TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa sci-fi., fantasy i kosmicznego.

TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » sobota, 18 maja 2013, 17:28

Wygrzebałem z zakamarków niepamięci i moich przepastnych szuflad model, który jakieś 10 lat temu rozgrzebałem i po pewnym czasie porzuciłem, wraz z zabawą w sklejanie modeli w ogóle.
TIE Fighter od Fine Molds, bardzo przyzwoicie zrobiony model myśliwca imperialnego, jednego z najpiękniejszych statków kosmicznych w historii kina.
Tak na marginesie: był to pierwszy model jaki usiłowałem zrobić aerografem.

Postanowiłem skończyć ten model, szczególnie że nie zostało przy nim zbyt wiele pracy. Prace zostały ukończone mniej więcej w 2/3 i aż tak dużo do roboty tutaj nie ma.
W trakcie pracy popełniłem jednak kilka poważnych błędów, które teraz będę chciał naprawić, ale o tym za chwilę.

Pudełko:

Obrazek

A w nim między innymi kalki i maski:

Obrazek

Ok, co zostało zrobione do tej pory:

1. "Skrzydła" czyli tak naprawdę promienniki ciepła myśliwca. Jak widać poniżej (kolory wtedy dobierałem na oko, co nie było szczęśliwym pomysłem) kratownice pomalowałem jasnoszarym kolorem, co teraz nieco gryzie w oczy. Panele są już ze sobą solidnie sklejone i chyba nie mam wyjścia: będę musiał zamaskować czarne pola i pomalować kratownice białym kolorem. Na szczęście to proste obiekty i nie powinno być z tym problemu.

Obrazek

2. Kadłub jest już zmontowany: wnętrze jest gotowe, a sam kadłub sklejony, zaszpachlowany i wyszlifowany.
Zostaną jakieś ewentualne poprawki, domontowanie wylotów działek oraz ewentualne przemalowanie tych 4 okuć, których kolor też dobierałem na oko. Nie powinno być z tym żadnego problemu.

Obrazek
Obrazek

3. Na koniec: jak wygląda kabina statku: jest sterylne, ale nie zamierzam teraz go brudzić, bo ciemne wnętrze powoduje, że i tak niczego nie będzie widać przez szybkę. Zostawię więc chyba tak jak jest.
Fajne są te czarno-czerwone kalkomanie, które na zdjęciu wyglądają jakby panele wewnątrz były podświetlane.

Obrazek
Obrazek

Cóż, po ukończeniu Crusadera będzie akurat co robić w oczekiwaniu na RF-5F. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Reklama

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez spiton » sobota, 18 maja 2013, 17:40

Modelarstwo jest fajne. Raz samolot, raz czołg, statek kosmiczny. Fajne jest takie skakanie z tematu na temat.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » sobota, 18 maja 2013, 17:43

Dla mnie to podwójna przyjemność, bo jestem ogromnym fanem (od 13 czerwca 1983 roku, gdy pierwszy raz w życiu obejrzałem "The Empire Strikes Back"... matko, to już będzie 30 lat w tym roku!) Sagi, a ten model w dodatku sam się praktycznie robi. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez sternik » niedziela, 19 maja 2013, 02:25

Solo napisał(a): .........kratownice pomalowałem jasnoszarym kolorem, co teraz nieco gryzie w oczy. Panele są już ze sobą solidnie sklejone i chyba nie mam wyjścia: będę musiał zamaskować czarne pola i pomalować kratownice białym kolorem..........

A dlaczego białym ? Wg kwitów Imperialne myśliwce malowane były kolorem szaro/niebieskim :)
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » niedziela, 19 maja 2013, 12:34

Masz rację, znowu dobierałem kolor na oko. Według instrukcji będzie to kolor FS36495 Light Gray.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Jiloo » poniedziałek, 20 maja 2013, 12:18

Fine Molds? Super. Mam ich X-Wing'a 1/48. Czeka na swoją kolej.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » środa, 22 maja 2013, 16:06

Echhh, też kiedyś miałem ochotę na ten piękny myśliwiec, ale jest trochę za trudny na razie dla mnie.
Kiedy planujesz zacząć nad nim pracę?
W Twoich rękach to będzie na pewno "coś". :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Jiloo » środa, 22 maja 2013, 16:12

Hehe, spoko, ja też się wszystkiego dopiero uczę cały czas.
Myślę, że jeszcze nieprędko znajdę czas na X-Winga. Po Warszawskiej Fieście Modelarskiej zachorowałem na jakąś dioramkę. Mam już plan (niestety nie ze świata Star Wars, a Gundam), powoli się przygotuwuję teoretycznie i materiałowo. Więc jak skończę dwa obecne projekty, dioramę, to wtedy może właśnie X.
Ale czekam na progres u ciebie.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » środa, 22 maja 2013, 17:19

Progres w swoim czasie, bo raz że Crusader, a dwa to że czekam na farby do TIE.
I poczekam pewnie dłużej, bo to część bardzo dużego zamówienia w Martoli, zawierającego też blaszki Eduarda, więc to musi potrwać.:)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Siema » czwartek, 23 maja 2013, 18:07

Bardzo fajny temat Solo :!: :)

Coraz bardziej podoba mi się Twoje modelowanie.
Orientuje się ktoś gdzie można dostać modele z Gwiezdnych Wojen? Marzy mi się X-Wing w 48 albo większy :)

A co do zamówienia w Martoli- warto Solo zrobić czasem dwa równolegle. Jedno z np blaszkami na które zawsze trzeba chwilkę poczekać a drugie z resztą rzeczy dostępnych od ręki. Ja tak robię ale odbieram towar osobiście więc nie martwię się podwójną przesyłką. A blaszki mają być jakoś w przyszłym tygodniu bo ponoć coś Edek nawala z tą dostawą- pytałem wczoraj bo też czekam ;o)

Kibicuję z tym TIE Fighterem :)
Pozdrawiam!
Paweł Siemaszko
Avatar użytkownika
Siema
 
Posty: 515
Dołączył(a): czwartek, 25 października 2012, 14:28
Lokalizacja: Siedlce/WWA

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » czwartek, 23 maja 2013, 18:47

Dzięki za bardzo miłe słowa.
Co do Martoli - masz rację i chyba tak zrobię.

Co do X-Winga, to proszę, co prawda drogi i na zamówienie, ale na pewno warto:
http://www.martola.com.pl/pl2368/produk ... _Star_Wars

Jeśli byś się zdecydował, to czekam na warsztat, bo od tego uzależniam czy sam się porwę na ten model.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Jiloo » czwartek, 23 maja 2013, 20:16

Dzizas. Cena morderca.
Ja za swojego X-Wing'a 1/48 Fine Molds zapłaciłem 122 pln. Do tego wysyłka z Japonii 35 pln. Łącznie niecałe 160. Kupowane na Hobby Link Japan.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Siema » czwartek, 23 maja 2013, 20:53

Wow... :shock: cena zaporowa... nie na moją kieszeń raczej na chwilę obecną :-/ Już za dużo na modele w tym miesiącu poszło ;o) Pozostaje polować na allegro albo szukać w Japonii.

A może Kolega Jiloo by się zdecydował zrobić? Z takim warsztatem jaki prezentuje to było by coś :) (bez wazeliny :P )
Pozdrawiam!
Paweł Siemaszko
Avatar użytkownika
Siema
 
Posty: 515
Dołączył(a): czwartek, 25 października 2012, 14:28
Lokalizacja: Siedlce/WWA

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » czwartek, 23 maja 2013, 21:29

Namawiałem, ale się skubany uparł i nie chce na razie. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Jiloo » piątek, 24 maja 2013, 12:46

Dzięki chłopaki za zaufanie i miłe słowa. Ale tak jak pisałem, najbliższe plany mam trochę inne. Ale ponieważ nie lubie się trzymać jednego modelu i wolę mieć ze dwa na warsztacie, to może, moźe... ;o)
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Sci-fi., kosmiczne, fantastyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości