, wykonane z patyczka do czyszczenia uszu.

Całość wymagała jeszcze paru uzupełnień i w rezultacie wyszło coś takiego.
Obrazek

Następnie wykonałem listwę obojową z odpowiednio przyciętego paska tektury.
Obrazek

Jak widać, cały kadłub pokryty został surfacerem. Naniosłem kilka grubych warstw pędzelkiem, po każdej szlifując drobnym papierem ściernym.
Obrazek
Na szczęście surfacer (na razie) dobrze się trzyma podłoża.

Tyle dziś, tymczasem.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 16 listopada 2009, 22:19

Nadburcie (1)

Najpierw narysowałem sobie na podstawie planów szkielet, który miał mi pomóc w budowie.
Obrazek
Następnie oczywiście wydruk, podklejenie na tekturę, wycięcie i sklejenie w całość. Na tak przygotowany przyrząd nakleiłem "z grubsza" przycięte paski kartonu, na których następnie zaznaczyłem kilka punktów i linii charakterystycznych. Pozwoliło mi to, po ich odklejeniu, na wyrysowanie kształtu potrzebnych elementów. Następnie uzyskane zarysy (zaplanowałem sobie zrobienie nadburcia z dwóch części- lewej i prawej, stykających się na dziobie) zostały przeniesione na płytkę polistyrenową i wycięte.

Potem już tylko klejenie do pokładu (cały czas używając wykonanego wcześniej szkieletu jako podparcia), trochę szlifowania spoin i surfacer.
Obrazek

Jak na razie całość wygląda tak:
Obrazek

To tyle. Jak zwykle, wszelkie komentarze mile widziane.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 16 listopada 2009, 22:34

Bardzo elegancki profil kadluba. Sledze dalej. ;o)
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Ostach » poniedziałek, 16 listopada 2009, 22:36

Zaczyna to coś przypominać :) Myślisz, że schody dopiero się zaczną czy właśnie je pokonałeś?
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 16 listopada 2009, 22:47

Dzięki Panowie.
Ostach napisał(a):Myślisz, że schody dopiero się zaczną czy właśnie je pokonałeś?

Chciałbym być przekonany, że uzyskanie odpowiedniego kształtu kadłuba było tą najtrudniejszą częścią, ale jak patrzę na niektóre detale w planach to się waham...
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez draz » poniedziałek, 16 listopada 2009, 23:44

Dasz radę. Jak na razie jest super.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez spiton » poniedziałek, 16 listopada 2009, 23:47

Z boku wygląda ładnie. W ogóle kadłuby wszelkich pływadeł maja ładne kształty.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » wtorek, 17 listopada 2009, 00:05

draz napisał(a):Dasz radę. Jak na razie jest super.

Dzięki za wiarę.

spiton napisał(a):W ogóle kadłuby wszelkich pływadeł maja ładne kształty.

Czy aby na pewno wszystkich? ;o)
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez spiton » wtorek, 17 listopada 2009, 13:51

Hydrodynamika wymusza na nich harmonijne kształty. Nawet kadłuby z bąblami, i deformowane przez pancerz, są bardzo eleganckimi przedmiotami. Mi się podobają ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » piątek, 20 listopada 2009, 03:14

Pokład (1)

Lilka posiada pokład kroplowany, co można zobaczyć na świetnym rysunku w planach...
Obrazek

Pomyślałem, że w 1:72 pasowałoby to odtworzyć. Rozpocząłem od wyrysowania z planów kształtu pokładu, z zaznaczonym rozmieszczeniem elementów na nim się znajdujących.
Obrazek

Następnie zmodyfikowałem zarys, uwzględniając szerokość listwy obojowej i grubość nadburcia w części dziobowej.
Obrazek
Jak widać, zastosowałem też odbicie lustrzane w płaszczyźnie poziomej.

Potem wygenerowałem siatkę o odstępach równych odległości między kroplami.
Obrazek
Po czym wydrukowałem powyższy rysunek i wyciąłem odpowiedni zarys.

Przygotowałem specjalistyczne narzędzie do wykonywania kropli- pinezkę z tablicy korkowej z czubkiem zeszlifowanym na okrągło. Następnie za pomocą tejże wytłoczyłem lekko punkty przecięcia linii w siatce. Dzięki zaznaczonemu rozmieszczeniu elementów na pokładzie oszczędziłem sobie trochę zbędnej pracy. Po pomalowaniu surfacerem (co by lepiej było widać), druga, niezadrukowana strona "pokładu" wygląda tak:
Obrazek

Metoda prymitywna, ale może coś z tego będzie. Pozostaje przyklejenie elementu do kadłuba.

CDN
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości