Bismarck 1/100 Scratch

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Artur Domański » środa, 1 września 2010, 10:42

Szukam szczęki po obejrzeniu Twoich Arado
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 19:39
Lokalizacja: Włocławek

Reklama

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Panzer » środa, 1 września 2010, 11:15

Tomasz D. napisał(a):Efekt jaki uzyskałem mnie nie zadowalał i zacząłem testować malowanie szkieletu owiewki na samym hipsie i wychodzi to całkiem fajnie. Nie uprzedzając jednak faktów zaprezentuję wam niedługo już gotowe oszklenie.


A może zrób sobie kopytko z wytłocz w podgrzanym polistyrenie obciągając go na nim. Taki patent możesz zobaczyć np. u kolegi tankmania w jego wątku o Ansaldo Balilla. A skoro to skala 1:100 to pewnie wytłaczanie obejdzie się bez komory próżniowej. Pomalowanie wytłoczki tak aby powstała imitacja szkieletu to już pikuś.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2401
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 15:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » środa, 1 września 2010, 11:19

Dzięki Panzer za sugestię. Tłoczyć potrafię ale sęk w tym że nie chcę ponieważ owiewka każdego z samolotów składać się będzie jak w oryginale z 4 części przy czym część pilota będzie otwarta by ukazać wnętrze kabiny.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Panzer » środa, 1 września 2010, 11:22

To po wytłoczeniu możesz ją pociąć na części wg własnego upodobania :)
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2401
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 15:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » środa, 1 września 2010, 11:31

Owszem mógłbym pociąć ale na 4 części owiewki składają się: część przednia stała, część środkowa stała, odsuwana część owiewki pilota nachodząca na środkową część stała i odsuwana część owiewki strzelca wchodząca pod środkową część stałą. Wychodzi więc że 3 z 4 części mają różną wielkość. Nie wiem czy po wytłoczeniu i pocięciu nie miałbym problemów z pasowaniem wszystkiego do siebie, a wykonując każdą z osobna po kolei będę je pasował ze sobą. Poza tym tłocząc z grubszego hipsu może i nie było by problemów z uzyskaniem odpowiednich kształtów ale niestety w tej skali muszę użyć dość cienkiego materiału, może nie jest to folia ale jest moim zdaniem zbyt cienki by uzyskać fajną owiewkę robiąc ją na gorąco i nie tracąc jednocześnie dużej jej przezroczystości. Wiem że jest łatwiejsze tłoczenie niż robienie od podstaw ale jeśli ma to się obyć kosztem jakości to wolę poświęcić więcej czasu ale uzyskać efekt który mnie na pewno w pełni zadowoli.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Jaho63 » środa, 1 września 2010, 11:49

Ja też poszedłbym w stronę tłoczenia i dopasowania/skracania potem jednego elementu pod drugi, ale na razie robisz rzeczy wzbudzające modelarski zachwyt, więc i oszklenie zrób jak uważasz.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez mr.jaro » środa, 1 września 2010, 12:57

Tomasz D. napisał(a):Wychodzi więc że 3 z 4 części mają różną wielkość. Nie wiem czy po wytłoczeniu i pocięciu nie miałbym problemów z pasowaniem wszystkiego do siebie, a wykonując każdą z osobna po kolei będę je pasował ze sobą.

Dla calego oszklenia wykonaj jedno kopyto z przeskokami, uwzgledniajac przy tym nieco wieksza dlugosc poszczegolnych elementow oszklenia, by w ten sposob utworzyc naddatki na ciecie i miejsca, w ktorych potem owe elementy beda zachodzily na siebie. Obawiam sie, ze dla osiagniecia zadowalajacego efektu latwiej sie nie da. Samo tloczenie nie jest trudne, wiec sprawa sprowadza sie do starannego wykonania kopyta, ale patrzac na dotychczasowe efekty pracy wnioskuje, ze z tym sobie bez problemu poradzisz.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 2 września 2010, 11:28

Po ciężkich bojach udało mi się zrobić owiewki w samolotach. Szkielety owiewek malowane bo z polistyrenu wyglądały zbyt grubo. Malowanie przedniej części nie wyszło idealnie ale zważywszy na wielkość tego elementu 3x4 mm na żywo nie wygląda tak źle jak na tej fotce.

Obrazek

i owiewka w powiększeniu

Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 19 marca 2023, 15:15 przez Tomasz D., łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Artur Domański » czwartek, 2 września 2010, 11:56

REWELACJA
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 19:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Jaho63 » czwartek, 2 września 2010, 12:34

Osłona KM-u ma szparkę, podziały są za grube, brak celownika, brak pasów. :mrgreen:
Dobra, dobra, żartuję. Specjalnie napisałem jak o "normalnym" modelu, bo niewiele mu do takiego. Ale biorąc pod uwagę skalę (choć w 144 też widziałem niezłe sztuczki) SAMODZIELNE WYKONANIE oraz cel (maleńki element na ogromnym modelu), to chylę czoła. :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Artur Domański » czwartek, 2 września 2010, 12:38

Jaho63 napisał(a):Osłona KM-u ma szparkę, podziały są za grube, brak celownika, brak pasów. :mrgreen:

I jeszcze ten brak pasów :)
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 19:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 2 września 2010, 12:41

Macie rację, model można by zdetalizować dużo bardziej ale gdzieś leży granica rozsądku. Tak jak napisał Jaho, to tylko maleńki detal w ogromny modelu.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Aleksander » czwartek, 2 września 2010, 12:58

No nie :lol: - moja szczęka też jest w okolicy kostek. Chciałbym tak czysto "dłubać" swoje samoloty w 48-ce. Piękne te Arado - super zapowiedź dalszych "cudów". Jesteś WIELKI! :lol:
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez spiton » czwartek, 2 września 2010, 13:44

Generalnie bardzo fajny.
Jak bym zrobił w 72, to bym jeszcze załogę dokombinował i trochę drobnego sprzętu ,-))
A tak jesteś zdany na siebie ,-)).
A Bismarck w 72 mógłby posłużyć jako kajak do wakacyjnych wycieczek ,-).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 2 września 2010, 13:53

No niestety, 72 to już jest naprawdę kajak. Rzeczywiście przy tej skali wiele rzeczy można by kupić gotowych tak jak np samoloty czy załogę a nawet podejrzewam coś z uzbrojenia p-lot. Niestety przy tej wielkości zaczynają pojawiać się inne problemy w tym dla mnie najważniejszy - problem z transportem.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości