Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 23 listopada 2009, 17:18

To już zależy od ciebie - śruba średnicy 3mm sklada się pewnie z jakiegoś (mniejszego) kołpaka i paru łopat (też mniejszych), więc faktycznie próg minimalnego rozmiaru leżałby niżej.
Tak naprawdę to zahaczyłeś o temat zupełnie szeroki - do jakiego stopnia detalu da się, albo warto zejść przy określonej skali modelu? O ile znam 72 i potrafię sobie mniej-więcej wyobrazić jakiej wielkości w rzeczywistości był dany detal i jakie będzie miał znaczenie dla modelu, to przy lepieniu podłodki w 1:400 miałem niejaki problem gdzie postawić granicę "to robię, a tego już nie"
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 23 listopada 2009, 17:50

lejgo_inc napisał(a):To już zależy od ciebie - śruba średnicy 3mm sklada się pewnie z jakiegoś (mniejszego) kołpaka i paru łopat (też mniejszych), więc faktycznie próg minimalnego rozmiaru leżałby niżej.

Oczywiście. Wspomniane pachoły składają się także z kilku elementów. Ale to nie ważne, moja wypowiedź była z lekkim przymrużeniem oka.

lejgo_inc napisał(a):Tak naprawdę to zahaczyłeś o temat zupełnie szeroki - do jakiego stopnia detalu da się, albo warto zejść przy określonej skali modelu? O ile znam 72 i potrafię sobie mniej-więcej wyobrazić jakiej wielkości w rzeczywistości był dany detal i jakie będzie miał znaczenie dla modelu, to przy lepieniu podłodki w 1:400 miałem niejaki problem gdzie postawić granicę "to robię, a tego już nie"

Jak dla mnie, zawsze warto próbować. Uda się- fajnie. Gorzej w przypadku porażki, gdy wszystko co uda się zrobić to zmarnować mniej lub więcej (w zależności od tego jak uparty człowiek) czasu. Ale zawsze to jakieś doświadczenie.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez spiton » poniedziałek, 23 listopada 2009, 19:04

Śruba to dosyć ważny detal. Dobrze zrobiona dodaje blasku, a kiepsko szpeci.Jest mocno wyeksponowana, i przykuwa uwagę Poza tym jest tylko jedna. Nie ma takiego bólu jak byś miał poprawiać 4 ,-)) Wtedy bym się Tobie nie dziwił,-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 23 listopada 2009, 21:30

spiton napisał(a):Śruba to dosyć ważny detal. Dobrze zrobiona dodaje blasku, a kiepsko szpeci.Jest mocno wyeksponowana, i przykuwa uwagę Poza tym jest tylko jedna. Nie ma takiego bólu jak byś miał poprawiać 4 ,-)) Wtedy bym się Tobie nie dziwił,-))
Pozdrawiam

Przecież nie twierdzę, że nie będę poprawiał.

Zresztą...
Obrazek
Tym razem łopaty z blaszki. Cieńsze, ale gorzej je odpowiednio "skręcić".
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez spiton » poniedziałek, 23 listopada 2009, 21:53

Skręć je na jakimś walcu. pędzelek, kawałek ramki, czy co tam masz pod ręką. Wyczuwam, że tym razem będzie sukces.
Kurde ale jesteśmy upierdliwi, jako obserwatorzy ,-))))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 23 listopada 2009, 22:11

spiton napisał(a):Skręć je na jakimś walcu. pędzelek, kawałek ramki, czy co tam masz pod ręką.

To nie tak prosto, wtedy otrzymałbym zgięcie, a nie skręcenie.

Robię to w ten sposób, że jedną pęsetą chwytam krawędź styku łopaty z głowicą, a drugą krawędź przeciwną i delikatnie operując skręcam. Z plastikowymi łopatami było łatwiej, z blaszki wymagają większej delikatności.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Ostach » poniedziałek, 23 listopada 2009, 22:12

spiton napisał(a):Kurde ale jesteśmy upierdliwi, jako obserwatorzy ,-))))
Aż się boję moje śruby pokazać :/
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez spiton » poniedziałek, 23 listopada 2009, 22:25

Cichociemny napisał(a):
spiton napisał(a):Skręć je na jakimś walcu. pędzelek, kawałek ramki, czy co tam masz pod ręką.

To nie tak prosto, wtedy otrzymałbym zgięcie, a nie skręcenie.

Robię to w ten sposób, że jedną pęsetąchwytam krawędź styku łopaty z głowicą, a drugą krawędź przeciwną i delikatnie operując skręcam. Z plastikowymi łopatami było łatwiej, z blaszki wymagają większej delikatności.

Coś kolego kombinujesz, i mam dziwne uczucie, że jednak mam rację ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 23 listopada 2009, 23:16

spiton napisał(a):Coś kolego kombinujesz, i mam dziwne uczucie, że jednak mam rację ,-))

Zerknij sobie np. na taką fotkę (pierwsza lepsza, z wikipedii), gdzie widać skręcenie łopat.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez spiton » wtorek, 24 listopada 2009, 01:13

Rzadko się w takich sprawach mylę, ale będę się szczerze cieszył jak to Ty masz racje ,-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez ergie » wtorek, 24 listopada 2009, 01:27

Kolega się śrubą zajął, a tam na forum od byków aż się roi. A tak na poważnie. A nie lepiej było podszlifować krawędzie tej poprzedniej śruby? :roll: Przecież łopaty śruby nie są płaskie tylko mają przekrój soczewkowy?
Ostatnio edytowano wtorek, 24 listopada 2009, 01:33 przez ergie, łącznie edytowano 1 raz
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 20:12

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez siara1939 » wtorek, 24 listopada 2009, 01:29

ergie napisał(a): A nie lepiej było podszlifować krawędzie tej poprzedniej śruby? :roll:

Dokladnie. Sruba byla z grubszego metalu w swojej centralnej czesci, a cienka na "splywie".
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » wtorek, 24 listopada 2009, 01:38

ergie napisał(a):Przecież łopaty śruby nie są płaskie tylko mają przekrój soczewkowy?

siara1939 napisał(a):Sruba byla z grubszego metalu w swojej centralnej czesci, a cienka na "splywie".

Widzicie, o tym nie pomyślałem. Na swoją obronę napiszę, że z planów to nie wynika. Poza tym, przyznaję, szkutnictwo to nie do końca "moja działka".

Dzięki za informację.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez Cichociemny » wtorek, 24 listopada 2009, 21:54

Dobra, wróciłem do pierwszej wersji i zeszlifowałem krawędzie łopat.
Obrazek
Można krytykować dalej. ;o)
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [SZKUTNICTWO] Motorówka Lilka (1:72, od podstaw)

Postprzez spiton » wtorek, 24 listopada 2009, 22:00

Postęp jest znaczny. Pewnie ideał to nie jest, ale już nie zwraca na siebie uwagi łuskowatością.
Jestem na Tak.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości