Bismarck 1/100 Scratch

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:26

Witam Wszystkich serdecznie w pierwszym moim wpisie na tym forum, forum o którym do dzisiaj nie wiedziałem a dowiedziałem się za sprawą Grzesia siedemdziesiategopiątego. Grześ namówił mnie bym dołożył swoją cegiełkę do działu szkutniczego forum w postaci budowanego właśnie modelu, modelu który zapewne niektórzy znają z innych for.

Jak można się domyśleć po tytule wątek dotyczył będzie pancernika Bismarck w skali 1:100, którego budowę rozpocząłem w dniu 1 lipca tego roku w 74 rocznicę położenia stępki. Moim zamiarem jest ukończenie go w czasie 50 miesięcy (bez 3 dni) by budowę zakończyć w takim samym czasie w jakim budowano oryginał. Wychodziło by na to że moment zakończenia budowy wypadnie w dniu 28 sierpnia 2014 roku; czy uda się dotrzymać terminu czas pokaże.
Od razu na początku wyjaśnię, że podczas budowy modelu panował będzie pozorny chaos, czyli nie zachowana będzie żadna logiczna kolejność powstawania elementów.
Pora więc na fotki.
Pokład platformy Marsa. Deski pseudo-gretingu układane z pojedynczych pasków okleiny meblowej (obrzeża meblowego)
Obrazek

Gotowa platforma Marsa z dorobioną już balustradą i wywiniętym kołnierzem. Kołnierz był najtrudniejszym elementem do wykonania w tym zespole z uwagi na swoje obłości.


Główna wieża nadbudówki wraz z widokiem od spodu na platformę Marsa wraz z jej konstrukcją od spodu.
Obrazek

Bunkier obsługi dalmierza 10,5 m.
Obrazek

Umieszczony tymczasowo na bunkrze dalmierz 10,5 m.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gotowa "przybudówka" bunkra obsługi dalmierza 10,5m. Ryfle układane ręcznie po jednym ale wyszły troszkę zbyt wysokie i zbyt gęsto. Na kolejnym elemencie się poprawię ;o) .
Obrazek

Kolejna - niższa - platforma wieży dowodzenia na której docelowo umieszczone będą dwa stanowiska Flak oraz reflektor. Reling wydaje się być nieukończony jednak w miejscach gdzie osadzone są same słupki będzie w dwóch rzędach rozwieszony łańcuszek i z uwagi na jego małe oczka nie wieszam go przed malowaniem farbą podkładową by nie pozalepiać oczek.
Obrazek
Obrazek

widok od spodu powyższej platformy wraz z konstrukcją usztywniającą
Obrazek

Podzespoły główne na dwa wodnosamoloty Arado Ar196
Obrazek

Te same podzespoły wraz z kilkoma innymi zmontowane na sucho. Docelowo jeden z samolotów ze złożonymi skrzydłami znajdzie się w otwartym hangarze okrętu
Obrazek

Na razie to tyle z mojej stoczni (mam nadzieję że Was nie zanudziłem). Wkrótce kolejne zdjęcia z kolejnych etapów budowy.
Zniecierpliwieni niech pytają o szczegóły a ja w razie możliwości na nie będę odpowiadał.
Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.
Ostatnio edytowano niedziela, 19 marca 2023, 15:27 przez Tomasz D., łącznie edytowano 16 razy
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Reklama

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:44

Oho, ho- bedzie sie dzialo. Siadam i sie delektuje- takie male niebo dla ludzi co lubia scratch.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez dewertus » wtorek, 24 sierpnia 2010, 09:29

siara1939 napisał(a):takie male niebo dla ludzi co lubia scratch


Nie tylko dla takich :lol:
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez xenomorph » wtorek, 24 sierpnia 2010, 09:40

To będzie się działo :D


Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 11:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez mr.jaro » wtorek, 24 sierpnia 2010, 11:07

Wyglada znakomicie. Zapowiada sie na niezly maraton, wiec trzeba mocno zaciskac kciuki, bys wytrwal do mety. Nie znam sie za bardzo na okretach, jednak z ciekawosci zapytam: czy faktura blachy ryflowanej nie wyszla zbyt wydatnie?
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » wtorek, 24 sierpnia 2010, 11:31

mr.jaro, to pytanie o ryfle pojawiło się prawie na każdym forum na którym prezentuję swoje wypociny. Skoro więc pierwszy pytasz o nie tutaj odpowiem jak jest. Ryfle wykonane są ręcznie czyli każdy jego element został osobno przyklejony. Przed przyklejeniem na polistyrenie wydrukowałem (na zwykłej plujce) wzór ryfli jaki znalazłem w "Anatomy Of The Ship" i w odpowiednie miejsca przyklejałem wcześniej przygotowane paseczki polistyrenu. Wprawne oko dojrzy na zdjęciu pod ryflami czarne pola pozostałe po wydruku, które uwydatniają rysunek ryfla. Dodatkowo po malowaniu efekt głębokości znacznie się zmniejszy i będzie na pewno mniej raziło w oczy. Przede wszystkim jednak ryfle na Bismarcku były właśnie tak nietypowe (duże).

Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Krowa » wtorek, 24 sierpnia 2010, 12:34

Powoli! Powoli!
Podpowiesz jak udało Ci się zmajstrować te obłe bryły? Wyglądają symetrycznie i bardzo porządnie.

Arado były budowane z zawijanych arkuszy polistyrenu, czy tylko mi się wydaje?
Krowa
 
Posty: 414
Dołączył(a): poniedziałek, 16 marca 2009, 21:11

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » wtorek, 24 sierpnia 2010, 12:37

Tak jak piszesz kolego. Arado powstały na podstawie leciwej już wycinanki kartonowej w skali 1:33 wydawnictwa ModelCard. Przeskalowałem wycinankę do skali 1:100, odrysowałem elementy na polistyrenie (wręgi na 1mm a poszycie na 0,25mm) wyciąłem, skleiłem i powstało to co na zdjęciach.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Jaho63 » wtorek, 24 sierpnia 2010, 13:18

Ja "w statki" zaglądam tylko po sąsiedzkiej ciekawości, ale powiem, że Arada zapowiadają się całkiem fajnie.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez mr.jaro » wtorek, 24 sierpnia 2010, 13:27

Faktycznie, niemilosiernie wielkie te ryfle na zdjeciu.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez iras67 » wtorek, 24 sierpnia 2010, 19:40

Kolejny Długi Rejs. Spytam tylko jak planujesz-wykonujesz takie skomplikowane bryły .Ten dalmierz-podobno był zamocowany na samym końcu przed ostatnim rejsem :).Masz jakąś metodę na przenoszenie z planów na plastik ? Wykorzystasz tylko drut i polistyren czy jeszcze inne materiały?
Pięknie to wszystko wygląda .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez Tomasz D. » wtorek, 24 sierpnia 2010, 20:27

Wszystkie trzy dalmierze zamontowano na Bismarck'u na początku listopada 1940 roku. Jeśli chodzi o przenoszenie elementów na polistyren to jest to najbardziej prozaiczna rzecz w całej budowie i nie ma w tym żadnych udziwnień - plany, skany, prosta obróbka i przenoszenie z wydruków na polistyren. W budowie wykorzystuje różne rzeczy jeśli tylko nadają się do zastosowania przy danym detalu bądź nawet do imitacji konkretnego elementu; strzykawki plastikowe, wkłady od długopisów, karty telefoniczne, polistyrenowe profile. Jak widać elementy różne ale wszystko łączy jedno - są z różnego rodzaju plastików. Do tego okleina meblowa (sztuczna) imitująca naturalne drewno i druty wszelkiej maści, stalowe, miedziane, mosiężne, aluminiowe i inne jeśli tylko pasują średnicą.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 22:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez rollingstones » wtorek, 24 sierpnia 2010, 21:02

Szacunek! Zakochałem się w tej relacji
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 09:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez djack » czwartek, 26 sierpnia 2010, 10:49

Piękna robota. Trzymam kciuki, żebyś wytrwał w tym planie 50-miesięcznym. :)
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: Bismarck 1/100 Scratch

Postprzez spiton » czwartek, 26 sierpnia 2010, 11:09

Zaczyna się rewelacyjnie.
Jakbyś go zrobił w 1:72, to byś miał łatwiej z samolocikiem ,-)).
A czy ma 2,5 czy 3,5 metra to chyba już nie jest różnica ,-))).
Życzę wytrwałości !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości