[GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa sci-fi., fantasy i kosmicznego.

[GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Solo » czwartek, 6 czerwca 2013, 20:37

Mam przyjemność zaprezentować mój najnowszy model, skończony dosłownie minuty temu: TIE Fighter 1/72 firmy Fine Molds.
Warsztat prowadzony do tego modelu znajdziecie TUTAJ.
Model powstawał bardzo długo, bo zacząłem pracę nad nim ok. 10-12 lat temu, rozgrzebałem i w mniej więcej 2/3 prac - porzuciłem.
Teraz, gdy wróciłem do modelarstwa na serio, postanowiłem go skończyć i nie żałuję.

Sama budowa była prościutka i relaksująca: to Fine Molds, a więc roboty nie było dużo. Wszystko pięknie spasowane, obyło się niemal bez szpachli, do tego fenomenalny poziom detali, co przy modelach statków ze świata Star Wars jest arcyważne.

Serdecznie dziękuję wszystkim którzy przy modelu mi doradzali i pomagali, ze szczególnym uwzględnieniem Jiloo, za wiele cennych rad w tym jedną wspaniałą, dzięki której udało mi się tak fajnie zrobić napis STAR WARS.
Wielkie dzięki.

A oto galeria:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tradycyjnie już zdjęcie grupowe moich modeli. To już trójka. :)
Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez spiton » czwartek, 6 czerwca 2013, 20:40

Pojazd bardzo fajny. Ale firmowy podstawek jest wyjątkowo gówniany. Psuje sylwetkę. Nie mówiąc, że jest po prostu marnie zaprojektowany.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez wapel » czwartek, 6 czerwca 2013, 20:41

Moim zdaniem, choć to nie moje klimaty, jest bardzo fajnie.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 10:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 6 czerwca 2013, 21:54

Dobrze!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Solo » czwartek, 6 czerwca 2013, 22:05

Dzięki panowie.
Najbardziej zadowolony jestem z tego napisu Star Wars. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Jiloo » piątek, 7 czerwca 2013, 01:59

No mówiłem, że się da i się dało ;o)

Model bez zarzutu. Co następne z SF? :D
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Solo » piątek, 7 czerwca 2013, 08:17

Ha!
Czytasz w moich myślach, bo po zrobienie tego TIE nabrałem strasznej ochoty na coś albo a-f, albo ultranowoczesnego, siakiegoś F-35, albo co innego.
Tylko nie za bardzo potrafię znaleźć takie rzeczy... Może coś fajnego zasugerujesz?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Peter_D » piątek, 7 czerwca 2013, 08:59

Jeśli miałbym się przyczepić (nie wgryzałem się w wątek warsztatowy) to:
- pięciokąt nigdy chyba nie pojawił się w filmie. Nie wiem w sumie dlaczego został dodany do zestawu z kalkomaniami.
- czerwone działka...to trochę zabawnie wygląda jak ludzie je tak malują ;) Ogólnie działka w T/F są bardzo dziwne. W wersji Tie Interceptora są prawidłowe, czyli bez tych wystających elementów na początku.
- kolor nie wiem czy nie za jasny jak na ten typ maszyny. Ogólnie w grę przeważnie wchodził ciemniejszy szary lyb delikatnie błękitny, który lepiej widać było na maszynach T/in
- panele chyba są zbyt świecące. gdyby były psiknięte półmatem to byłoby idealnie :)

Ot tyle jeśli chodzi o mnie :)
No i oczywiście, świetna robota.
Ostatnio edytowano piątek, 7 czerwca 2013, 09:10 przez Peter_D, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Peter_D
 
Posty: 363
Dołączył(a): środa, 27 lutego 2008, 10:24

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Solo » piątek, 7 czerwca 2013, 09:04

Dzięki za uwagi.
Co do pięciokąta: też nigdy niczego takiego nie widziałem, ale Expanded Universe to jest temat rzeka, więc pewnie gdzieś tam taka maszyna latała. W sumie fajnie wyszło, bo kalka się zwichrowała i wyszło jakby malowanie było przetarte.
Kolor: moim zdaniem jest za ciemny (w kinie zawsze wydawało mi się, że te myśliwce są prawie białe), ale nie kombinowałem tylko zrobiłem zgodnie z instrukcją.
Kolor działek: dla mnie bez sensu w ogóle (co to ma być, jakaś tandetna imitacja rozgrzanych do czerwoności luf?), ale wszyscy tak robili to i ja zrobiłem. :)
Panele: absolutna racja, błyszczą się jak psu.... Co ciekawe, pomalowałem je bardzo obficie półmatem Gunze. I nie pierwszy raz, gdy ten półmat tak mi się świeci. Oj, niektóre z tych lakierów Gunze mocno przereklamowane są.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Peter_D » piątek, 7 czerwca 2013, 09:22

Ten kolor T/f zawsze był jak dla mnie kontrowersyjny. na różnych zdjęciach sa różne kolorki
Dla przykładu taka wersja "oryginalnego" TIE...
Obrazek daje sporo do myślenia ;)
Ogólnie trzeba zawsze na czuja a i tak będzie inaczej ;)
Avatar użytkownika
Peter_D
 
Posty: 363
Dołączył(a): środa, 27 lutego 2008, 10:24

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Solo » piątek, 7 czerwca 2013, 09:30

Bo to zawsze kwestia oświetlenia.
Mój TIE w mocnym świetle wygląda niemal tak jak w filmie, gdy oglądałem go dziś rano w świetle dziennym, wyglądał jakby był pomalowany na ciemno-szary kolor.
Warto pamiętać, że w Starej Trylogii wszystkie modele to było naprawdę modele, a nie efekty komputerowe, więc ich wygląd był uzależniony od światła na planie.
A Amerykanie bardzo mocno ponoć lubią oświetlać plan zdjęciowy, więc możliwe że dość ciemny w rzeczywistości model, na planie wyglądał na bardzo jasny.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Jiloo » piątek, 7 czerwca 2013, 09:41

No tak, pojawił się spec od SW i od razu się kilka uwag znalazło :)
Solo napisał(a):Panele: absolutna racja, błyszczą się jak psu.... Co ciekawe, pomalowałem je bardzo obficie półmatem Gunze. I nie pierwszy raz, gdy ten półmat tak mi się świeci. Oj, niektóre z tych lakierów Gunze mocno przereklamowane są.

Z Gunze to ja dobre wieści słyszałem tylko o Super Clear III. No i o puszkach, ale tu cena mnie skutecznie odstrasza.
A z lakierami tak już jest (przynajmniej mi się tak trafiało), że satyna satynie nie równa. Rozcieńczenie też może mieć na to wpływ. Czasami też efekt zależy od położenia. Jak się błyszczący położy cieniutkimi warstwami to też będzie wpadać w satynę.
Osobiście używam Gaia, bo jakoś najlepiej mi się kładzie, ale ich Flat to dla mnie właśnie satyna. Ale i na to jest sposób. Kupujesz bazę matującą (flat base) i dodajesz tak, żeby osiągnąć zadowalający efekt. Według producenta 10% dodane do błyszczącego da półmat, a 20% mat. Trzeba przećwiczyć i dobrać.

Solo napisał(a):Może coś fajnego zasugerujesz?

Małe mam rozeznanie w modelach żeby polecać. Ale może pójść za ciosem i coś z tego samego uniwersum w tej samej skali od tego samego producenta? Będzie do kompletu.
Np. http://www.hlj.com/product/FNMSW-01/Sci
albo http://www.hlj.com/product/FNMSW-03/Sci
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Solo » piątek, 7 czerwca 2013, 10:45

Rebeliancko-republikańskie statki mniej mnie pociągają, bo nie są takie fajne wizualnie (choć na pewno trudniejsze do zrobienia).
Kiedyś Fine Molds miało w ofercie TIE Interceptora bodajże, poszukam czy jest dostępny.

Patrzcie, ile cudeniek mają w ofercie:
http://www.finemolds.co.jp/www/newstarwars.html
Ostatnio edytowano piątek, 7 czerwca 2013, 10:53 przez Solo, łącznie edytowano 1 raz
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Peter_D » piątek, 7 czerwca 2013, 10:48

Zawsze pozostaje jeszcze Slave 1 w 1:72. Duży drań.
Mam takowego na składzie, gdybyś chciał ;)
Avatar użytkownika
Peter_D
 
Posty: 363
Dołączył(a): środa, 27 lutego 2008, 10:24

Re: [GALERIA] TIE Fighter // Fine Molds // 1/72

Postprzez Solo » piątek, 7 czerwca 2013, 11:20

Prowadzisz jakiś sklep?

Czy gdzieś da się znaleźć TIE Interceptora Fine Molds 1/72?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Następna strona

Powrót do Sci-fi., kosmiczne, fantastyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości