Bismarck 1/100 Scratch

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez 5tev0 » środa, 3 listopada 2010, 20:39

A co to za druciki wystają? Czyżby jakieś podświetlenie? Czy może coś innego?
Avatar użytkownika
5tev0
 
Posty: 91
Dołączył(a): piątek, 27 marca 2009, 19:21
Lokalizacja: Syrynia/Silesia

Reklama

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » środa, 3 listopada 2010, 20:43

5tev0 napisał(a):A co to za druciki wystają? Czyżby jakieś podświetlenie? Czy może coś innego?

Dokładnie tak, na pomoście umiejscowione będą cztery świecące reflektory.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » piątek, 5 listopada 2010, 20:20

Od dnia wczorajszego aż do dzisiejszego późnego popołudnia maskowałem komin przed naniesieniem pierwszego pasa kamuflażu. Przyznam bez bicia że na pewnym etapie poddałem w wątpliwość sens tej roboty bo okazało się to trudniejsze niż mi się wydawało. Zrobiłem sobie chwilkę odpoczynku i ponownie ruszyłem z robotą aż w końcu się udało.
Jeśli kogoś interesuje jak wyglądał komin po maskowaniu to TUTAJ jest fotka, a komin po malowaniu i usunięciu maskowania wygląda tak jak widać poniżej, Jutro po całkowitym wyschnięciu farby maskowanie pod naniesienie koloru czarnego.

Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 19 marca 2023, 15:58 przez Tomasz D., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » sobota, 6 listopada 2010, 20:23

Maluję sobie dalej. Tym razem na "tapecie" czarny pas kamuflażu. Droga przez mękę z maskowaniem i potem malowanie z duszą na ramieniu czy gdzieś farba nie podsiąknie - jak widać nie podsiąkła.

Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 19 marca 2023, 15:59 przez Tomasz D., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » poniedziałek, 8 listopada 2010, 20:59

Tyle piszecie że normalnie nie nadążam odpisywać :lol: . Tak jak mi poradziliście użyłem aerografu do malowania okapowania komina na srebrno i nic się nie zatkało a pomalowało się super (wg. mnie oczywiście). Był to ostatni etap malowania komina więc teraz przede mną żmudny proces uzbrajania go w detale których jest cała masa.

Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 19 marca 2023, 16:00 przez Tomasz D., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Sacrebleu » poniedziałek, 8 listopada 2010, 21:11

nie oczekuj ciągłych westchnień i zachwytów, chętnie bym skrytykował ale nie ma czego ! Doskonała robota - warsztat prima sort , czekam na kolejne zdjęcia bo strasznie to jest motywujące dla zwykłego sklejacza ...
sac
Avatar użytkownika
Sacrebleu
 
Posty: 125
Dołączył(a): wtorek, 29 czerwca 2010, 14:04
Lokalizacja: Plymouth UK / Zgierz PL

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » poniedziałek, 8 listopada 2010, 21:15

Ja oczekuje pytań, a nie zachwytów. Nie jestem wylewny i nie lubię się rozpisywać w postach - wolę jak mi się zadaje pytania, o ile takowe się pojawiają. ;o)
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 8 listopada 2010, 21:26

Ja Tomek się gapię, skrobię w głowę i próbuję wymyślić jakieś mądre pytania...
Ale niestety kończy się jedynie na tych głupich, na przykład, czy jesteś w stanie określić, ile czasu zajęło Ci do tej pory dojście do tego etapu budowy komina? Tak w grubym przybliżeniu...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » poniedziałek, 8 listopada 2010, 21:41

Komin zacząłem robić 11 września, z tym że początkowo praca przy nim przeplatana była z pracami przy samolotach. Wyjdzie więc gdzieś około 7 do 8 tygodni pracy przy kominie.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez lejgo_inc » wtorek, 9 listopada 2010, 11:21

Cisza taka, bo wszyscy jeszcze się gapią na fotkę zamaskowanego komina. Frapuje mnie sposób w jaki to wszystko okleiłeś nie demolując przy tym detali.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez BALROG » wtorek, 9 listopada 2010, 11:41

lejgo_inc napisał(a):Cisza taka, bo wszyscy jeszcze się gapią na fotkę zamaskowanego komina. Frapuje mnie sposób w jaki to wszystko okleiłeś nie demolując przy tym detali.

Zrobił wielką kanapkę :twisted:
Avatar użytkownika
BALROG
 
Posty: 278
Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 12:56

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » wtorek, 9 listopada 2010, 11:48

lejgo_inc napisał(a): Frapuje mnie sposób w jaki to wszystko okleiłeś nie demolując przy tym detali.

Jak widać na tej fotce maskuję przy pomocy taśmy Tamyia i folii aluminiowej. Folii używam w związku z tym że maskowanie samą taśmą troszkę drogo wychodzi ;o) . W miejscach gdzie do komina przyklejonych jest dużo detali taśma jest po prostu strasznie poszatkowana na kawałki - niektóre jej kawałki to kwadraty 2mmx2mm. Metoda bardzo pracochłonna ale właśnie z uwagi na złożoność konstrukcji konieczna.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez spiton » wtorek, 9 listopada 2010, 13:08

Ta srebrzanka na kominie to efekt docelowy ??
Pytam bo coraz mniej jestem przekonany do idei robienia modeli okrętów "na czysto"(szczerze mówiąc nigdy nie byłem ,-)). To droga donikąd. I takie fragmenty jak właśnie komin moim zdaniem świadczą o tym najlepiej. Twoje modelarstwo jest świetne i świetnie się to ogląda, ale prawdziwą rozkosz sprawiały mi modele takie jak U-Boot siary, który potrafił wszystko czysto polutować i zbudować dużo od podstaw z totalna precyzją a potem kapitalnie pomalować.Pamietam, że bałem sie, ze siara spieprzy U-Boota malowaniem. Myslałem- tyle roboty i teraz loteria uda sie czy nie. Ale sie udało. Okazało sie, że sytuacja była pod całkowita kontrolą.

Czysty komin pomalowany + ta srebrzanka zabija efekt. Nie ma czystych kominów.

Czyste modelarstwo wygląda jak rendery z 3D maxa. Tyle, że w przypadku kompa okręty się fajnie robi, bo nie ma ograniczeń skali i można powielać. Ale nawet komputerowi modelarze starają się ożywić swoje modele przez odpowiednie mapowanie, pozwalające trochę model "rozpuścić" by był bardziej realny.

To moja odpowiedź na Twoja prośbę o coś więcej niż tylko pochwały ,-)).

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 9 listopada 2010, 13:39

Apropos 'srebrzanki', jak to się tu tą dziwną farbę zwykło nazywać. Czy komin w oryginale był pomalowany farbą młotkową? Bo taki mniej więcej wygląd ma to co na nim widać..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » wtorek, 9 listopada 2010, 13:50

Ten temat już przerabialiśmy, ale warto go przypomnieć. TEN materiał wyjaśnia wszystko o czym było pisane, a najbardziej trafnym jest punkt 4.6.5 i pozwolę sobie go zacytować:
-Model winien być eksponowany w stanie czystym i w pełni wyposażonym, przypominającym stoczniowo nową jednostkę.-
Pomimo tego że model robię generalnie "dla siebie" to nie chcę tym samym od razu na starcie blokować sobie możliwości startów w konkursach - czy jest w nich coś złego ? (oprócz przepisów oczywiście)
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości