[KARTON] Williams BMW FW26

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » poniedziałek, 13 grudnia 2010, 19:43

Witam
Widzę, że jestem osobą przecierającą szlak w tym dziale. A więc zgłaszam się do konkursu z modelem kartonowym Williamsa FW26, w wersji z charakterystyczną, dobrze znaną paszczą na nosie bolidu:

Obrazek

Model będzie przedstawiał bolid Juana Pablo Montoyi.
Co do samego modelu, jest to darmowe opracowanie, które można pobrać ze strony metmania.com. Na dzień dzisiejszy zamieszczam zdjęcie poglądowe arkuszy i instrukcji.

Obrazek

Postępy z budowy przedstawię jutro lub środę, oczywiście już z normalnie wyglądającymi zdjęciami ;o)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez Macio4ever » poniedziałek, 13 grudnia 2010, 21:21

Ja chętnie będę podglądał.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » wtorek, 14 grudnia 2010, 18:57

Witam

A więc czas rozpoczynać budowę. Na początku zabrałem się za środkową część nadwozia, kryjącą monocoque kierowcy. W celu ułatwienia sobie pracy odciąłem nos, w miejscu, gdzie był on doczepiany w prawdziwym bolidzie. Dzięki temu nie muszę się martwić o uszkodzenie wieszaków przedniego skrzydła, tworzących paszczę, a w pod koniec budowy będę też miał ułatwione zadanie przy lakierowaniu modelu.

Obrazek Obrazek Obrazek

Dalej zabiorę się za sklecenie podłogi, kokpitu i zamknięcie tylnej wręgi, która na razie jest nasadzona luzem :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » środa, 15 grudnia 2010, 20:17

Podłoga z dyfuzorem i kokpit gotowe. Kierownicę i pasy wkleję pod koniec budowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » czwartek, 16 grudnia 2010, 20:04

Boczne sekcje z chłodnicami wody i oleju:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez lejgo_inc » czwartek, 16 grudnia 2010, 22:24

Nie mam pytań. Oglądam dalej.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 10:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez Macio4ever » czwartek, 16 grudnia 2010, 23:03

Bardzo fajnie to wychodzi. Aż mam pokusę, żeby kiedyś spróbować śmignąć F1 w kartonie.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » niedziela, 19 grudnia 2010, 15:38

Udało mi się zrobić garb osłony silnika. Nie ma co ukrywać, ten element dał mi się mocno we znaki. Konieczność uformowania go w sumie w 6 płaszczyznach, łącznie z grzebieniem wieńczącym garb, połączona z doklejaniem zespołu wlotu powietrza, zagłówka i podwyższeń boków kokpitu, sprawia, że to chyba najtrudniejszy do zrobienia, w tym modelu element. Wracając do samego zagłówka, tego ze znaczkiem Burakowozu Młodzieży Wiejskiej :mrgreen: , to musiałem go opracować od podstaw. Raz, że to, co było wycinance nie za bardzo chciało pasować do reszty, a dwa, po sklejeniu wyglądało to inaczej niż na zdjęciu z instrukcji. Ale jakoś to wymęczyłem :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Myślę, że teraz będzie już z górki. Jako następny, pod skalpel pójdzie przedni nos.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » niedziela, 19 grudnia 2010, 21:28

Dzisiaj udało mi się jeszcze zrobić nos z paszczą. To kolejny element, na który trzeba uważać. Okazało się, że spód nosa nie chce pasować do reszty, zresztą na zdjęciu z instrukcji, widać, że jest też mocno wymęczony. Rozrysowałem go więc od początku, po swojemu. Zresztą do nosa podchodziłem aż trzy razy. Za pierwszym, powstała mi jakaś tłusta plama, na dopiero co wyciętej części, a za drugim okazało się, że spód nie pasuje. Dopiero trzecia próba zakończyła się jako takim sukcesem :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejna odsłona za kilka dni.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » czwartek, 23 grudnia 2010, 14:15

Nowa porcja zdjęć.
Ukończone przednie i tylne skrzydło. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na obie lotki przedniego skrzydła. Posiadały one charakterystyczne sfalowania, które nie są ujęte w projekcie. Trzeba więc je wykonać na podstawie zdjęć oryginału:
Obrazek Obrazek

Pylony przednich kierownic strug powietrza:

Obrazek

I zaczątki tylnego zawieszenia:

Obrazek

Na koniec jeszcze zdjęcie wszystkiego złożonego na sucho w przysłowiową kupę

Obrazek
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez spiton » czwartek, 23 grudnia 2010, 15:03

Bardzo elegancka i czysta robota. Na mnie robi wrażenie, ale ja się na kartonie nie znam.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez Macio4ever » czwartek, 23 grudnia 2010, 15:27

Fajnie, czysto wykonane. Robi bardzo dobre wrażenie.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez krzysiekk » środa, 29 grudnia 2010, 01:00

W karton bawiłem się tylko przy okazji jakiś zestawów dla początkujących i wiem, że roboty jest z tym 3 razy tyle co z plastikiem. Dlatego oglądanie tak czysto sklejanego modelu to sama przyjemność. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość krzywizn jaka występuje w bolidach F1...

pzdr
krzysiekk
 

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » czwartek, 30 grudnia 2010, 15:53

Dzięki 8-)

Święta, a więc i na modele mam mniej czasu niż zwykle. Udało mi się jedynie zrobić prawe tylne zawieszenie, oraz pierwsze koło, które było raczej kołem prototypowym, na którym musiałem sobie jakoś wypracować technikę jego budowy. Wyszło, jak wyszło:

Obrazek Obrazek Obrazek

Poza tym, obecnie nadwozie jest już lakierowane na połysk i pierwsze warstwy lakieru zapowiadają ciekawy efekt końcowy :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KARTON] Williams BMW FW26

Postprzez PiterATS » środa, 2 marca 2011, 19:56

Czas najwyższy coś pokazać. Długo to trwało, ale trochę w kość dało mi lakierowanie. Ogólnie, to się przejechałem na tym, że do budowy modelu użyłem normalnego kartonu, który nie jest idealnie gładki, a bynajmniej nie tak gładki, jak karton, z którego budowałem model March'a 871. Dlatego, żeby uzyskać w miarę sensowną, gładką powierzchnię, musiałem wręcz utopić model w lakierze. Mimo to efekt i tak nie jest do końca taki, jaki oczekiwałem. No cóż, teraz już wiem na przyszłość, jakiego muszę używać kartonu, by powierzchnia modelu, po polakierowaniu była gładka jak stół.

Tak to na razie wygląda, jeszcze przed kosmetycznym polerowaniem powierzchni:

Obrazek Obrazek

Obecnie walczę z lakierowaniem pozostałych elementów, jakie zrobiłem do tej pory. Mam nadzieję, że uda mi się wyprowadzić model na prostą :roll:
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości