U-1407 - u-boot typ XVIIb - MikroMir+ShelfOddity 1/350

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

U-1407 - u-boot typ XVIIb - MikroMir+ShelfOddity 1/350

Postprzez donalyah00 » piątek, 20 grudnia 2019, 18:24

Prawie równo rok po ostatniej galerii wklejam nową ;)

Tym razem jest to u-boot typu XVIIb znany też jako uboot Waltera czyli jedna z pierwszych prób napędzania podłodek bez użycia powietrza pobieranego z zewnątrz. Pan Walter wymyślił sobie, że jego silnik będzie spalał naftę wymieszaną z ok.70% roztworem wody utlenionej. Wszyscy zainteresowani, którzy zostali poddani działaniu tej cieczy z pewnością wychwalali wynalazcę po kres swych dni...

Model został zbudowany w oparciu o zestaw MikroMira a przedstawia drugi okręt tego typu - U-1407. W kwietniu 1945 został wcielony do służby i służył przede wszystkim do ćwiczeń - stąd żółty otok na kiosku.

Sam zestaw jest dość dokładny jeżeli chodzi o kształty i wymiary ale nieco brakuje mu detali. Aby to zmienić przygotowałem niewielki zestaw trawiony oraz kalkomanie. Całość pomalowałem akrylami Lifecolora oraz zmęczyłem Tensocromami. Niektóre detale potraktowałem wynalazkami Gunze aromatycznej serii C. Lakier również był mocno aromatyczny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec jeszcze jeden obrazek aby pokazać rozmiary modelu:
Obrazek
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Reklama

modele polskich samolotów

Re: U-1407 - u-boot typ XVIIb - MikroMir+ShelfOddity 1/350

Postprzez Michał Janik » sobota, 21 grudnia 2019, 20:36

Masz rękę Marku do tych podwodniaków! Szkoda, że tak rzadko je pokazujesz. Fajnie się ogląda te wszystkie filigranowe detale. Osobiście czekam, aż zabierzesz się za jakieś bardziej mainstreamowe typy. Napiszesz może jak robiłeś scum line? Właśnie się bawię z nią na stateczku który kończę (korweta Castle z White Ensign Models - okrutny klocek) i tak jakoś nie mam przekonania, czy dobrze to robię...


donalyah00 napisał(a):Pan Walter wymyślił sobie, że jego silnik będzie spalał naftę wymieszaną z ok.70% roztworem wody utlenionej. Wszyscy zainteresowani, którzy zostali poddani działaniu tej cieczy z pewnością wychwalali wynalazcę po kres swych dni...


Zechcesz rozwinąć?

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: U-1407 - u-boot typ XVIIb - MikroMir+ShelfOddity 1/350

Postprzez donalyah00 » sobota, 21 grudnia 2019, 22:24

Dzięki wielkie! Ostatnio skończony model to u mnie wielka rzadkość - sporo czasu pochłania mi projektowanie przy komputerze i zabawa z prototypowaniem blach. Scum line to kredki ołówkowe rozcierane przyciętym krótko pędzlem. Jasno-szary, jasno-brązowy i zielony stosowane naprzemiennie. Rysowałem po kadłubie linie oraz ścierałem grafit na pigment i nakładałem go w/w pędzlem. Dobrze jest potraktować obszar, na którym będzie scum line mgiełką jasno-szarego lub jasno-brązowego koloru, koniecznie matowego.

Co to paliwa tej łajby - palec włożony do mocno stężonej wody utlenionej pozostaniem palcem przez kilka sekund, póżniej stanie się częścią roztworu... ;) Czytaj, jakakolwiek obsługa odbywała się w sposób baaardzo ostrożny oraz w szczelnych kombinezonach gumowych. Gorącymi fanami tego paliwa byli również ludzie z obsługi Me 163 oraz powojennych pocisków Blue Steel wyposażonych w głowicę z ładunkiem nuklearnym a przenoszonych przez Vulcany i Victory.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: U-1407 - u-boot typ XVIIb - MikroMir+ShelfOddity 1/350

Postprzez Michał Janik » sobota, 21 grudnia 2019, 22:37

donalyah00 napisał(a):Dzięki wielkie! Ostatnio skończony model to u mnie wielka rzadkość - sporo czasu pochłania mi projektowanie przy komputerze i zabawa z prototypowaniem blach. Scum line to kredki ołówkowe rozcierane przyciętym krótko pędzlem. Jasno-szary, jasno-brązowy i zielony stosowane naprzemiennie. Rysowałem po kadłubie linie oraz ścierałem grafit na pigment i nakładałem go w/w pędzlem. Dobrze jest potraktować obszar, na którym będzie scum line mgiełką jasno-szarego lub jasno-brązowego koloru, koniecznie matowego.


No ciekawe - dzięki! Ja myziałem farbą olejną, zielony wydał mi się mało realistyczny dla okrętu z Północnego Atlantyku - może niesłusznie? Na grafit nie wpadłem - ale jeszcze nic straconego. Że to po prostu goła stal?

Co to paliwa tej łajby - palec włożony do mocno stężonej wody utlenionej pozostaniem palcem przez kilka sekund, póżniej stanie się częścią roztworu... ;) Czytaj, jakakolwiek obsługa odbywała się w sposób baaardzo ostrożny oraz w szczelnych kombinezonach gumowych. Gorącymi fanami tego paliwa byli również ludzie z obsługi Me 163 oraz powojennych pocisków Blue Steel wyposażonych w głowicę z ładunkiem nuklearnym a przenoszonych przez Vulcany i Victory.

Czyli dobrze mi się kołatało ;-) Vulcany, Vulcany - w przyszłym roku Airfix ma wypuścić jego nowe wcielenie w 1/72!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: U-1407 - u-boot typ XVIIb - MikroMir+ShelfOddity 1/350

Postprzez donalyah00 » sobota, 21 grudnia 2019, 22:43

Michał Janik napisał(a):Na grafit nie wpadłem - ale jeszcze nic straconego. Że to po prostu goła stal?

Nie nie - chodziło mi o rdzenie wspomnianych kredek ołówkowych. W sumie to nawet nie wiem jak toto poprawnie nazwać - rysik?

Michał Janik napisał(a): Vulcany, Vulcany - w przyszłym roku Airfix ma wypuścić jego nowe wcielenie w 1/72!

Zgadza się, ale ja już swojego zaliczyłem w mniejszej skali. ;)
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości