SS Jacarta od podstaw- Witam

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

SS Jacarta od podstaw- Witam

Postprzez w123_230e » wtorek, 8 września 2009, 00:20

Witam Wszystkich,
Po kilku dlugich latach przerwy postanowilem zbudować kolejny model a raczej miniaturkę ponieważ chcę go zbudować podobnie do oryginalu- Łącznie z wnętrzem, mechanika na razie jest pod znakiem zapytania ale model ma plywać.
Jako poszycie kadłuba użyję cienkiej blachy (ok 0.0010") którą przy pomocy nitów (próby już byly :mrgreen: ) chcę przymocować do mosiężnej konstrukcji.
Po dlugim namyśle wybralem statek który postaram się jak najwierniej odwzorować. Będzie to parowiec SS Jacarta. Glównym problemem jaki mam na swojej drodze to brak jakichkolwiek planów i danych dot. statku- jedynie kilka zdjęć- więc wszystko robię od podstaw Obrazek
http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20J/slides/Jacatra-03.html.

Do wykonania wnętrza statku wykorzystam plany podobnego lecz mniejszego parowca SS Turkia oczywiście po przeanalizowaniu kilku książek dt. budowy statków towarowych z pierwszej polowy XX wieku i przystosowaniu ich do moich potrzeb.

W chwili obecnej jestem na początkowym etapie tworzenia planów. Wymiary jakie biorę pod uwagę to 139cm/24cm lub 86cm/16cm. Chcialbym zamieszczać tutaj dalsze postępy mojej pracy nad modelem. Będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.

Przepraszam za brak malego Ł- niestety mogę wpisywać tylko duże...

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano wtorek, 8 września 2009, 00:25 przez w123_230e, łącznie edytowano 2 razy
w123_230e
 

Reklama

Re: SS Jacarta od podstaw- Witam

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 8 września 2009, 00:21

zdjecie, niestety, się nie wyświetla..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: SS Jacarta od podstaw- Witam

Postprzez mr.jaro » środa, 16 września 2009, 16:31

Aha, milosnik Mercedesow... Jesli o mnie chodzi, wolalbym jednak po imeniu.

Ambitny projekt i juz mnie ciekawosc zzera. Jestes pewien, ze nie pomyliles sie z gruboscia blachy? Jedna tysieczna cala, to jakies dwie i pol setne milimetra, czyli rownowartosc grubosci wlosa! Z tego mialby powstac model o dlugosci rzedu 140 centymetrow? Cos mi tu nie pasuje. I to mocno.

W jaki sposob zamierzasz wykreslic linie teoretyczne kadluba? Przeciez na podstawie kilku zdjec zrobic sie tego nie da, a bez linii teoretycznych ani rusz, szczegolnie przy "jak najwierniejszym" odwzorowaniu.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: SS Jacarta od podstaw- Witam

Postprzez Frosty » piątek, 18 września 2009, 16:54

Wyjątkowo ambitny projekt! Będzie na co popatrzeć... Trzymam kciuki!
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: SS Jacarta od podstaw- Witam

Postprzez spiton » sobota, 19 września 2009, 13:57

Jak to skala???
Ciekawie się zapowiada.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: SS Jacarta od podstaw- Witam

Postprzez w123_230e » czwartek, 17 grudnia 2009, 23:31

Trochę czasu upłynęło ale jeszcze się nie poddałem mimo bardzo wielu problemów głównie przy próbkach materiałów oraz brakiem zatwierdzenia projektu przez Komisję do spraw budżetu rodzinnego...

Na same nity czekałem ponad miesiąc a i tak okazały się być nie tymi które zamawiałem. Więcej szczęścia miałem z profilami z mosiądzu (niebawem dodam zdjęcia).

Pierwszym problemem przy próbach z materiałami okazały się być nity których główka ma wymiary ok 1mm, rozmieszczone ok co 2mm nie pasują do całości i sprawiają duży problem podczas nitowania. Tak więc szczęśliwie czekam na właściwe 0.5mm i 0.75mm...

mr.jaro napisał(a):Aha, milosnik Mercedesow... Jesli o mnie chodzi, wolalbym jednak po imeniu.

W takim razie- Andrzej

mr.jaro napisał(a):Ambitny projekt i juz mnie ciekawosc zzera. Jestes pewien, ze nie pomyliles się z gruboscia blachy? Jedna tysieczna cala, to jakies dwie i pol setne milimetra, czyli rownowartosc grubosci wlosa! Z tego mialby powstac model o dlugosci rzedu 140 centymetrow? Cos mi tu nie pasuje. I to mocno.


Rzeczywiście zamiast 0.0010 miało być 0.010 a dokładniej mówiąc 0.0105 dla blach "stalowych" czyli ok. 0.25mm. Płat ok. 20cmx40cm bardzo ładnie ugina się pod własnym ciężarem i idealnie nadaje się do profilowania np. rufa.


mr.jaro napisał(a):W jaki sposob zamierzasz wykreslic linie teoretyczne kadluba? Przeciez na podstawie kilku zdjec zrobic się tego nie da, a bez linii teoretycznych ani rusz, szczegolnie przy "jak najwierniejszym" odwzorowaniu.


Oczywiście musiał bym robić plan zupełnie nowej jednostki...
Po długich poszukiwaniach sprawa planów bardzo się ułatwiła- niestety postanowiłem pójść na łatwiznę. Okręt który wybrałem jest typowym "trzy wyspowym" parowcem budowanym na początku XX wieku. Czy nie jest podobny do tego? http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20C/slides/Caledonian%20Monarch-04.html Nawet wyporność i wymiary są podobne. Wielkim ułatwieniem okazał się być plan dostępny tutaj http://www.skipper.co.uk/catsmpnew.htm#STEAM%20COASTER. Pozostaje tylko skorygować detale. Ale znając moje szczęście będę na niego czekał ok 2 miesiące...
w123_230e
 


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości