Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kolejowego.

Moderator: xenomorph

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » niedziela, 21 listopada 2010, 18:22

Obrazek
A oryginał z Wielkiej Wojny wyglądał tak jak na obrazku.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Reklama

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Axel1st » niedziela, 9 stycznia 2011, 18:12

Padam na kolana i proszę o zdjęcia z budowy, może jakieś szczegóły techniczne? Podziwiam, naprawdę podziwiam...
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 12:02
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » poniedziałek, 10 stycznia 2011, 00:13

Kiedy zaczynałem budowę parę lat temu to w zasadzie żadnej dokumentacji fotograficznej nie robiłem .
Teraz mam na warsztacie następny parowóz ,tym razem wąskotorówkę amerykańską , tylko zastanawiam się czy taka relacja ma jakiś sens przecież użyty materiał i jego obróbka jest trochę inna niż klejenie plastykowych modeli ,które też oczywiście sklejam .
Ale jeśli ktoś byłby zainteresowany zbudowaniem takiego modelu to zapraszam do rozmowy na PW.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » sobota, 15 stycznia 2011, 21:46

Obrazek
Po wielu tułaczych wędrówkach ;o) nadszedł czas aby na stałe ułożyć tory i rozpocząć kolejny etap budowy całej infrastruktury .
Jak każda wąskotorówkowa linia kolejowa tak i ta otrzymała swoją nazwę .
Jak widać na planie będą dwie stacje , mosty , przejazd itp. klimaty związane z tego typu koleją.
Obrazek
A tu mamy właśnie pierwsze etapy budowy które rozpoczęły się przy stacji głównej kolei.
Obrazek
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez siara1939 » sobota, 15 stycznia 2011, 22:35

Piekne hobby.
Jeden z najbardziej unikatowych projektow jakie widzialem. Szczerze zazdroszcze i kibicuje.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » sobota, 15 stycznia 2011, 23:37

Unikatowe to te hobby jest ale tylko u nas, natomiast w Niemczech,Francji.Anglii i innych krajach o nieco większej kulturze technicznej jest cała dużo modelarzy którzy zajmują się tego typu modelarstwem.
Przy takim modelarstwie już sama wiedza jaką nabywa się przy klejeniu modeli [szczególnie tych kartonowych ]
już nie wystarcza ,sam się o tym boleśnie przekonałem ,kilkakrotnie przekonstruowując model.
Nie mniej jednak jest coś wciągającego w tym, iż mając przed sobą na tyle duży model, że siadając za nim można poprowadzić miniaturowy skład jak na prawdziwej kolei.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez spiton » niedziela, 16 stycznia 2011, 01:58

A szyny?? Skąd szanowny kolega skombinował szyny ??
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » niedziela, 16 stycznia 2011, 15:39

Szyny zespawałem z dwóch profili stalowych .
Jeden to teownik a drugi to pręt o przekroju kwadratowym.
Aby dokładnie zespawać kwadratowy pręt na środku teownika wykonałem przyrząd który utrzymywał wszystko w linni podczas spawania.
Mimo, iż spawane były w przyrządzie to i tak po spawaniu należało je wyprostować albo wygiąć w łuk i tu musiałem wykonać podobne urządzenie jakim posługują się na kolei przy gięciu szyn,tylko w miniaturze. ;o)
Tak to wygląda z grubsza ,natomiast zrobienie z tego torów prostych,łuków i rozjazdów o właściwym rozstawie 5" , to już inna historia .
Obrazek
A tu znalazłem zdjęcie jak męczę się z ustawieniem obrotnicy ,teraz obrotnica ma nieco inną lokalizację . ;o)
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » środa, 16 marca 2011, 22:12

Zima na kolejce jest dobrym momentem aby podrobić trochę torów , brakujących rozjazdów ,oraz rozpocząć budowę nowego parowozu.
Po HF-ce przyszła pora na budowę parowozu wojskowego strony przeciwnej konfliktu.
Będzie to Parowóz amerykański firmy Baldwin,z fabryki w Filadelfi, wszystkie tego typu parowozy pracowały na froncie zachodnim ale po wojnie dwa z nich trafiły na Bydgoskie Koleje Powiatowe .
Na BKP otrzymały oznaczenie7i8 parowozów które podówczas wycofano z eksploatacji , przetrwały zwieruchę drugiej wojny i pod nowymi zarządami PKP otrzymały oznaczenie Pwaa 3-901 i902.
Parowozy te eksploatowane były od 1918 roku do 1954 kiedy to ze względu na ich zły stan techniczny zostały skasowane.
Do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie parę egzemplarzy w tym jeden niedawno odbudowany przez angielskich entuzjastów wąskich torów
Obrazek
Gdzieś na jakiejś niemieckiej stronie internetowej znalazłem zdjęcie jak taki parowóz wyglądał za czasów kiedy pracował jeszcze przed wojną na BKP.
Obrazek
Pracuje nad nim już ponad dwa lata i jak do tej pory udało się wykonać ostoje koła cały układ korbowodowy i cała masę drobnych detali .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nadszedł czas aby wszystkie detale teraz popasować do siebie ,tak więc w miarę jak będą się te prace posuwały postaram dać mała relacje z postępu prac.
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez siara1939 » środa, 16 marca 2011, 23:22

Andrzej Godlewski napisał(a):Nadszedł czas aby wszystkie detale teraz popasować do siebie ,tak więc w miarę jak będą się te prace posuwały postaram dać mała relacje z postępu prac.

Koniecznie!
Piekna sprawa.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » czwartek, 14 kwietnia 2011, 22:03

Następne elementy wykonane i przygotowane do pasowań i składania.
Chociaż wstępnie były już składane to teraz można przystąpić do złożenia ostoi w całość tak aby wreszcie była bazą do dalszych poczynań z układem napędowym ,i tu dopiero zacznie się jazda z dopasowaniami tak aby parowóz poruszał się bez oporów.
Obrazek
Tu jest przedni wózek ,jeszcze wymaga dorobienia paru detali ale podstawy już są.
Obrazek
Serce parowozu ,silniki parowe wraz z prowadnicami , teraz już można powiedzieć na tą kupę stali Parowóz. :lol:
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez siara1939 » czwartek, 14 kwietnia 2011, 22:09

Naprawde jestem pod wrazeniem. Fascynujaca relacja. :shock:
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 11:19

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez ROMAN » czwartek, 14 kwietnia 2011, 22:18

Często do Twojego wątku zaglądam, bo dla mnie jest to coś niesamowitego by koleją jeździć po własnym ogródku.

pozdrawiam
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 12:22

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Andrzej Godlewski » czwartek, 14 kwietnia 2011, 22:28

A to ciesze się że ktoś się cieszy , :lol:
Z czasem na tego typu roboty nie jest najlepiej ,ale w tym hobby upartym trzeba być aby cokolwiek zbudować. ;o)
Powoli ale jednak do przodu .
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wąskotorowa kolej polowa 1:6

Postprzez Axel1st » sobota, 21 maja 2011, 14:36

A jak wykonuje Pan silniki parowe? Albo kocioł? Bardzo fascynuje mnie takie modelarstwo :) coś pięknego...
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 12:02
Lokalizacja: Grudziądz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kolej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości