1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa sci-fi., fantasy i kosmicznego.

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » sobota, 1 czerwca 2013, 18:05

Pora na wskrzeszenie wątku, bo nareszcie udało mi się do niego wrócić. Troszkę czasu to zajęło, ale miałem sporo technicznych rozkmin w temacie malowania. Próbowałem wycinać maskowanie w papierze Tamiya, ale efekt był dla mnie niezadowalający. Ręczne cięcie daje zbyt nierówne elementy, a wycinanie od linijki to jakaś masochistyczna robota.

Obrazek

Postanowiłem więc zrobić maski w komputerze i wyciąć na ploterze. Zamówiłem polecaną folię Oramask 810 i zacząłem projektować malowanie. Efektem jest taki wstępny zarys.

Obrazek

Na pojeździe może się to trochę inaczej układać, będę musiał pokombinować. Do cięcia masowanie przygotowałem większe i wyciąłem dwie kopie. Zobaczymy jak to będzie wychodzić.

Obrazek

Ponieważ spód będzie biały postanowiłem zamaskować, określając linię podziału i najpierw psiknąć biały.

Obrazek

Obrazek

Po pierwsze okazało się, że zamaskowanie takiej ładniej prostej krechy to wcale nie taka prosta sprawa. Tym bardziej, że nie mam tu linii skrzydeł, która to by ułatwiała.
Po drugie szukając inspiracji u kolegów malujących samoloty podpatrzyłem, że pierwszego koloru raczej nie maskują. Uznałem to za słuszną ideę i zerwawszy maskowanie psiknąłem wszystko co miało być białe – spód, przody i klapę włazu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji farbę dostały jakieś mniejsze białe elementy. Przy okazji pomalowałem też Alcladem Jet Exhaust kilka części, które będą metaliczne.

Obrazek

Zabieram się teraz za maskowanie i będę malować pierwszym szarym. Jeszcze ciągle się zastanawiam, który szary położyć jako pierwszy żeby było mi najłatwiej. Chyba zacznę od średniego, a jasny i ciemniejszy położę później.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Solo » niedziela, 2 czerwca 2013, 16:42

Ciekawa sprawa to maskowanie.
Jeśli wyjdzie jak na rysunku - będzie bomba!
Powiedz kilka słów o tym wycinaniu na ploterze, nie znam tej technologii.
Gdzie coś takiego można zamówić?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez spiton » niedziela, 2 czerwca 2013, 16:55

Nie uwzględniłeś faktu, że to nie sześcian, tylko obła nierozwijalna powierzchnia. Moim zdanie dobrze nie będzie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » niedziela, 2 czerwca 2013, 19:53

Solo napisał(a):Ciekawa sprawa to maskowanie.
Jeśli wyjdzie jak na rysunku - będzie bomba!
Powiedz kilka słów o tym wycinaniu na ploterze, nie znam tej technologii.
Gdzie coś takiego można zamówić?

Dokładnie jak na rysunku nie będzie, bo pojazd jest bardziej obły – rysunek to tylko taki wstępny punkt odniesienia.

Wycinanie na ploterze dokładnie w taki sam sposób jak robi się napisy na witrynach sklepowych, plandekach itp.
Tylko u nas jest mniejsza skala.
Było trochę o tym na forum, zobacz tu: Projektowanie masek w programie Coreldraw
i tu: Jak wyciąć skomplikowane kształty w taśmie maskującej?

spiton napisał(a):Nie uwzględniłeś faktu, że to nie sześcian, tylko obła nierozwijalna powierzchnia. Moim zdanie dobrze nie będzie.

Ja wiem, że Tobie ten pojazd bardziej widzi się w jakimś organicznym malowaniu. Ale mam zajawkę na pixle i chcę je zrobić. Jeśli faktycznie efekt będzie niezadowalający to po prostu go przemaluję :D

A mówiąc, że nie będzie dobrze masz na myśli, że coś źle zaplanowałem czy po prostu, że efekt końcowy będzie niezadowalający?
Jeśli o planowanie chodzi, to tak jak wspomniałem – rysunek jest tylko poglądem, wiem, że pełny kamuflaż oplata samolot, a nie jest płaski. Jestem na to przygotowany i mam nadzieję, że dobrze to rozplanowałem.
Jeśli zaś o efekt końcowy – no coż – dowiemy się jak już pomaluję ;o)
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Solo » niedziela, 2 czerwca 2013, 21:55

Jeśli maskowanie wyjdzie Ci tak jak wygląda to na rysunku, to będzie bez dwóch zdań najpiękniejsze maskowanie jakie w życiu widziałem.
Nie będziesz tylko mógł zrobić żadnych otarć na tym, ani obić. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » niedziela, 2 czerwca 2013, 22:12

Solo napisał(a):Nie będziesz tylko mógł zrobić żadnych otarć na tym, ani obić. :)

Cały czas się zastanawiam nad tym. Raz chcę, raz nie chcę. Jedno jest pewne – jeśli będą to bardzo delikatne i znikome.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez spiton » niedziela, 2 czerwca 2013, 22:17

Piksele są OK. Ale żeby dobrze wyglądały nie mogą być powykręcane. A nierozwijalna powierzchnia pojazdu zniszczy geometryczność wzoru, bo linie utracą elegancką równoległość.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 09:16

Myślałem, że zacznę malować, ale maskowanie białego zajęło mi prawie cały wolny czas. A jak już skończyłem to nie miałem siły malować. Jest szansa, że zacznę dziś.

Obrazek
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Solo » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 10:19

Trochę taśmy poszło, co?
Używasz może tę 40 mm Tamiya?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 11:43

Biorąc pod uwagę, że wcześniej już prawie zamaskowałem to poszło jeszczę więcej. Ale to maskowanie musi trochę wytrzymać więc nie oszczędzałem.

Kupiłem kiedyś 40 mm. Nie przypadła mi do gustu. Za sztywna i słaby klej. Ale używam do większych powierzchni – jest to trzeba ją zużyć. Ale teraz się pilnuję i zabezpieczam brzegi innymi taśmami. Na fotce 40'ka to ta jaśniejsza na środku ramion.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 15:43

W miniony tydzień miałem dość mało czasu wolnego i każdą chwilę starałem się poświęcić malowaniu kamuflarzu. Nie zamęczałem Was kolejnymi krokami maskowania i malowania. Mam zdjęcia z poszczególnych etapów, ale nie widzę sensu wrzucania.
W skrócie prace wyglądały tak, że jak pomalowałem spód na biało to ładnie zamaskowałem. Potem całą góre psiknąłem środkowym odcieniem szarego (XF-53 Neutral Grey). Zamaskowałem to co miało zostać w kolorze jasnego szarek i psiknąłem te miejsca XF-19 Sky Grey. Zostało zamaskowanie jasnoszarych łat i pomalowanie ostatnim kolorem XF-24 Dark Grey.

Oczywiście obła bryła statku wymusiła pewne zmiany w kładzeniu maskowania, ale zauważmy, że mój kamuflarz nie jest typowym digitalem. Jednym zdaniem z ostatecznego efektu jestem zadowolony.

Zdjąłem 5 kg maskowania...

Obrazek

...i ukazał się taki wizerunek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod spodem.

Obrazek

Obrazek

Podczas malowania słyszałem, że coś chrupnęło jak za mocno ścisnąłem silnik. Okazało się, że złamałem jeden przewód. Nie będzie to trudne do naprawy, ale żona podpowiada, żeby to wykorzystać i zrobić tu uszkodzenie oraz wyciek. I nie jest to wcale głupi pomysł.

Obrazek

EDIT.
Zapomniałem napisać kilka słów o maskowaniu folią Oramask810. Nie jest to co prawda taśma Tamiya, ale to bardzo przyjemny materiał do pracy. Trochę sztywniejszy, ale nie na tyle, żeby przeszkadzać. Napewno przy kolejnym skomplikowanym wycinaniu jeszcze z niego skorzystam.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 10 czerwca 2013, 15:58 przez Jiloo, łącznie edytowano 1 raz
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Solo » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 15:56

Kamuflaż BOMBOWY!
Wyszło to niesamowicie.
Co za precyzja i jak czysto zrobione.
Coś niesamowitego po prostu.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez odimichal » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 16:03

I to jest urok modeli SF, można sobie malować jak tylko tusza zapragnie :-)
Super pomysł na wzór kamuflażu
Avatar użytkownika
odimichal
 
Posty: 225
Dołączył(a): środa, 16 listopada 2011, 00:45
Lokalizacja: Warszawa/Gołków

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 16:20

Dziękuję, dziękuję.
Nie jest tak idealnie, bo w dwóch miejscach mimo uważana przy maskowaniu mi gdzieś kolor przebił. No i w kilku miejscach trochę podwiało, ale wszystko jest do napraweinia. Najbardziej bałem się plam na białym, a ten wyszedl bez szwanku.

odimichal napisał(a):I to jest urok modeli SF, można sobie malować jak tylko tusza zapragnie :-)

Ja nie widzę nic przeciwko, żebyś następny model zrobił Sci-Fi – będę wręcxz przeszczęśliwy.

Nie wiem jak na takie malowanie będą patrzeć puryści Ma.K, bo potrafią wytknąć, że to nie zgodne z założeniami świata. Ale to już nie mój problem ;o)
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez odimichal » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 17:04

Jiloo napisał(a):
odimichal napisał(a):I to jest urok modeli SF, można sobie malować jak tylko tusza zapragnie :-)

Ja nie widzę nic przeciwko, żebyś następny model zrobił Sci-Fi – będę wręcxz przeszczęśliwy.


Zrobię, zrobię na pewno :-)
Avatar użytkownika
odimichal
 
Posty: 225
Dołączył(a): środa, 16 listopada 2011, 00:45
Lokalizacja: Warszawa/Gołków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sci-fi., kosmiczne, fantastyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości