kościół św. Teodora

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa sci-fi., fantasy i kosmicznego.

kościół św. Teodora

Postprzez mymodels » wtorek, 20 sierpnia 2013, 12:13

Zrządzeniem losu miałem okazję spędzić kilka wakacyjnych dni we francuskim Masywie Centralnym. Jak zwykle w takich okazjach, przygotowałem makietę będącą prezentem dla gospodarzy.
Przedstawia ona romański, XII-wieczny kościół pod wezwaniem św. Teodora znajdujący się w małej wsi Bonnevaux, w okolicy gdzie się wczasowałem.
Skala tradycyjna dla mnie tzn. ok. 1:60.

Najpierw zdjęcia oryginału:
Obrazek

Obrazek

i moja wersja:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
mymodels
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 2 kwietnia 2011, 11:15

Reklama

Re: kościół św. Teodora

Postprzez klajus » wtorek, 20 sierpnia 2013, 12:26

Barzo fajna. Zrobiłeś ją w te kilka dni na miejscu? Z jakich materiałów?
Pozdrawiam z mojego brodzika intelektualnego, Paweł Klaja, Fun-sklejacz tworzący rzeczy z gruntu słabe albo przeciętne...
http://pawelklaja.blogspot.com
Tekst roku:
[..] ... więc nie ma go co manieryzmem rodem z "Super modelu" psuć. Modelarstwo redukcyjne to fakty w skali a nie mity i radosna twórczość. ... [...]
Avatar użytkownika
klajus
 
Posty: 1913
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 14:24
Lokalizacja: Jülich/Niemcy

Re: kościół św. Teodora

Postprzez mymodels » wtorek, 20 sierpnia 2013, 12:43

klajus napisał(a):Zrobiłeś ją w te kilka dni na miejscu? Z jakich materiałów?


Aż taki zdolny to ja nie jestem. Przygotowywałem ją od kwietnia, korzystając ze zdjęć, jakie mi się udało znaleźć w internecie.
Materiał podstawowy to styrodur (jeśli nie mylę nazwy), farby akrylowe. Zieleń częściowo wykonana z materiałów naturalnych, częściowo z kupnych gąbek i posypek.
mymodels
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 2 kwietnia 2011, 11:15

Re: kościół św. Teodora

Postprzez Marek Barański » wtorek, 20 sierpnia 2013, 12:59

No moje oko ciut za szaro-niebieskie są te mury alr to tylko takie moje czepialstwo ;o) . Ciekawy jestem skąd taka skala.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: kościół św. Teodora

Postprzez mymodels » wtorek, 20 sierpnia 2013, 13:23

Marek Barański napisał(a):No moje oko ciut za szaro-niebieskie są te mury. Ciekawy jestem skąd taka skala.


Co do kolorów, to masz rację i nie masz równocześnie. Na zdjęciach rzeczywiście oryginał różni się od kopii pod tym względem. Ale jak zwykle problem tkwi w oświetleniu. Słońce południowej Francji ma jakąś taką dziwną "ocieplającą" właściwość. Gdy przyjechałem na miejsce i pochmurnego dnia zobaczyłem kościółek, to sprawiał wrażenie ponurego gmaszyska, a szare łupki, z których jest zbudowany, wpadały wręcz w czerń. W słońcu zaś, ten sam kamień dostawał żółto złotego poblasku. Ja moje zdjęcia robiłem w pośpiechu w przeddzień wyjazdu, w ostrym słońcu, ale polskim :). Myślę, że gdybym poeksperymentował ze sztucznym "cieplejszym" oświetleniem efekt byłby lepszy. Ale prezent już wręczony i pozamiatane, trudno.
Co do skali, to wyjaśniałem już przy okazji wczesniejszych prac, że dostosowana jest do wielkości figurek stosowanych w grach bitewnych. Co prawda ta makieta nie służy do tego, ale ręka i oko mi się przystosowały do tej skali i jeśli nie ma ważnego powodu to jej nie zmieniam.

Pozdrawiam
mymodels
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 2 kwietnia 2011, 11:15

Re: kościół św. Teodora

Postprzez mymodels » wtorek, 20 sierpnia 2013, 14:02

Dla zobrazowania efektu, o którym pisałem w poprzednim poście kilka zdjęć.

Makieta we "francuskim słońcu":

Obrazek

i w naszym:

Obrazek

Miejscowy kamień w słoneczny dzień:

Obrazek

i w dzień pochmurny:

Obrazek
mymodels
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 2 kwietnia 2011, 11:15

Re: kościół św. Teodora

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 20 sierpnia 2013, 14:23

Oryginał jest bardzo fajny, a to umieszczenie w terenie, z wejściem bezpośrednio na dach- bajka!
Makieta wcale nie ustępuje oryginałowi- gratulacje!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: kościół św. Teodora

Postprzez mymodels » wtorek, 20 sierpnia 2013, 15:06

piotr dmitruk napisał(a):Oryginał jest bardzo fajny, a to umieszczenie w terenie, z wejściem bezpośrednio na dach- bajka!


Za gratulacje bardzo dziękuję. Zawsze to dobrze spotkać życzliwego człowieka :)
Natomiast co do budownictwa, to rzeczywiście niesamowite. Tamtejsze góry nie są może wysokie, ale za to bardzo strome. Nie ma dwóch budynków, które leżały by na jednym poziomie. Wszędzie schody, schodki, mostki, rampy, mury oporowe itp. Normą są budynki o trzech, czterech kondygnacjach, gdzie na każde piętro wchodzisz z poziomu ziemi.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
mymodels
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 2 kwietnia 2011, 11:15

Re: kościół św. Teodora

Postprzez fragles » wtorek, 20 sierpnia 2013, 19:13

Ładna rzecz. Podoba się. Szkoda tylko, że się ukrywa w takim dziwnym dziale na forum.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: kościół św. Teodora

Postprzez mymodels » środa, 21 sierpnia 2013, 08:30

fragles napisał(a):Szkoda tylko, że się ukrywa w takim dziwnym dziale na forum.


Dział może i dziwny, ale jedyny możliwy dla mnie. Zauważyłem, że na forum pojawia się kilku dobrych specjalistów w zakresie lotnictwa oraz pojazdnictwa (szczególnie pojazdnictwa wojskowego), i zaraz któryś z nich zorientowałby się, że moje prace ani czołgu, ani samolotu nie przypominają. Myślałem o umieszczeniu jakiejś figurki na makiecie i udawaniu, że to diorama. Ale znowu ewentualna dyskusja skoncentrowałaby się na tym, że oko nie tak, że mundur, że włosy itd. i musiałbym dla świętego spokoju nad tymi figurkami popracować, co mnie nie bawi specjalnie. Dlatego przycupnąłem sobie w miejscu, w którym mam nadzieję nikomu przeszkadzać nie będę.
mymodels
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 2 kwietnia 2011, 11:15

Re: kościół św. Teodora

Postprzez gumowy01 » sobota, 24 sierpnia 2013, 18:59

Replika super. Gratulacje
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 02:17
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Sci-fi., kosmiczne, fantastyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron