Bismarck 1/100 Scratch

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez mr.jaro » czwartek, 16 września 2010, 13:44

Az strach pomyslec, co bedzie, kiedy sie doszukaja braku "dziury" w kominie... :mrgreen:
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Reklama

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez donalyah00 » czwartek, 16 września 2010, 13:46

Gratuluję sprawnej realizacji dużego projektu!

Tomasz D. napisał(a): Komin nie ma dziury bo dymił nie będzie, a na wierzchu będzie tyle pierdół że nie będzie tego widać. Poza tym jak wiadomo środek będzie w kolorze czarnym i robienie dziury której nie będzie potem widać nie ma sensu.

Z tym się nie zgodzę - proponuję zrobić probę na boku. Dwa cylindry, np. z papieru, o wymiarach podobnych do przewodu dymowego w kominie Bismarcka. Jeden proponuję zakleić w sposób obecnie pokazany w kominie, zaś drugi - zaślepić przy samym jego dnie. Po pomalowaniu obu na czarno uwidoczni się różnica. W "moich" małych skalach (1:400, 1:350) staram się głęboko nawiercać każdy otwór, który mogę. Wydaje mi się, że takie uproszczenie budowy komina nie przystaje do pieczołowitego odtwarzania ryfli na pokładówkach, lub chociażby do rurek dookoła kapy komina.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 13:54
Lokalizacja: WRO

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 16 września 2010, 14:23

A widzisz, nie wszystko wygląda tak pięknie jak by się mogło wydawać. Zadam takie pytanie, czy robisz też otwory tam gdzie nie wiesz w którym miejscu i jakiej wielkości one są w oryginale ?. Srawa wygląda tak że w całej masie materiałów jakie posiadam nie mam takich które pokazywałyby rozłożenie tych dziur czy też dziury. Wolę jej nie zrobić wcale niż zrobić nie tak jak powinno być naprawdę. W tym momencie znów kłaniają się przepisy klas. Jeśli wykonasz jakiś detal, zespół, to musisz mieć to udokumentowane, jeśli zaś czegoś nie wykonasz bo nie posiadasz do tego materiałów i wiesz że takowe nie istnieją to nikt nie wytknie tego jako błąd. Czasami niestety właśnie takimi niuansami trzeba się kierować wykonując model.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez grzegorz75 » czwartek, 16 września 2010, 15:20

Mi się marzy, by te przepisy zmieniono... Duży model, do tego pływajacy i jeszcze naturalnie "wyeksploatowany" wygląda petardziarsko. Jak strzelimy babola mamy niewielkie pole do popisu: postawić beczkę, zwiniętą linkę, skrzynkę lub jakiego ludzika ;o)

Inna sprawa, że musielibyśmy się tego nauczyć- te wszystkie techniki tak poszły do przodu, że głowa mała. A robić doświadczenia na modelu,który się buduje kilka lat po kilka godzin dziennie.... :? Trz by równocześnie jakieś czołgusie plastikowe leputać sobie i malować ;o)
Obrazek
Avatar użytkownika
grzegorz75
 
Posty: 871
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 18:37

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez siara1939 » piątek, 17 września 2010, 00:26

Model zycia i musisz sie trzymac jakis zasr***ch przepisow.
Ja bym olal te przepisy i robilbym tak, jak dusza mi podpowiada.
Fakt, ze te samoloty wygladaja sztucznie. Dobrze by im zrobilo stlumienie tych kolorow, bo kontrast jest nieziemski.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez spiton » piątek, 17 września 2010, 01:03

donalyah00 napisał(a):Gratuluję sprawnej realizacji dużego projektu!

Tomasz D. napisał(a): Komin nie ma dziury bo dymił nie będzie, a na wierzchu będzie tyle pierdół że nie będzie tego widać. Poza tym jak wiadomo środek będzie w kolorze czarnym i robienie dziury której nie będzie potem widać nie ma sensu.

Z tym się nie zgodzę

Ja też nie ,-)). Głębia to głębia.
A "przepisy" olej ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » piątek, 17 września 2010, 01:28

To jak to jest.. bo nie do konca rozumiem. Robisz ten model, bo zawsze chciałeś go zrobić, czy datego, że chcesz nim wygrywac w konkrsach, podkreślmymy, dośc specyficznych? Innymi słowy- chcesz zrobić dobry model, czy model który dobrze oceni banda emerytowanych trepów, przyrośniętych do stołków i oderwanych od rzeczywistości?
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Jaho63 » piątek, 17 września 2010, 01:41

Nawet jak zrobisz tylko pod konkurs, to robota wygląda pierwsza klasa, choć naprawdę szkoda. Widziałeś w ostatniej Militarii Bismarka? Dość ciekawe grafiki. I choć jest rzut na komin, to niestety pod kratownicą zrobili tylko czarny. Ja trzymam kciuki. Samoloty rewelka, mimo, że są w stanie "sklepowym".
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez donalyah00 » piątek, 17 września 2010, 09:32

Tomasz D. napisał(a):A widzisz, nie wszystko wygląda tak pięknie jak by się mogło wydawać. Zadam takie pytanie, czy robisz też otwory tam gdzie nie wiesz w którym miejscu i jakiej wielkości one są w oryginale ?. Srawa wygląda tak że w całej masie materiałów jakie posiadam nie mam takich które pokazywałyby rozłożenie tych dziur czy też dziury. Wolę jej nie zrobić wcale niż zrobić nie tak jak powinno być naprawdę.

Hmm... Robię również otwory, które wydają mi się prawdopodobne. Czasami posiłkuję się zdjęciami/planami innych, podobnych jednostek pływających pod tą samą baderą w danym okresie (np. Adm. Hipper). W obrębie jednej marynarki/stoczni technologia wykonania pewnych detali/rozwiązań była bardzo podobna o ile nie taka sama.

Jakkolwiek rozumiem podejście sztywnego trzymania się istniejącej dokumentacji, gdybym sędziował, odjąłbym punkty za widoczne zaślepienie komina nawet wobec braku dokładnej dokumentacj tego elementu. W moim odczuciu element traci w ten sposób na realiźmie – zastrzegam się, że jest to moja, stricte subiektywna, opinia.

Tomasz D. napisał(a):W tym momencie znów kłaniają się przepisy klas. Jeśli wykonasz jakiś detal, zespół, to musisz mieć to udokumentowane, jeśli zaś czegoś nie wykonasz bo nie posiadasz do tego materiałów i wiesz że takowe nie istnieją to nikt nie wytknie tego jako błąd. Czasami niestety właśnie takimi niuansami trzeba się kierować wykonując model.

Rozumiem również podejście tego typu, ale osobiście zdecydowanie poświęciłbym je dla bardziej plastycznego ukazania zminiaturyzowanej rzeczywistości. Piszę tutaj cały czas o kominie - w modelarstwie okrętowym bardzo popularne jest malowanie "jak spod igły" i traktuję je jako sprawę gustu, czyli nie podlegającą dyskusji. :)

Dodać oczywiście muszę, że bardzo przyjemnie jest pooglądać Twoją relację - raz, że budowa od podstaw, dwa - widać wielką ilość pracy włożoną w detalowanie.
Ostatnio edytowano piątek, 17 września 2010, 10:40 przez donalyah00, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 13:54
Lokalizacja: WRO

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez mr.jaro » piątek, 17 września 2010, 09:47

Teraz mam wyrzuty sumienia. Powinienem byl nie zadawac glupich pytan.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez dewertus » piątek, 17 września 2010, 14:46

Modele Arado prima sort, po ukończeniu krypy możesz śmiało rozpocząc produkcję from i je sprzedawać ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez spiton » piątek, 17 września 2010, 14:52

Jaho63 napisał(a):Samoloty rewelka, mimo, że są w stanie "sklepowym".

Czy cały model będzie w stanie "sklepowym" ??
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » piątek, 17 września 2010, 15:02

Wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, koledzy, tyle gadania o nic. Napisałem że nie będę wiercił żadnych dziur bo nie wiem gdzie są, ale nie napisałem że to koniec tej części komina. Dajcie człowiekowi popracować i skończyć a efekty Wam oczywiście pokaże i dopiero wtedy będziemy dyskutować. Gdyby komin, a raczej jego szczyt kończył się tym co widać na poprzedniej fotce to wierzcie mi że takiej golizny na pewno bym nie zostawił, jednak cały czas jest w produkcji ta część i będzie tak jak jest w planach. Od wczoraj siedzę i produkuję tą górę robiąc różne przegrody i kanclerz może już wieczorem na fotce nie będzie taki nagi. ;o)
A model rzeczywiście będzie "sklepowy". Pomyślcie sami, robić takiego klocka i nie móc zabrać go na jakiś konkursik ?, to dla kogo ja go robię ? tylko dla siebie ? - NIE - model pójdzie między ludzi i może akurat uda mu się jeszcze coś zwojować. Swoją drogą druga kwestia do przemyślenia, z założenia mam zamiar robić go około 50 miesięcy, czyli tyle ile trwała budowa oryginału; ile czasu zajęło by mi brudzenie tej masy elementów zważywszy że nie znam tej sztuki ?. Mi też bardzo podobają się modele brudne ze zmęczenia ale niestety ten egzemplarz z założenia będzie czyściutki.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez rollingstones » piątek, 17 września 2010, 15:08

Tomasz D. napisał(a):Widzisz jaho, tłumaczenie władz ustalających takie a nie inne przepisy jest od wielu lat to samo - stosując wszystkie te metody modelarze ukrywają własne niedoróbki w modelach i mimo wielu już prób podejmowanych przez rzesze zawodników nie zamierzają tych przepisów zmienić.


Tomek współczuję i -mieć takie władze to dramat. Śmieszy mnie kiedy ktoś uznaje że proces tworzenia śladów zużycia ma służyć maskowaniu baboli - totalne ignoranctwo i nieznajomość tematu.
Rozumiem Cię jednak że jak ludzi kupa to Herkules d... Dlatego dalej podziwiam - a jak już będziesz tym mistrzem świata - to wtedy go zdewastuj ciut i pokaż im jeszcze raz
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 09:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » piątek, 17 września 2010, 18:06

No widzisz, dobrze że to nie moje władze choć jakby człek chciał w konkursy się bawić to jednak musi się im podporządkować. Generalnie Naviga i jej zarząd to międzynarodowa zbieranina i jak widać wybierają samych twardogłowych ;o)
Mniejsza o to. Cyknąłem fotkę obecnego stanu pracy przy kominie. Mam nadzieję że teraz troszkę się wyjaśni. Wklejone przegrody utworzyły niejako 4 przewody dymne przy czym na przodzie komina ich głębokość wynosi około 3 cm a z tyłu 2 cm. Moim zdaniem tyle starczy, a gdy pomaluję to wszystko na czarny mat efekt ich głębokości niejako się zwiększy.

Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 19 marca 2023, 15:10 przez Tomasz D., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości