S/Y Polonez Mirage 1/50

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » piątek, 13 września 2019, 13:17

Zakupiłem i zacząłem ten model celem przełamania bezczynności modelarskiej aby zrobić coś na luzie z poza "branży" (tj. samoloty 1/48) i zlepiłem to co widać w weekend.
Jestem mile zaskoczony jakością zestawu (spasowanie, zdetalowanie, jedynie instrukcja nie jest zbyt pomocna) - stad apetyt na Opty. Niezmiernie ciekaw jestem kiedy został opracowany - bo jakoś ummknęła mi premiera (najstarsze relacje z budowy pochodzą z przed 2010 r.....)
Obrazek
Docelowo będzie pływał - w kilu jest trochę podkładek stalowych - napędzany żaglami wyciętymi z folii białej reklamówki o ile to rozwiązanie zda egzamin :) .
Przy okazji pytanie do zorientowanych - poszukiwania w googlu nie udały się - czy stosowane jest w takim keczu ustawienie żagli, gdzie bom jednego masztu "idzie" w lewo, a drugiego w prawo przy wietrze z tyłu ?
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Reklama

modele polskich samolotów

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Kret69 » piątek, 13 września 2019, 14:20

Nigdy nie płynąłem na tego typu jednostce ale czy ten link cokolwiek pomoże?

http://santisimatrinidad.jun.pl/printvi ... 587baf102e


Technicznie wygląda to na wykonalne. Ale na moje laickie oko, płynięcie "motylkiem" przy tym układzie żagli spowoduje zabieranie wiatru którejś stronie. Ale ja mam raptem kilkaset wypływanych godzin na morzu jako załoga.
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » piątek, 13 września 2019, 16:40

Dzieki za link - pomógł nieco poszerzyć moją malutką wiedzę, ale akurat nie w zakresie możliwości płynięcia keczem "motylkiem" :) .

Kret69 napisał(a):.........
Technicznie wygląda to na wykonalne. Ale na moje laickie oko, płynięcie "motylkiem" przy tym układzie żagli spowoduje zabieranie wiatru którejś stronie. .......

Chyba nie dotyczy to sytuacji przy wietrze z tyłu - wówczas żagle lewo / prawo mają łącznie większą powierzchnię "czynną" niż ustawione "na jednej burcie" - tylko czy to jest sytuacja praktykowana w realu?
Ostatnio edytowano piątek, 13 września 2019, 16:48 przez Wojciech Perkowski, łącznie edytowano 2 razy
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » piątek, 13 września 2019, 16:41

....del.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Kret69 » piątek, 13 września 2019, 18:13

Tak, ale w przypadku Opty masz bezan któy musisz postawić na którąś stronę, a zakładam, że już wcześniej postawiłeś motylka fokiem i grotem. Oczywiście nie będzie kradł całego, ale część powierzchni żagla zasłonięta bezanem mogłaby nie pracować w pełni.
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » piątek, 13 września 2019, 18:20

Dzięki - Opty może w przyszłości, teraz kombinuję z Polonezem... - pytania jego dotyczyły, choć może pierwszy post nie był zbyt klarowny w tej materii :) .
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Kret69 » piątek, 13 września 2019, 18:33

Przepraszam - źle zrozumiałem.
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » piątek, 13 września 2019, 20:34

Przeprosiny przyjęte :) .
Reasumując - Polonez - kecz bermudzki - ma następujące żagle -
1.fok, edit: + 2. drugi fok grota... lub 2 sztaksle ?
3. grot,
4. "fok" bezana
5. bezan
- jak je ustawić w sensie prawa burta / lewa burta do warunków z wiatrem w tyłek - foki na jedną stronę, grot i bezan na drugą, czy .... jakoś inaczej pomieszać :) (przy braku spinakera).
Edit - wg https://pl.wikipedia.org/wiki/Fordewind grot i bezan w różne strony ("motylek"); a co z fokami - nie ma znaczenia i zostawić w płaszczyźnie podłużnej jachtu bo i tak będą "w cieniu" grota i bezana ?

Edit: Sytuacja o tyle gmatwa się jak dla mnie, że żagiel Poloneza o zdecydowanie największej powierzchni to fok / sztaksel bezana, czyli tylnego masztu, a drugi w kolejności jest fok / sztaksel grota czyli przedniego masztu. Grot i bezan są stosunkowo malutkie.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » niedziela, 15 września 2019, 14:45

W tzw międzyczasie zacząłem wykonywać podstawkę do dioramy :) :
Obrazek

i celem poczynienia oszczędności na kosztownych sztucznych wodach w malutkich buteleczkach, zastosowałem zdecydowanie tańszą substancję:
Obrazek
Okazało się, że widoczny poniżej balast zastosowany w ilości zapewniającej realistyczne zanurzenie, nie gwarantyje bezpiecznej stabilizacji łódki przy nawet niewielkim wietrze o ile zastosuje się żagle o powierzchni zbliżonej do oryginału...
Obrazek
... i nawet z żagielkiem sięgającym do poprzeczki masztu, Polonez zasuwa jak szalony:
Obrazek
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez fragles » niedziela, 15 września 2019, 16:50

Ciekawe czy umie wykonać przewrotkę masztami w dół, tak jak oryginał na Oceanie Indyjskim. :mrgreen:
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » niedziela, 15 września 2019, 19:11

Z większym żaglem umiał się tylko położyć na bok - balast oraz głębokość "akwenu" nie pozwala na więcej. Z tym małym żagielkiem nawet jak dostanie boczny wiatr, to kładzie się na chwile, i wraca do pionu :) .
Dywagacje dot. ustawienia żagli nie znajdą więc zastosowania podczas przydomowych "regat" - nie da się użyć żadnego z żagli w rozmiarze z oryginału :cry: .
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez fragles » niedziela, 15 września 2019, 21:36

Wojciech Perkowski napisał(a):Dywagacje dot. ustawienia żagli


Nie wiem, czy rozkminiłeś już możliwość ustawienia żagli na "motylka". Przejrzałem parę zdjęć Poloneza i na żadnym nie ma klasycznego "motylka". Baranowski w "Droga na Horn" dał kilka zdjęć Poloneza idącego baksztagiem, i to tak bliżej wiatru od rufy, pod pełnymi żaglami, jeszcze z okresu, gdy miał oba maszty. Ale "motylka" nie ma.
Jest natomiast inne ciekawe spostrzeżenie, które może pomóc. Na wszystkich tych zdjęciach pod pełnymi żaglami i w baksztagu widać wyraźnie, że żaden żagiel nie zabiera wiatru żaglom położonym w - teoretycznie - cieniu wiatru.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » poniedziałek, 16 września 2019, 08:03

Dzięki za spostrzeżenia - sęk w tym, że mogę zastosować tylko jeden malutki "zrefowany" żagielek, bo moja plastikowa zabawka kładzie się już przy jednym "pełnym" żaglu - przy niesymetrycznym ożaglowaniu płynie po łuku aż do wywrotki.
Aby tego uniknąć stosuję w/w jeden malutki symetryczny (oczywiście niepodobny do żadnego z realnie stosowanego na Polonezie) żagielek i nasadkę na wcisk na ster zwiększającą jego powierzchnię (trochę widoczna z tyłu na zdjęciu na wodzie).
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Hajek » poniedziałek, 16 września 2019, 08:52

Wojciech Perkowski napisał(a):Zakupiłem i zacząłem ten model celem przełamania bezczynności modelarskiej aby zrobić coś na luzie z poza "branży" (tj. samoloty 1/48) i zlepiłem to co widać w weekend.
Jestem mile zaskoczony jakością zestawu (spasowanie, zdetalowanie, jedynie instrukcja nie jest zbyt pomocna) - stad apetyt na Opty. Niezmiernie ciekaw jestem kiedy został opracowany - bo jakoś ummknęła mi premiera (najstarsze relacje z budowy pochodzą z przed 2010 r.....)
Obrazek
Docelowo będzie pływał - w kilu jest trochę podkładek stalowych - napędzany żaglami wyciętymi z folii białej reklamówki o ile to rozwiązanie zda egzamin :) .
Przy okazji pytanie do zorientowanych - poszukiwania w googlu nie udały się - czy stosowane jest w takim keczu ustawienie żagli, gdzie bom jednego masztu "idzie" w lewo, a drugiego w prawo przy wietrze z tyłu ?


Model s/y Opty był opracowany w 1986 roku w OBR Przemysłu Zabawkarskiego w Łodzi. Natomiast s/y Polonez około roku później. Opty był opracowany na podstawie dokumentacji z Muzeum Morskiego w Gdańsku, na rysunkach były naniesienia ołówkiem Teligi. Polonez w fazie projektowania i robienia modelu był trzykrotnie konsultowany z Krzysztofem Baranowskim, na koniec na opakowaniu złożył dedykację od siebie dla sklejających ten model i dostał na pamiątkę sklejony model w gablotce, obiecał że będzie stał na kominku w salonie.
Produkcja była uruchomiona w OBR i trwała do upadku Ośrodka. Po dwóch latach formy kupiła Firma "Mirage" pozmieniali pewne elementy, dokładnie nie wiem które, na pewno opakowanie.

Jestem jednym z współautorów opracowania tych modeli.
Z poważaniem
Sławomir Okrojek
Hajek
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2018, 08:45

Re: S/Y Polonez Mirage 1/50

Postprzez Wojciech Perkowski » wtorek, 17 września 2019, 20:20

Hajek napisał(a):............
Jestem jednym z współautorów opracowania tych modeli.
Z poważaniem
Sławomir Okrojek


Gratuluję - dobra robota.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości