Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kolejowego.

Moderator: xenomorph

Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez Maciek Wójcik » środa, 4 stycznia 2023, 20:11

Jako, że to mój pierwszy wpis na forum, wypadałoby się przedstawić. Choć moje imię i nazwisko jest zawarte w nicku, to mogę dopowiedzieć, że jestem dość młodym modelarzem, bo zaledwie osiemnastoletnim z województwa pomorskiego.
Od kilku dobrych miesięcy w głowie mam projekt małej wąskotorowej makiety…

Już w czasach pandemii, kiedy to wszyscy siedzieli pozamykani w domach, na lekcjach zdalnych pojawiło się kilka projektów. Tutaj ukłony kieruje do mojego Przyjaciela Patryka K. - niezliczone ilości wymienionych wiadomości, zdjęć - szkoda, że każdy z tych projektów (m.in. Port Wąskotorowy czy Poźrzadło) stanęło w fazie projektu.

Tym razem postanowiłem już spełnić swoje marzenie, czyli zbudować i wejść w posiadanie własnej makiety. Założenia są proste:
- makieta w wersji prezentacyjnej - aby wbudowanie jej w mebel, czy prezentowanie na imprezach było bezproblemowe i estetyczne;
- makieta nie ma przekraczać wymiarów 1x1m (oczywiście jak już sam dochodzę do wniosku - niestety nie da się spełnić tego założenia, ale dla jednego modułu - owszem);
- makieta ma być realistyczna - tak jak koleby będą stosunkowo nietrudne do odtworzenia, to z GLs30 może być problem, ale myślę, że to tylko kwestia czasu;
- projekt oczywiście wąskotorowy, bo jaki ma być inny? ;) Stawiam tu jeszcze jeden warunek - kolejka przemysłowa, więc wykluczam wielkość H0e, duży nacisk kładę na 600mm;
- całość osadzona w czasach PRL - lata 70.

Wybór pada na Cegielnie Woźniki. Naprawdę niewielka kolejka przemysłowa, dość proste układy torowe oraz masa możliwości co do funkcjonalności makiety. Wrzucam film Kolegi Sebastiana K. - z tego miejsca również chciałbym podziękować Koledze za pomoc w dokładniejszym zlokalizowaniu w/w kolejki :)
https://youtu.be/aewbTPdWG9E

To po założeniach czas na kilka wniosków, przemyśleń. Choć te oczywiste już poruszyłem przy okazji założeń, to wymiary pozostają trochę niewyjaśnione. Przede będą przekraczały chociażby ten wspomniany „metr długości”, dlatego projekt rozbiję na dwa rozdziały:
- rozdział pierwszy - motyw z przejazdem i załadunkiem;
- rozdział drugi - teren zakładu.

No i się zaczęło, bazgrolenie po kartce, wymysły. Surówka w SCARM już jakaś powstała, ale będzie wymagała zdecydowanie dopracowania.
Obrazek
Jak widać na mizernym obrazku nie ma nic poza torami. Można rzec, że to plan torowiska (bo tak jest :) ).

Trochę więcej mówi już ten schemat, na którym już jest kilka obiektów.
Obrazek
Wyrobisko - tutaj nie ma nad czym się zastanawiać - gliniany „dołek”, do torów doprowadzony taśmociąg, a u źródła Waryński KM-602;
Przejazd - na ogół ulica Cegielniana ma być brukowana, przejazd ma być z desek, ale zastanawiam się jeszcze nad płytami betonowymi. Najważniejsze jednak są obydwa końce toru przechodzącego przez ulicę. Wjazdy torowe na teren zakładu oraz wyrobiska będą zabezpieczone bramami. Poniżej dwa zdjęcia:
- zdjęcie z portalu 750mm.pl, prezentujące wjazd na teren zakładu,
Obrazek
- zdjęcie od Kolegi Sebastiana K., pokazujące wjazd na teren wyrobiska.
Obrazek
Nie wykluczam ustawienia słupów. Po stronie wyrobiska pojawi się również barak.
Teren zakładu - przede wszystkim drzewo przy torze, tworzący taki „mini-tunel” nad kolejką, co dobrze widać na poniższym filmie:
https://youtu.be/RIW3_wPSZAk

Tutaj już moja mała twórczość, czyli dodanie budynku biura na makietę.

Dobra, czas już na jakieś modelarstwo :) Moim zdaniem, w roli małego zakładowego biura spisze się strażnica przejazdowa od firmy Kotebi.
Ściany budynku zostały już sklejone.
Obrazek
Przeznaczenie pomieszczeń jest takie, jak na poniższym schemacie.
Obrazek

W oczekiwaniu na wyschnięcie ścian, udało mi się skleić jeszcze szafę oraz piec kaflowy. Obydwa modele oczekują na doposażenie w odpowiednie elementy oraz malowanie i waloryzację.
Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi…
Maciek Wójcik
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 4 stycznia 2023, 19:48
Lokalizacja: Wejherowo

Reklama

Re: Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez Woit » czwartek, 5 stycznia 2023, 01:00

Ciekawy projekt. Od razu na myśl przyszli mi ludzie z PMMH0. Szczególarze jak mało kto, wszystko robią jak na prawdziwej kolei. Zero kompromisów. Ich warsztaty na YT, czy materiały w sieci mogą być Ci bardzo przydatne.
https://pmmh0.pl/category/makieta/h0e/
https://www.youtube.com/@PMMH0/videos
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 211
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Re: Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez Maciek Wójcik » czwartek, 5 stycznia 2023, 08:47

Tak, ludzi z PMMH0 znam. Jestem ich stałym słuchaczem, choć Lewin Leski na swoje własne oczy widziałem tylko raz na I Festiwalu Modeli Kartonowych w Redzie. Wymieniłem wtedy kilka zdań z dwoma modelarzami - mam tu na myśli p. Lewińskiego oraz p. Marszała, bo ja tak samo jak oni zajmujemy się wąskotorówkami :)
Maciek Wójcik
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 4 stycznia 2023, 19:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez Maciek Wójcik » środa, 11 stycznia 2023, 09:32

Okres świąteczny dawno za nami, zaraz studniówka i ferie. Boże, zwolnij ten CZAS… Chyba będę robił jak Rosjanie - zacznę wstawać godzinę wcześniej, by sprawić, że doba ma 25 godzin… Oczywiście metaforycznie :)
Popełniłem realny postęp przy budowie biura na Cegielnię Woźniki. Pomalowałem elewację wraz z łukami nad oknami i parapetami, po czym wypełniłem je szpachlówką. Całość spatynowałem, choć powinienem to zrobić na końcu. Teraz zostaje mi wnętrze oraz praca wykończeniowo-dekarska, która trudna nie będzie. Można powiedzieć, że 1/3 prac za mną.
W między czasie dotarł do mnie zestaw firmy Busch w wielkości H0f - niezaprzeczalna podstawa mojej pracy. Czekam jeszcze na kilka elementów i mam nadzieję jeszcze w tym miesiącu zacząć budowę skrzynki.
Obrazek
Maciek Wójcik
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 4 stycznia 2023, 19:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez Aleksander » środa, 11 stycznia 2023, 13:12

Chałupka już wygląda fajnie, ciekaw jestem pracy we wnętrzu.
Będę kibicował.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez Maciek Wójcik » piątek, 13 stycznia 2023, 18:10

Kontynuując pracę nad biurem, zakończyłem prace związane z dachem i nieco go spatynowałem. Wnętrze zrobię kiedyś, przy okazji, być może będąc znudzonym.
Oczywiście, model bez problemów to nie model. Absolutnie nie mogę zarzucić jakichkolwiek diametralnych błędów modelowi Stefana, ale problem był spowodowany moją głupotą. Najprościej rzecz ujmując zgubiłem arkusz z kominem. Co należałoby zrobić? Oczywiście, że zrobić własny.
Przydało się trochę tektury, miałem akurat jakiś stary skrawek. Trochę się rozwarstwiał, ale go skleiłem.
Obrazek
Następnie przydało się trochę szpachli, szlifowanie, malowanie (nie zapominając o waloryzacji!), aż osiągnąłem taki efekt:
Obrazek
Budynek biura uważam za skończony. Tak jak pisałem wyżej, w międzyczasie będę robił wnętrze oraz oświetlenie.
Choć nie było większych problemów (nie było, problem z kominem nie był problemem) ostatecznie otrzymałem taki wynik końcowy :)
Obrazek
Maciek Wójcik
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 4 stycznia 2023, 19:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez _OldMan_ » piątek, 13 stycznia 2023, 18:51

Obrazek
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 19:52

Re: Cegielnia Woźniki w wielkości H0f

Postprzez Maciek Wójcik » sobota, 14 stycznia 2023, 06:00

Dość ciekawy dokument, wykorzystam w kolejnych projektach. Dzięki :)
Maciek Wójcik
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 4 stycznia 2023, 19:48
Lokalizacja: Wejherowo


Powrót do Kolej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość