TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa sci-fi., fantasy i kosmicznego.

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » sobota, 25 maja 2013, 14:04

Jiloo napisał(a):Dzięki chłopaki za zaufanie i miłe słowa. Ale tak jak pisałem, najbliższe plany mam trochę inne. Ale ponieważ nie lubie się trzymać jednego modelu i wolę mieć ze dwa na warsztacie, to może, moźe... ;o)


W takim razie mogę tylko zachęcać, bo śledzenie Twoich warsztatów s-f to czysta przyjemność, a śledzenie warsztatu starwarsowego, to jak mniemam przyjemność potrójna.

Tymczasem u mnie prace powoli, ale postępują. Jestem na etapie oczekiwania na dostawę farb do fajterka, a w międzyczasie pracowicie maskuję sobie panele do pomalowania nowym kolorem "ramek" na tychże.
Dopadła mnie jednak pewna wątpliwość. Mianowicie, jak powinienem wykończyć krawędzie paneli.
W modelu (na rysunku na opakowaniu), widać wyraźnie trzy warstwy: w środku czarna warstwa panelu i dwie zewnętrzne warstwy jasnoszarych kratownic. Dokładnie tak jak u mnie w tej chwili:

Obrazek

Myślę sobie jednak, że chciałbym zrobić tak jak chyba było w filmach, gdzie krawędzie paneli były jednolicie jasnoszare.
W takim razie co, szpachlować? Zalewać te krawędzie klejem CA i szlifować, a potem pomalować? Zapolerować je na gładko?
A może zostawić jak jest (takie wypukłości) i tylko pomalować jednym kolorem?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Reklama

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 25 maja 2013, 15:25

Być, albo nie być? O, to jest pytanie! ;o)
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez sternik » sobota, 25 maja 2013, 17:05

może pomogą te zdjęcia :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » sobota, 25 maja 2013, 18:22

No i na tych zdjęciach jest raz tak, raz tak. Albo krawędź jest czarno-biała, albo cała "biała".
Nie mam raczej wyjścia, na takiej cienkiej krawędzi raczej nie wyryję równych i cienkich linii podziału, więc zostawię tak jak jest, pomaluję jasnoszarym kolorem i w pozostałe w ten sposób szpary zapuszczę washa, może wyjdzie w miarę dobrze.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Jiloo » sobota, 25 maja 2013, 19:02

Solo napisał(a):No i na tych zdjęciach jest raz tak, raz tak. Albo krawędź jest czarno-biała, albo cała "biała".
(...) pomaluję jasnoszarym kolorem i w pozostałe w ten sposób szpary zapuszczę washa, może wyjdzie w miarę dobrze.

Tak bym to zrobił. Wash powinien zrobić swoje w tym wypadku.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » sobota, 25 maja 2013, 23:28

Pracowicie maskowałem panele myśliwca, w celu przygotowania pod zmianę koloru.
Niby prosta robota, ale czasochłonna.

Obrazek

Przy okazji, spójrzcie jak dokładnie, z jaką ilością szczegółów Fine Molds zrobiło ten model.
A to przecież skala 1/72, maleństwo. Takich detali jest multum na każdym elemencie fightera.

Obrazek
Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez sternik » niedziela, 26 maja 2013, 02:29

Solo napisał(a):No i na tych zdjęciach jest raz tak, raz tak. Albo krawędź jest czarno-biała, albo cała "biała".

Ale nigdzie nie jest gładka :) Tak jak pisałeś i Jiloo potwierdził Wash zrobi swoje :)
W detalach FM zawsze przodowało ale ostatni wypust Revella mimo , że jest to gotowy snap też jest niczego sobie :) Ja swojego troszkę podmalowałem ,bo szary plastik jakoś do mnie nie trafiał ale dla młodszego pokolenia taki zestaw to bajka :)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » niedziela, 26 maja 2013, 13:29

Piękny, po prostu piękny.
Widzę, że washa nie żałowałeś i ja mniej więcej coś podobnego chcę zrobić.
Dodam jeszcze trochę preshadingu i zobaczymy jak wyjdzie.
Masz może gdzieś warsztat do tego swojego?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez sternik » niedziela, 26 maja 2013, 13:46

Kilka fotek z produkcji jest tutaj > http://public.fotki.com/sternik/star-wars/tie/
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » niedziela, 26 maja 2013, 16:11

Świetna ta Twoja robota, naprawdę mi się podoba.
Zdradź mi, jak zrobiłeś te zabrudzenia we wszystkich szczelinach - to zwykły wash?

Tymczasem mojej dłubaniny ciąg dalszy.
W oczekiwaniu na farby, skończyłem resztę maskowania.
Po panelach przyszedł czas na kadłub i owiewkę kabiny oraz właz.
Z nieznanych mi przyczyn Fine Molds dostarczył mi maski, które są... tylko wydrukowane, natomiast trzeba je samemu sobie wyciąć. :)
Do tego papier samoprzylepny ma już kilkanaście lat, więc i tak skończyło się na pracowitym oklejaniem krawędzi cienką taśmą maskującą 0,7 mm. Plus Maskol rzecz jasna.
Z drżeniem serca czekam na malowanie i zdjęcie masek, mam nadzieję, że zamaskowałem wszystko dobrze.

Tak na marginesie, to jestem szczerze zaskoczony tym, jak te ponad 10 lat temu (chyba) udało mi się dobrze zaszpachlować, wyszlifować i skleić kadłub. Praktycznie nie ma nic do poprawki (może jedno miejsce), wszystko ładnie i czysto przygotowane, a przecież wtedy robiłem to takimi prymitywnymi narzędziami, w porównaniu do tego co mam teraz. :)

Obrazek
Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez sternik » niedziela, 26 maja 2013, 22:59

Wash, tylko ,że ja używam olejnego , dość gęstego zrobionego z Van Gogh'a a nie gotowców .Całość maluję troszkę jaśniejszym kolorem niż być powinien, ponieważ wash kładę po całości na model a on przyciemnia kolor bazowy. Po odczekaniu 10/15 min ścieram wacikami i papierowymi chusteczkami .Czasami przed washem niektóre elementy maluję filtrem co też zmienia ich odcień po położeniu washa. Jeżeli wash leży za długo i za bardzo przyciemni kolor podstawowy można go trochę rozjaśnić białą farbą olejną ,dlatego wolę te farby od specyfików np Miga :) Chociaż muszę się przyznać że ostatnio do zardzewiałego wraku samochodu używałem wash Ak,bo oleje zamazały by moje rdzewienia :)

Z maskami w tym modelu to rzeczywiście porażka :) W swoim Tie FM maskowałem szybę taśmą :) ale mój wygląda troszkę inaczej niż oryginał :D
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » poniedziałek, 27 maja 2013, 12:28

Widziałem, podziwiam.
Cóż, zrobię trochę skromniej jak sądzę. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » poniedziałek, 27 maja 2013, 20:17

Pracujemy.

Po pracowitych dniach maskowania nadszedł czas żniw, czyli malowanie i zdejmowanie masek.
Na razie model pokryty jest podkładem, na którym postanowiłem zrobić dość gęsty preshading.
Eureka - okazuje się, że na niskim ciśnieniu preshading kładzie się dużo dokładniej i staranniej. :)
O, tak mi wyszło:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda owiewka kabiny, po zdjęciu tych paskudnych masek Fine Molds, uzupełnionych taśmą i Maskolem - moim zdaniem bardzo dobrze mi wyszło:

Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez karambolis8 » poniedziałek, 27 maja 2013, 20:35

Masz chyba za gęstą farbę do preshadingu. Straszne kleksy.
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Re: TIE Fighter // Fine Molds // 1/72 - warsztat

Postprzez Solo » poniedziałek, 27 maja 2013, 21:51

Kleksy?
Te kropeczki? To efekt za niskiego ciśnienia, podkręciłem i malowało już dobrze.
Jeśli zaś masz na myśli grube kreski i duże punkty, to raczej brak wprawy w malowaniu linii.

Tak wyszło po pomalowaniu: chyba za mocno i preshading jest bardzo słabo widoczny.
Do tego wkleiłem niezbyt równo klapę włazu. Trudno.
Teraz muszę nieco oczyścić dyszę silnika i pomalować ciemnoszary przód kabiny, bo jak widać trochę jasnoszarej farby dostało się pod maskę.

EDIT: dopiero teraz zorientowałem się, że źle spasowany właz to nie błąd producenta, tylko tak miało być. Na zdjęciu Sternika widać, że on nie wpasowany jest w kadłub, tylko lekko nad nim wystaje. Kurczę, a ja skrobałem i piłowałem, bo chciałem go wpasować idealnie w kadłub... :(

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sci-fi., kosmiczne, fantastyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości