1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa sci-fi., fantasy i kosmicznego.

1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » poniedziałek, 26 listopada 2012, 23:16

Oto mój nowy warsztat. Wiem, że model jest dość oklepany, ale nie mogłem się oprzeć jego ponętnym kształtom i niezłej promocji w sklepie :)

Obrazek

Malowanie będzie inspirowane izraelskim F-16i.

Obrazek

Ten model będzie dla mnie także krokiem w świat weatheringu.
Nadal nie jestem pewien jakiej metody użyć przy kreowaniu zadrapań. Zastanawiam się nad lakierem do włosów albo malowaniem zadrapań pędzlem i gąbką.
Mam nieco obaw jeśli chodzi o technikę lakierem ze względu na malowanie kamuflarzu i maskowania.
Chętnie oprę swoje decyzje o waszą pomoc i porady.
Ale do drapania jeszcze sporo czasu, więc zajmę się tym co dzieje się teraz.

Na pierwszy ogień poszła kabina i pilot. Muszę je wykonać przed sklejeniem połówek modelu.
Nie zdawałem sobie sprawy, że figurka będzie wymagać takiego łatania.

Obrazek

Połówki poszczególnych częśći są już sklejone, więc będę się zabierać za szpachlowanie.
Obawiam się jednak, że szpachlówka może się okazać zbyt rzadka. Zastanawiam się więc nad użyciem milliputa lub epoxy putty.

Części kokpitu przygotowane do malowania.

Obrazek

Całość pomalowałem RLM66, poza siedzeniem pilota, które dostało super fine silver Gunze.
Ponieważ jednak chciałem osiągnąć strukturę matowego metalu położyłem na to matowy lakier Gaia i filtr z czarnej emalii.
Detale będę malować pędzlem (to dla mnie też nowość ;) )

Obrazek

Podjąłem się próby ubrudzenia ścian pomieszczenia pilota.
Użyłem emalii do zaciemnienia przestrzeni miedzy poduszkami i specyfików AK.
To moje pierwsze podejście do brudzenia i chemii AK, i mam wrażenie, że trochę mnie poniosło.
Rozmamywanie AK starło część emalii która była podspodem.
Oczyszczę to i podejmę się jeszcze jednej próby.

Obrazek

Tyle na dziś do zobaczenia wkrótce.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 27 listopada 2012, 02:12

Najpierw zrób strukturę obicia kabiny, a potem brudź.
Na farbę i błyszczący lakier wpuść ciemnego washa we wgłębienia między poduszkami. Potem wypukłe części wyprowadź jasnoszarym suchym pędzlem, lub po polakierowaniu matem- jasnoszarym pigmentem. Potem dopiero "artystycznie" dodaj plamy, przetarcia i brud.
W przeciwnym razie struktura robi się płaska, tak jak teraz tu u Ciebie po lewej stronie.

Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Ostach » wtorek, 27 listopada 2012, 02:12

Hej

Fajnie, że zaczynasz kombinować.

Wszelkie olejne specyfiki, w tym AK, puszczaj na akrylową powierzchnię. Czyli najlepiej zestaw - akrylowe farby/olejne specyfiki brudzące. A najnajlepiej to puścić jeszcze na farbę akrylowy lakier bezbarwny, jakiś półmat, tudzież sidolux pod washa żeby mechanicznie wacikami nie zetrzeć farby.

Co do zadrapań masz kilka dróg:
1. pomalować model bazą - kolorem "metalu", na to jakiś twardy lakier w kilku warstwach, na to kamuflaż i drapanie mechaniczne np. skalpelem.
2. kolor metalu, na to lakier do włosów, na to kamuflaż i delikatne ścieranie mokrym pędzlem. Ekspertem w tej metodzie nie jestem, szukaj na forum.
3. Pomalowanie modelu jak Bóg przykazał, potem gąbeczką nanosisz obicia w różnych kolorach. Pędzel przy tym wymaga dużo wprawy - ja jej nie mam, żeby nie było, że tu się wożę. Wg mnie łatwiej jest to zrobić gąbką. I też raczej olejną farbą na akrylową powierzchnie - będzie można resetować jak coś nie wyjdzie.
4. modyfikacja metody 2 - zamiast użycia lakieru do włosów dodajesz do akrylowej farby na kamuflaż nieco więcej retardera niż zwykle i zanim farba wyschnie, ścierasz ją mokrym pędzlem i czym popadnie.

Oczywiście pamiętaj o podkładzie puszczonym na plastik.
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez odimichal » wtorek, 27 listopada 2012, 09:29

Dobrze kombinujesz, ale rzeczywiście trochę przesadziłeś. Te ścianki wyglądają jak by miał nie szczelną kabinę i ciągle coś mu się do środka sączyło :-) Przybrudzenia ok ale raczej nie w formie zacieków. Spróbuj te zabrudzenia osłabić jeśli się uda.
I dobrym pomysłem jest zaproponowany wcześniej suchy pędzel dla podkreślenia tego pikowania.
Avatar użytkownika
odimichal
 
Posty: 225
Dołączył(a): środa, 16 listopada 2011, 00:45
Lokalizacja: Warszawa/Gołków

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » czwartek, 29 listopada 2012, 22:34

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi, bardzo się przydadzą

Piotrze – Taki był wstępny plan... ale dziecko (ja) się dorwało do nowych farbek i popsuło cały efekt. Wpuściłem wash z emalii, ale nie pomyślałem, że poźniej white spirit wymyje też jego. Mam teraz zamiar położyć wash, użyję proponowanego suchego pędzla i zabezpieczę to bezbarwnym. Pomysł z pigmentem też mi się podoba, przetestuję jeśli dorwę pigment. Dopiero po zabezpieczeniu powierzchni powtórzę zabawę w brudzenie.

Ostach – Dziękuję za gotową listę. Jako podkładu używam Surfacera Gunze, nie cyknąłem na fotach, bo jakoś zapomniałem sięgnąć po aparat, tak się wciągnąłem w malowanie ;)
Używam kombinacji farby Gunze C (ewentualnie Gaia) pod spód i emalie na wierzch – w tym przypadku nie trzeba nawet lakieru. Metodę z lakierem do włosów (w formie specyfiku AK) testowałem na łyżeczce i z efektów jestem bardzo zadowolony. Jednak mam obawy połączenia lakieru i potem maskowania. Dlatego bardziej skłaniam się ku gąbce i pędzelkowi. Ale tu mam podobnie jak Ty, bo w pędzlu nie mam super wprawy.

Michał – tak jak wspomniałem – zmywam i ponowię próbę, nie ma co kombinować. Celowo użyłem emalii na lakiery żeby mieć "bezpieczną" powierznię do eksperymentów.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » piątek, 30 listopada 2012, 21:45

Nie miałem ani trochę czasu na popracowanie nad modelem.
Ale za to małżonka dorwała się do moich plansz i zrobiła wstępne projekty malowania :-)

Obrazek
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez ewpiga » piątek, 30 listopada 2012, 22:46

Zaryzykuj, daj jej aerograf do ręki. Być może pomaluje bryłę modelu w cudowny sposób jak tą papierową legendę ;o)
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Korowiow » sobota, 1 grudnia 2012, 22:18

Trójkę, trójkę wybierz. Jeszcze nie widziałem tego modelu w szaro, szarych pikselach z bielą i czernią na dodatek. To może być naprawdę coś.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » środa, 5 grudnia 2012, 15:45

ewpiga – Może niech narazie żona zostanie pzy pastelach. Jeszcze jej się spodoba i będę musiał walczyć o swoje miejsce w warsztacie?
Korowiow – Już kilka osób wskazało to malowanie i właśnie rozmyślam czy nie zmienić pierwotnych planów. Do malowania mam jeszcze trochę czasu, więc zobaczymy :)
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » niedziela, 9 grudnia 2012, 22:40

Niewiele się działo ostatnio. Wciąż jestem na etapie przygotowywania części. Wycinam, szlifuję.

Obrazek

Silnik jest dramatycznie niespasowany w tylnej części, ale nie będę się tym przejmować, bo i tak tego nie będzie widać po złożeniu.

Obrazek

Podłubałem trochę przy figurce. Sporo szpachli i jeszcze więcej pracy pilnikami i papierem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To tylko przymiarka z pomocą blue tack'a. Figurka się właśnie klei, następnie będzie łatanie dziur przy ramionach.

Obrazek

Zrobiłem kilka testów Tamiyami jakie miałem na składzie. Niby w nazwie szare, ale dla mnie zbyt wpadają w zieleń.
Chcę trzymać się farb Tamiya żeby wykonać drapania na lakier.

Obrazek

Niezadowolenie z kolorów spowodowało kolejny test. Tym razem jasny szary to Tamiya, a średni Gunze C Neutral Gray. Najciemniejszy to też neutral grey zmieszany z czarnym. I taka kolorystyka jest już do przyjęcia. Musiałbym tylko nabyć neutral grey Tamiyi.
Ewentualnie zamiast przyciemniać neutral myślałem o użyciu rozjaśnionego German Grey (na fotce jest po lewej próbka Vallejo). Przy okazji czysty posłużyłby mi zamiast czarnego.

Obrazek

Potrzebuję pomocy z jedną rzeczą. Podczas szlifowania nie uniknę zeszlifowania kilku nitów. Nie są to jednak zwykłe dziurki, a kółka o średnicy około 0,5-0,6 mm. Czym je najlepiej odtworzyć?

Obrazek

Coś takiego znalazłem ostatnio w książce. Ale nie wiem czy to gotowe narzędzie czy jakaś samoróbka.

Obrazek Obrazek

Myślałem o użyciu igły medycznej/wenflonu. Trzebaby tylko dobrać odpowiednią średnicę.
Ale może macie jakiś pomysł, albo może są jakieś narzędzia których mógłbym użyć?

Oczywiście z góry dzięki za podpowiedzi.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez siara1939 » niedziela, 9 grudnia 2012, 22:48

Ja bym uzyl zaostrzonej igly, a jak nie, to fajny efekt mozna uzyskac przez nawiercenie tych miejsc i imitowanie nitow, ktore wypadly.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » niedziela, 9 grudnia 2012, 22:50

siara1939 napisał(a):(...)fajny efekt mozna uzyskac przez nawiercenie tych miejsc i imitowanie nitow, ktore wypadly.

Niby tak proste, a jak genialne. Dziękuję za myśl :-)
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » piątek, 14 grudnia 2012, 13:07

Mały update.

Skleiłem figurkę, podszpachlowałem trochę na ramionach.

Obrazek

Położyłem testową warstwę podkładu. Już widać, że trzeba trochę poprawić w kilku miejscach.
Szczególnie palce umknęły mej uwadze.

Obrazek

Obrazek

Dziwnym trafem linia lączenia na kasku też jest mocno widoczna.

Obrazek

Rozpocząłem ponowną zabawę z panelami bocznymi.
Na początek emalia Tamiya Smoke. Wyczyszczę trochę i przejadę szarym drybrushem.

Obrazek

Zacząłem także malować wnętrza. Na początek zagłówek, podłokietniki, dźwignie.
To jeszcze nie koniec malowania. Położyłem też odrobinę emalii w kątach – będzie jeszcze czyszczona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Silniki grawitacyjne chciałem zrobić ciemne z odcieniem metalicznym.
Na początek wziąłem gotową Gunze MC 214 Dark Iron. Nie wiem o co chodzi, ale zatkała oba moje aerografy.
Maluję innymi metalikami bez problemu więc zwalam winę na farbę. Mimo, że rozcieńczałem ją mocno to nadal zatykała dysze. Nie malowałem wcześniej farbami z tej serii i wygląda na to, że szybko się nie skuszę.
Dlatego postanowiłem zmieszać Gaia black surfacer z zaufanym i bezproblemowym Gunze SM01.

Obrazek

Elementy które wylądują we wnętrzu statku psiknąłem Gunze 116.
Następnym krokiem będzie malowanie detali.

Obrazek

Wczoraj przyszły brakujące farby do szarego kamuflarzu. Mam nadzieję, że malowanie tuż tuż.
Niestety nie zacznę zanim nie skończę figurki i wnętrza, zabieram się więc do roboty.

Dzięki za odwiedziny.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Jiloo » niedziela, 13 stycznia 2013, 16:08

Odrobina (bardzo niewielka) progresu. Jakoś nie mam serca do figurki – to pewnie ze strachu przed zawaleniem tematu. Więc zamiast malować szukam sobie innych zajęć...

Dodałem wash i suchy pędzel na zagłówku.
Obrazek

Położyłem kalkomanie na zegary. Zostało pomalowanie detali.
Obrazek

Poprawiłem boczne ścianki, jeszcze może je troszkę przybrudzę, ale delikatnie.
Obrazek

Położyłem bazowe kolory i kalkę na chełm.
Obrazek

Dorobiłem spaw na klapie.
Obrazek
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/20 Pkf.85 Falke Antigravity Armored Raider – warsztat

Postprzez Korowiow » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 20:45

Myślę, że dobrze idzie. Bardzo fajnie pomalowałeś ten zagłówek - wygląda naprawdę świetnie.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Sci-fi., kosmiczne, fantastyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości