M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa sci-fi., fantasy i kosmicznego.

M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » wtorek, 20 stycznia 2015, 12:39

Witajcie!
Ponieważ przyszły pierwsze materiały do budowy modelu, czas założyć temat warsztatowy.
Plan jest taki, żeby złożyć kopię M134 Minigun, sześciolufowego karabinu maszynowego w systemie Gatlinga. Wersja "filmowa" z uchwytem a’la piła mechaniczna:

Obrazek

Karabin pojawiał się m.in. w filmie Predator, jednak była to wersja zmodyfikowana o uchwyt karabinu M60 oraz uprząż do której był przypinany:

Obrazek

Obrazek

Wersja robiona przeze mnie będzie podobna (nie piszę, że taka sama bo nie wiele widać na filmie) do karabinu z filmu Terminator 2 ( I TO JEST PODSTAWA DO UMIESZCZENIA TEGO TEMATU W TYM DZIALE ;o) ):

Obrazek

Podobnie jak przy budowie M41a będę się wspomagał papierowym modelem:

Obrazek

Jednak już na starcie wyniknął mały problem. Karabin papierowy wg chińskiego producenta jest w skali 1:1 jednak wszelkie dostępne w internecie materiały wskazują na to, że tak nie jest i rzeczywista broń jest większa. Także trzeba będzie przerabiać części papierowe, a głównie będę się sugerował materiałami zamieszczonymi w internecie przez KUBA_T1000, który wykonał M134 z aluminium: http://kuba-t1000.com/minigun/index.php ... 34_minigun
i z tym co na swojej stronie umieszcza firma Dillon Aero mająca w ofercie m.in. części zamienne do M134 http://www.dillonaero.com/
KUBA nie ustrzegł się kilku uproszczeń w stosunku do oryginału, a czy mi się uda zrobić wierniejszą kopię to się okaże w trakcie budowy.

Na pierwszy ogień idą lufy.
Główna „rurka” o średnicy 30mm wokół której umieszczone są lufy będzie z balsy, żeby niepotrzebnie nie zwiększać masy, podobnie końcówki luf o średnicy 16mm, natomiast najdłuższe odcinki luf o średnicy 24mm będą bukowe. I tu pojawia się pierwszy dylemat. KUBA zrobił proste lufy, bez cieniowania, natomiast na niektórych zdjęciach widać, że lufy są szersze w miejscach przejścia przez pierścienie:

Obrazek

Z ratunkiem przychodzą tu części zamienne z Dillon’a, który sprzedaje proste lufy bez cieniowania, tak więc chyba zostanę przy takim rozwiązaniu:

Obrazek
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Reklama

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » piątek, 23 stycznia 2015, 12:38

Witajcie!

Pierwsze koty za płoty:

Obrazek

Teraz czas na szlifowanie i lufy. W przyszłym tygodniu czeka mnie operacja i tydzień siedzenia w domu, także będę mógł trochę "podłubać" przy kosiarce ;)
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » sobota, 31 stycznia 2015, 18:39

Mała aktualizacja.

Część luf schnie w piwnicy, a część czeka aż przyjdzie paczka z większa ilością farby. Dodatkowo pierścienie wyszlifowane, zaszpachlowane i jedne z nich posiada już obwódkę z cienkiej sklejki.

Jak się lepiej przyjrzałem zgromadzonej dokumentacji zdjęciowej, zauważyłem, że wspomniany wcześniej KUBA_T1000 wprowadził w swoim projekcie sporą modyfikację, a mianowicie środkowa "rurka" wokół której są umieszczone lufy, u niego jest poprowadzona przez całą długość, a powinna być jedynie pomiędzy czterema pierwszymi pierścieniami, po zmianie średnicy zewnętrznej luf, "rurki" już nie ma. Może jest to spowodowane, tym, że jego minigun ma strzelać kulkami i łatwiej było zrobić mechanizm obrotu luf w ten sposób. Może....

W każdym razie u mnie będzie zgodnie z oryginałem ;)

Poniżej jedno zdjęcie sprzed tygodnia i jedno z dzisiaj. Maskolem pomalowałem środki okręgów wyznaczających położenie luf, żeby po pomalowaniu wiedzieć gdzie są środki tych okręgów i móc łatwo ponownie je wyrysować.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Solo » sobota, 31 stycznia 2015, 19:07

Ciekawe co z tego wyjdzie.
Model niezwykle ambitny, ale ryzykowny.
Tutaj nie ma miejsca na niedoróbki, bo każda taka spowoduje że w finale będzie widać, że to atrapa, a nie prawdziwe działko.
Tak więc: powodzenia.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » sobota, 7 lutego 2015, 12:21

Mały raport z placu boju.

Walczę z lufami. Na szczęście walka powoli dobiega końca. w ramach jak najlepszego odwzorowania rzeczywistości, przyjrzałem się lepiej temu zdjęciu:

Obrazek

i wyciągnąłem kilka wniosków:
- w miejscu przejścia lufy przez pierścień widać, że otwory w pierścieniu są lekko zeszlifowane do wewnątrz, wygląda jakby lekka szpara tam była a nie spasowane na sztywno,
- nie widać gwintowania (na innych zdjęciach otworów wylotowych również ich nie dostrzegłem, także jeden kłopotliwy detal mniej ;) )
- środkowa, umieszczona centralnie "rurka" wygląda na dosyć niechlujnie spasowaną, daje to pewien margines błędu przy wykonywaniu jej z drewna, ale postaram się, żeby to było w miarę porządnie zrobione.

I jeszcze jedno: napisałem wcześniej o wykonaniu niektórych odcinków luf i "rurki" centralnej z balsy. Zły pomysł. Balsa jest na tyle porowata i kłopotliwa w obróbce i malowaniu, że sobie odpuściłem i pozostanę przy kołkach bukowych.

Dzisiaj lub jutro postaram się wrzucić jakieś fotki z postępów....
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » sobota, 7 lutego 2015, 19:25

Obrazek

Niedługo będą mi się po nocach śniły te lufy razem z pierścieniami ;) Nie patrzcie za bardzo na kolor, bo w tym oświetleniu wygląda jak ciemny szary, a w rzeczywistości jest to gun metal (niby też ciemny szary ale jednak troszkę się różni ten kolor od zwykłej szarości)
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » niedziela, 15 lutego 2015, 12:11

Korpus korpusu karabinu. Wszystko będzie zakryte także nie ruszałem tych wyszczerbień na krawędziach. To tylko konstrukcja nośna. Cylinder o większej średnicy jest już prawie skończony, później postaram się dodać zdjęcia.

Obrazek
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » niedziela, 15 lutego 2015, 19:09

Pierwszy cylinder po pierwszym szpachlowaniu i szlifowaniu. Po podkładzie zobaczymy czy dużo roboty jeszcze będzie. Z drugim cylindrem korpusu muszę poczekać na dostawę sklejki 0,4mm

Obrazek
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » poniedziałek, 23 lutego 2015, 09:14

Dalszy postęp prac:

Obrazek

Nie mogłem sobie również odmówić złożenia na sucho całości. Lufy o mniejszej średnicy są sklejone, te długie o większej średnicy będę kleił jak już korpus karabinu będzie gotowy:

Obrazek
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » czwartek, 11 czerwca 2015, 08:49

Witajcie!

Długo się nie odzywałem, ponieważ ciężko pracowałem nad modelem ;) Po pół roku już jest prawie skończony. Wczoraj był na takim etapie:

Obrazek

Montaż wszystkich części w jedną całość już się rozpoczął, także wkrótce powinienem wrzucić więcej fotek w lepszej jakości.
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » piątek, 12 czerwca 2015, 13:18

Taka mała zajawka przed sesją w lepszych warunkach oświetleniowych i z lepszym tłem ;)

Obrazek
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Browarek90 » niedziela, 14 czerwca 2015, 11:16

O kurcze pierwszy raz zajrzałem do tego działu a tu takie perełki ! Gratuluje czekam na galerię :mrgreen:
Avatar użytkownika
Browarek90
 
Posty: 56
Dołączył(a): sobota, 23 maja 2015, 17:49

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1] [GALERIA]

Postprzez Cesiu » środa, 24 czerwca 2015, 18:06

Witajcie!

Po 6 miesiącach pracy mogę wam zaprezentować gotowy model.

Model waży 3,2kg i ma wymiary 90x27x32cm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 25 czerwca 2015, 07:20 przez Cesiu, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 25 czerwca 2015, 00:06

Hmm, wygląda dobrze, tylko dlaczego taki szary?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: M134 Minigun - Terminator 2 [1:1]

Postprzez Cesiu » czwartek, 25 czerwca 2015, 07:24

Nie szary tylko Gunmetal (od Humbrola) :P tak wychodzi ten kolor na drewnie. Cztery pierwsze zdjęcia najlepiej oddają kolor karabinu.

Oryginał też troszkę szary jest, a nie wiem jak efekt metalicznej powierzchni uzyskać na drewnie:

Obrazek
Avatar użytkownika
Cesiu
 
Posty: 41
Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2014, 14:45

Następna strona

Powrót do Sci-fi., kosmiczne, fantastyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości