Katapulta okrętowa do Arado 196

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Maciek_66 » środa, 27 października 2010, 22:43

Zwracam się z prośbą do szanownych kolegów zajmujących się okrętami. Poszukuję zdjęć, materiałów dotyczących katapulty do Arado 196. Chodzi mi o wygląd, detale, kolorystykę i wszystko, co możliwe. Malowanie prawdopodobnie będzie z Tirpitza. Pogooglowałem trochę, ale niewiele znalazłem.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Tomasz D. » środa, 27 października 2010, 23:57

Troszkę chaotyczne pytanie kolego i nie za bardzo wiem o co biega, a wydaje mi się że mógłbym pomóc. Czy chodzi o cały mechanizm katapulty czy tylko mechanizm trzymający i zwalniający sam wodnosamolot ?
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 28 października 2010, 08:00

Chodzi mi o całe to urządzenie, które kupiłem ostatnio:
Obrazek
Zestaw wygląda dość fajnie, ale zawsze lepiej wspomagać się dodatkowymi informacjami. Oczywiście mocowanie samolotu to trochę zagadka, bo to proponowane przez producenta średnio mnie przekonuje. Samolot będzie Revella - nowy zestaw.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 28 października 2010, 08:58

Ale ta katapulta nie ma akurat nic wspólnego z tą stosowaną na Tirpitzie, jest to raczej katapulta jaka stosowana była na Gneisenau. Więc chodzi Ci o taką konkretnie ?
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 28 października 2010, 11:00

Tomasz D. napisał(a):Ale ta katapulta nie ma akurat nic wspólnego z tą stosowaną na Tirpitzie, jest to raczej katapulta jaka stosowana była na Gneisenau. Więc chodzi Ci o taką konkretnie ?

W okrętach jestem zielony całkowicie. O tym nie wiedziałem. Dlatego każda uwaga jest dla mnie cenna - bardzo dziekuję.
Mam taką katapultę jak na zdjęciu, wyczytałem z opisu modelu, który się jeszcze nie ukazał, że malowanie będzie z Tirpitza. Wydaje mi się, że łatwiej znaleźć malowanie na Gneisenau (o ile tam Arado 196 było używane) niż przerabiać katapultę (nie wiem, czym się różniły).
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 28 października 2010, 11:47

Konstrukcja katapulty pancerników Bismarck i Tirpitz jest zupełnie odmienna i wyglądała tak jak widać poniżej.
Obrazek
Kanał przechodzący przez całą długość pokładu z wysuwanymi na obu burtach kratownicami katapult dla wodnosamolotów.
Katapulty na pancernikach Scharnhorst i Gneisenau to konstrukcja zupełnie odmienna wyglądająca właśnie tak jak widać na tej fotce.
Obrazek
Wydaje się że jest to ten sam typ co Twój model.
Wiadomym jest że były one zamocowane na Scharnhorscie i Gneisenau. Na obu pancernikach stacjonowały samoloty Arado 196 A2 z 1./Bordflieger Staffel 196 przy czym na pewno na Scharnhorscie od maja1940 roku dwa z trzech miały oznaczenia kodowe T3+BK i T3+BH.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 28 października 2010, 18:19

No to czyli decyduję się oczywiście na taką z Scharnorsta lub Gneisenau i dobranie odpowiedniego malowania do modelu. Czy są jakieś dokładniejsze zdjęcia/ plany/ rysunki aby ją trochę wzbogacić i odpowiednio pomalować?
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 28 października 2010, 20:30

Takie katapulty nigdy nie leżały w kręgu moich zainteresowań i nie szukałem dokumentacji do nich, możliwe że jakaś się gdzieś zachowała. Jeśli chodzi o kolorystykę to typowe kolory stosowane w Kriegsmarine lub ewentualnie kolory kamuflażu na konkretnych jednostkach. Szukałbym na pewno w monografiach do samego Arado - fotki i schematy czasami uwzględniają też i katapultę oraz systemu mocowania.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 28 października 2010, 20:57

Niestety z tym jest średnio. Do Arado nie ma zbyt wielu monografii, to co mam i co udało mi się znaleźć w sieci nie jest zbyt bogate. Z kolei dla okrętowców to tylko jeden z elementów pokładu, w skali np. 1/350 dość mały. A ja to mam w skali 1/32!
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Tomasz D. » czwartek, 28 października 2010, 23:38

Troszkę Maćku pokopałem i dokopałem się tylko do informacji że na 100 % ten sam typ katapulty miał Admirał Hipper. Okazuje się że wcześniej wspomniane pancerniki miały tylko podobną ponieważ różniły się one podstawami, które to podstawy były różne w zależności od okrętu na jakim były montowane. Niestety nie potrafię wspomóc żadną dokumentacją zdjęciową bo jej po prostu nie posiadam :(
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez spiton » piątek, 29 października 2010, 00:49

W Profilach Morskich o Hipperze jest plan tej katapulty, ale ilość detalu jest znikoma. Chyba trzeba się zadowolić instrukcją.
W razie czego jest schemat malowania Hippera, i można z niego wywnioskować jak pomalowana była katapulta.
Jeśli Cieę to interesuje to mogę zeskanować i wysłać.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Jaho63 » piątek, 29 października 2010, 00:54

W Avionsach znalazłem 2 foty z "czymś"
Pierwsza nawet z Egona
Obrazek
Obrazek
Malowania ni ma.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Maciek_66 » piątek, 29 października 2010, 19:48

Tomasz D. napisał(a):Troszkę Maćku pokopałem i dokopałem się tylko do informacji że na 100 % ten sam typ katapulty miał Admirał Hipper. Okazuje się że wcześniej wspomniane pancerniki miały tylko podobną ponieważ różniły się one podstawami, które to podstawy były różne w zależności od okrętu na jakim były montowane. Niestety nie potrafię wspomóc żadną dokumentacją zdjęciową bo jej po prostu nie posiadam :(

Rozumiem, że ta katapulta jaką mam pasuje tylko do Admiral Hipper i muszę szukać malowania samolotu z tego okrętu?

spiton napisał(a):W Profilach Morskich o Hipperze jest plan tej katapulty, ale ilość detalu jest znikoma. Chyba trzeba się zadowolić instrukcją.
W razie czego jest schemat malowania Hippera, i można z niego wywnioskować jak pomalowana była katapulta.
Jeśli Cię to interesuje to mogę zeskanować i wysłać.

Proszę.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Tomasz D. » piątek, 29 października 2010, 19:58

Dokładnie, Admiral Hipper.
Avatar użytkownika
Tomasz D.
 
Posty: 248
Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 23:51
Lokalizacja: Nowogard

Re: Katapulta okrętowa do Arado 196

Postprzez Maciek_66 » piątek, 5 listopada 2010, 19:49

1. Buduję tą katapultę spokojnie i tak się zastanawiam, jak ona funkcjonowała. Poniższe zdjęcie przedstawia położenie "marszowe" jak rozumiem, tzn. samolot pośrodku, tak żeby był dostęp do niego i katapulta ustawiona wzdłuż osi okrętu:
Tomasz D. napisał(a):Obrazek


Do startu katapultę obracano w poprzek (prostopadle do osi okrętu) a samolot odsuwano do tyłu i wtedy startował. Ale jak funkcjonował mechanizm napędu? Boczne rozumiem to zbiorniki powietrza, pod spodem był siłownik i za pomocą lin wózek z samolotem był napędzany. Ale może jest jakiś schemat pokazujący jak to działało?

2. Jakie farby były stosowane na okrętach - chodzi mi o numer FS lub producenta farb modelarskich.

3. Czy ktoś może podpowiedzieć, jak wyglądali ludzie obsługujący to piekielne urządzenie? Chodzi mi o mundury no i ew. jakie figurki 1/32 ew. 1/35 można by przerobić na taką obsługę?

4. Może ktoś zna malowanie Arado 196 z Admirala Hippera?
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości