Parowóz towarowy Ty2 - 970 (Angraf, 1:25)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kolejowego.

Moderator: xenomorph

Parowóz towarowy Ty2 - 970 (Angraf, 1:25)

Postprzez Precyzyjny » środa, 12 listopada 2008, 16:20

Witam

Ponieważ jest to mój pierwszy wpis na tym forum, wypada się przedstawić: na imię mam Mariusz, nick Precyzyjny. Buduję modele kolejowe z kartonu, wzbogacając je w większą ilość detali. Modelarstwem zajmuję się z przerwami od 1975 roku. Możecie mnie znać z relacji na innych forach modelarskich oraz różnych konkursów i wystaw.

Budowa prezentowanego modelu parowozu Ty2 - 970 rozpoczęła się od sklejenia ostoi. Następnie zrobiłem walczak, popularnie zwany kotłem. W dalszej kolejności zrobiłem silniki, koła i układ przeniesienia napędu (m.in. krzyżulec, wiązary, korbowody). Później przyszła kolej zbiorniki sprężonego powietrza, budkę maszynisty i pomosty. Na końcu doszło całe pozostałe wyposażenie parowozu, sprężarka, różne zawory, turbogenerator, lampy, zderzaki, sprzęgi, rury i przewody.

Po zrobieniu parowozu zabrałem się za budowę tendra. Zacząłem go od zrobienia beczkowej kadzi na wodę i węgiel, następnie zrobiłem układ sprężonego powietrza i cylinder hamulcowy. Przykleiłem mechanizm dźwigniowy do podnoszenia klap wlewu wody, lampy, zderzaki i sprzęg. Na końcu zrobiłem dwa wózki jezdne i dopasowałem tender do parowozu.

To wielki skrót relacji z budowy, którą całą możecie obejrzeć tutaj lub tutaj.

Oto kilkanaście zdjęć z relacji budowy modelu parowozu Ty2.
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Dzisiaj małe podsumowanie i galeria finałowa.

Budowa modelu trwała 18 miesięcy i pochłonęła około 1500 godzin pracy. Do zbudowania modelu zużyłem 0,5 litra wikolu i 30 tubek kleju cyjanoakrylowego. Na zrobienie wszystkich rur, sprężyn, zawleczek zużyłem około 15 m drutów i przewodów. Zużyłem 12 arkuszy A3 tektury i kartonu. Na pomalowanie modelu potrzebowałem 7 pojemników 400 ml farby w sprayu. W modelu zrobiłem około 4000 różnych śrub, nakrętek, nitów i zawleczek. W tej relacji zamieściłem 725 zdjęć modelu, a wszystkich zdjęć wykonałem około 6500.

Model jest bardzo trudny i pracochłonny do zrobienia, jak większość modeli parowozów w tej skali. Wiele elementów jest bardzo ściśle powiązanych ze sobą i nawet minimalna niedokładność może w kolejnej fazie budowy modelu uniemożliwić jego poprawne sklejenie. Pasowanie części jest poprawne, chociaż wiele z nich przerabiałem, to przeważnie opierałem się na wymiarach i kształtach z wycinanki. Model da się skleić bez problemów w standardzie. Jedynym mankamentem jest brak paru części dla jednego wózka jezdnego tendra, ale jest komplet na drugi wózek, więc można te części przerysować i uzupełnić z zapasu.

Tyle pisania teraz czas na końcową galerię. Specjalnie dla Was zrobiłem zdjęcia w plenerze, kładąc się na piachu. Dla tych co jeszcze modelu nie widzieli na żywo, okazja do obejrzenia go w pełnym słońcu:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Model zamierzałem zrobić jak najwierniej, wszystko co jest widoczne w prawdziwym parowozie z zewnątrz i w budce maszynisty, i co dało się wykonać z papieru i drutu, chciałem odwzorować w swoim modelu. Oceńcie sami, czy mi się to udało.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------
Moje modele można obejrzeć tutaj:
parowóz Pu29 , parowóz Ty2
* * *
Obrazek
Avatar użytkownika
Precyzyjny
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa, 12 listopada 2008, 16:04

Reklama

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 12 listopada 2008, 16:26

znam ten model z relacji z prac zamieszczonej na forum kozaka. i nadal nie wierze że to miniatura :>
piękne
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 12 listopada 2008, 16:30

Bo to nie jest miniatura.
Ciekawe, ile kosztowało wynajęcie balonu, żeby można było z niego zrobić te ujęcia z góry?...

A poważnie - nick adekwatny do tego, co zaprezentowałeś. R E W E L A C J A !

Jarek

A Tora! będę bronił, jak Nicei...
Ci cholerni lobbyści...
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6071
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez wojtek_fajga » środa, 12 listopada 2008, 16:44

Witaj Mariuszu! Znam tę relację z Kartonworka. Skala modelu z jednej strony niby ułatwia budowę, bo wszystkie elementy są większe, łatwiejsze do odtworzenia. Jest to jednak złudne, gdyż trzeba wykonać tysiące elementów, które w innych skalach można pominąć. Jestem pod wrażeniem niesamowitego nakładu pracy, dbałości o szczegóły i niezwykłego realizmu gotowego modelu. Miło gościć takiego modelarza i taki model na naszym skromnym forum.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez Gienek » środa, 12 listopada 2008, 16:49

Również serdecznie witam kolegę z KW (i miejsca zamieszkania - prace widuję też "naocznie" co jest niekłamaną przyjemnością).
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez spiton » środa, 12 listopada 2008, 18:50

Model kartonowy !!!!! Ha ha ha ha To jest prawdziwa lokomotywa, a nie model kartonowy!!! Szczena mi opadła. Przejrzałem sobie relacje z budowy i jestem pod ogromnym wrażeniem!!!!!!! Genialna robota!!!!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez siara1939 » środa, 12 listopada 2008, 21:56

Rowniez sledzilem relacje na bratnim forum- podziwiam warsztat.
Witam na naszym forum- milo bedzie popatrzec tu na Twoje kolejowe prace.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez mr.jaro » czwartek, 13 listopada 2008, 16:05

Precyzyjny napisał(a):Możecie mnie znać z relacji na innych forach modelarskich...

A owszem - rowniez w mojej pamieci utkwila Twoja relacja na KW.

Przepiekny model. Czego by o nim nie napisac, bedzie za malo, by odzwierciedlic moj zachwyt.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez Jostein » sobota, 15 listopada 2008, 12:56

Aż mi się łezka w oku zakręciła. Mój dziadek byłby wzruszony, gdyby zobaczył ten model... nie, nie model, parowóz. Zwłaszcza, że był maszynistą na parowozach.

Twój 'teigrek" to wybitne dzieło.

PZDR

Jostein
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez spiton » sobota, 15 listopada 2008, 14:10

Złapałem się na tym, że gapiłem się na ten model kolejny raz prawie godzinę :-))
Strasznie bym chciał wiedzieć co do czego służy.Niesamowita maszyneria. Kiedyś jechałem ciuchcią, w kabinie maszynisty :-)). Fascynują mnie takie buchające parą stalowe monstra!!!!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez Precyzyjny » poniedziałek, 17 listopada 2008, 12:59

Dziękuję wszystkim za wyrazy uznania, cieszę się, że Wam się mój model podoba.
Jestem na Waszym forum dopiero od kilku dni, a już zdjęcie mojego Teigreka zostało zauważone przez administrację forum i wyróżnionone jako zdjęcie tygodnia, za co również dziękuję. Przyznam się, że mnie również wlaśnie to zdjęcie najbardziej się podoba.
Niektórzy z Was mogli obejrzeć model wczoraj na konkursie w Gdańsku. Jakie wrażenia na żywo ?
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------
Moje modele można obejrzeć tutaj:
parowóz Pu29 , parowóz Ty2
* * *
Obrazek
Avatar użytkownika
Precyzyjny
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa, 12 listopada 2008, 16:04

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez ZzB » poniedziałek, 17 listopada 2008, 15:14

Precyzyjny napisał(a): Jakie wrażenia na żywo ?

Takie same jak rok wcześniej - trzeba było gałki oczne mocować na powrót.
Nawet mój Szwagier - jeden z tych, co to świata poza panzerwaffe nie widzą - po powrocie z wystawy stwierdził krótko: "Chyba wiem, o co ci chodziło"

Pozdrowionka
ZzB
Avatar użytkownika
ZzB
 
Posty: 251
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 09:03
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez djack » poniedziałek, 17 listopada 2008, 18:33

Idę poszukać mojej szczęki u sąsiadów piętro niżej. Na niektórych zdjęciach trudno uwierzyć, że to model.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez Precyzyjny » czwartek, 20 listopada 2008, 13:28

Witam

Relacja już dawno skończona, ale dzisiaj małe uzupełnienie. Kilku Kolegów prosiło mnie o zamieszczenie wszystkich zdjęć z relacji Teigreka w formie jednego pliku łatwego do ściągnięcia.

Plik ze zdjęciami z budowy modelu jest do ściągnięcia tutaj: Precyzyjny Ty2 budowa.zip - 76.01MB

Plik ze zdjęciami w dużej rozdzielczości, które zamieściłem w galerii 30-09-2008, do ściągnięcia tutaj: Precyzyjny Ty2 galeria.zip - 49.53MB

A jak ktoś nie chce ściągać całości, to pod poniższymi miniaturami dostęp do kilku zdjęć w dużej rozdzielczości:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miłego oglądania.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------
Moje modele można obejrzeć tutaj:
parowóz Pu29 , parowóz Ty2
* * *
Obrazek
Avatar użytkownika
Precyzyjny
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa, 12 listopada 2008, 16:04

Re: Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - 970

Postprzez avocado » piątek, 21 listopada 2008, 11:00

Mam pytanie do kolegi: z jakiej firmy jest ten model ? Czy to konwersja z BR52 Trumpetera ? Ale tam chyba był tender skrzyniowy, a tu widzę beczkowy. Piękna robota.
avocado
 

Następna strona

Powrót do Kolej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości