Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kolejowego.

Moderator: xenomorph

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Artur Domański » sobota, 21 maja 2011, 16:02

Ale super, oj przypominają się szczenięce lata
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 19:39
Lokalizacja: Włocławek

Reklama

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » wtorek, 31 maja 2011, 21:41

W kwestii kotła to jest sprawa prosta jeśli chodzi o budowę ,gorzej natomiast z odpowiednim materiałem ,chodzi tu o średnice rurek kotłowych no i rury na sam kocioł .
Co do silnika parowego to w obecnie budowanym parowozie wykonałem go z pucka stali odpowiednio obrabiając go ,a w wywiercony otwór wcisnąłem tuleje z fosforobrązu ,do tego będzie wykonany tłok z pierścieniami uszczelniającymi.
W dalszym etapie na tak wykonany silnik przyjdzie skrzynia suwakowa rozrządu pary , i tu zaczną się schody bo trzeba będzie odpowiednio wyfrezoawć otwory umożliwiające wejście i wyjście pary z silnika.
Oczywiście to tak w dużym skrócie .
Jak na razie jestem zajęty budowa torowiska , a przede wszystkim jednego z dwóch prawie 6metrowych mostów .
Próbuje odwzorować je w skali tak jak były budowane podczas Wielkiej Wojny na froncie Wschodnim.
Pozdrawiam Andrzej.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » czwartek, 16 czerwca 2011, 13:50

Powoli też powstaje to o czym pisałem przedtem.
Z góry przepraszam, że będzie zapewne post pod postem, ale dla tych którzy tu zaglądają zapewne ciekawić będzie postęp prac.
Na początek konstrukcja mostowa, na której się wzoruję: front zachodni, jedna z wielu linii wąskotorowych na kresach wschodnich.
Obrazek
A tutaj już w realu pierwsze eksperymentalne przęsło .
Obrazek
Wysokość przęsła to około 1 metra, musi być solidnie bo spaść z tej wysokości ze składem to musiało by boleć. :mrgreen:
Obrazek
Wózki kłowe służą jako platforma warsztatowa, czyli zabawa w budowanie inżynieryjne .
Obrazek
Oba wózki budowałem w oparciu o oryginały znajdujące się w Muzeum w Sochaczewie z zakładów Ostrowieckich.
Ale już wykonałem rysunki i rozpoczynam pracę nad brigadenwagonami takimi jak na starej fotografii.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez PsyhoSpider » środa, 29 czerwca 2011, 14:51

Niedawno na Discovery był program o ludziach (prym wiedzie Anglia) którzy budują właśnie taki atrakcje w swoich "ogródkach". Normalnie kopara opada :mrgreen:
Warsztat Obrazek
Avatar użytkownika
PsyhoSpider
 
Posty: 230
Dołączył(a): poniedziałek, 16 listopada 2009, 17:57
Lokalizacja: Nysa

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » piątek, 1 lipca 2011, 09:31

Mnie też opadła jak zobaczyłem ,ale szybko ją podniosłem :D
Pozazdrościłem fajnej modelarskiej zabawy i zacząłem budowę ,a teraz końca jej nie widać . ;o)
Magia torów działa. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez ROMAN » piątek, 1 lipca 2011, 10:02

Czasem się dziwię patrząc na Twoją pracę, że telewizja jest przepełniona różnego typu "show" gdzie oglądalność mimo "stringów" wciąż spada a nie organizuje się odpowiednio pokazanych i wyreżyserowanych pasji takich jak Twoje.
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 12:22

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez siara1939 » piątek, 1 lipca 2011, 17:16

Ja juz wczesniej pisalem, ze jest to jeden z bardziej fascynujacych tematow na forum. To jakby polaczenie I.K.Brunel z F.Dibnah. :shock: Chcialbym ogladac czestsze aktualizacje, oraz plany i wiecej od podszewki jak takie cos powstaje.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez spiton » piątek, 1 lipca 2011, 17:29

Masz jakiś szkic koncepcyjny tego mostu ??
Może byś pokazał, rzucilibyśmy okiem, żeby się potem nie rozpadł ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » środa, 10 sierpnia 2011, 10:20

Kolejny etap budowy to przymiarka do wykonania mijanki na stacji Dorotowo Wąskotorowe. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prace tutaj potrwają do jesieni , a pożniej prace przeniosą się na stacje Jędrkowo Wąskotorowe gdzie będzie obrotnica i dwustanowiskowa parowozownia. ;D
Szkicu mostu na razie nie będzie , ponieważ zdecydowałem się na pobudowanie w tym miejscu mostu kratownicowego.
Najgorsze są prowizorki lubią trwać latami , a i przy rozbiórce też trzeba stracić trochę czasu.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » niedziela, 18 września 2011, 21:31

Ponieważ zaczynam powoli składanie ostoi ,zestawów kołowych w całość , pozwoliłem sobie w ramach odpoczynku w pracach ziemnych przy kolejce na małą wizualizacje samowarka.

Obrazek

Obrazek

Pudełko zapałek pozwala na wyobrażenie jakiej wielkości jest model.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » niedziela, 5 lutego 2012, 15:23

Obrazek
Ponieważ nie samymi parowozami żyje kolej ,powoli powstaje też lokotraktor Baldwin 50 HP wyprodukowany w tej samej fabryce co powyższy parowóz .
Oba służyły podczas Wielkiej Wojny na froncie zachodnim .
Ponadto do zestawu będzie jeszcze platforma i dżwig wąskotorowy w systemie Pechot.
Wszystko buduję nie 1:6 ale 1:5 ,jako że to 600mm , więc skalowo bardziej jest zbliżone do toru o szerokości 5"
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez KuKu » niedziela, 12 lutego 2012, 13:17

No na reszcie spalinówka!
Może jakieś aktualne zdjęcia z dworu. Ciekaw jestem ile torów jest już położonych :)
KuKu
 
Posty: 22
Dołączył(a): poniedziałek, 24 stycznia 2011, 22:14

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » poniedziałek, 13 lutego 2012, 16:27

Na razie zamknięty w warsztacie niczym na zesłaniu przy -10 szlifowanie spawanie gięcie szyn ,składanie rozjazdów itp kowalskie roboty :lol:
A jak śniegi puszczą zacznie się kończenie podtorza i zacznie układanie szyn.
Pierwszy nieoficjalny przejazd dyrekcja kolejki naznaczyła na 1Maja :mrgreen:
Spalinówka będzie też i druga Lxd2 .
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez KuKu » poniedziałek, 13 lutego 2012, 21:47

A mógłbyś na projekcie z pierwszych stron zaznaczyć, które tory już są?
Co do warsztatu polecam Ci tam wrzucić jakąś koze lub rakietkę. Znajomy ma taką w warsztacie to po 2 godzinach można robić w bluzach ;)
KuKu
 
Posty: 22
Dołączył(a): poniedziałek, 24 stycznia 2011, 22:14

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » poniedziałek, 13 lutego 2012, 22:49

To co napisałem potraktuj trochę z przymrużeniem oka ,nie jest tak źle , choć mrozy tej zimy trochę dają się we znaki ,to przez wiele lat pracy zawodowej w podobnych warunkach zdążyłem przywyknąć.
Co do torów to na razie póki nie skończę podbudowy pod filary mostków nic nie będzie ułożone bo by tylko przeszkadzało w pracy.
Sporadycznie tylko układam tory gdy muszę dowieść potrzebne materiały .
Na wiosnę zacznę układanie na stałe przed szopą i obrotnicą to na pewno będzie dalszy ciąg relacji .
Na razie tak ja i Ty walczę z makietą kolejki wąskotorowej z tym że w skali 1:35 , temat jest na forum.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kolej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości