[relacja] Panther G - totalna przebudowa (GPM 1:25)

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[relacja] Panther G - totalna przebudowa (GPM 1:25)

Postprzez PITERPANZER » niedziela, 7 października 2007, 18:05

Witam wszystkich Kolegów z PWM.
Szkoda ,że doszło do rozłamu,a nie zwykłego przeniesienia bazy danych na sprawniejszy i szybszy silnik forum,gdy była taka potrzeba .
PWM chodziło dramatycznie wolno, wystarczyło zmienić "silnik" ,tak jak ja zrobiłem
z forum1-25 SAF.

By zapoczątkować pusty dział kartonowy rozpocznę relacje z przebudowy panther G z GPM ,która to powoli dobiega końca.Dla niektórych Kolegów będzie to więc kolejna kopia relacji ,dla innych odskocznia od dominującego plastiku w skali 1-35.
A teraz zaczynamy:

Na moją starą Panterę przyszła pora.Stała z boku i zbierała kurz ,aż coś mnie ruszyło.I po co mi to było?Nie mogła nadal wyglądać tak ?
Obrazek

Zimmerit wykonałem dawno temu,podobnie kamuflaż.Teraz doszły elementy żywiczne -wentylatory ,koła napędowe i gąsienice.Wieżyczka dowódcy także została skonwertowana w trakcie pierwszych przeróbek,ale ,że użyłem elementów z AH i King Tigera(już nie pamiętam którego) to nie uniknąłem błędu w postaci 6 peryskopów.Już nie chce mi się tego poprawiać.W stosunku do Pantery z Academy taśma gąsienicy okazała się o 3 ogniwa krótsza.Zimmerit to mieszanka szpachli Famodu i kleju Humbrol.Po nałożeniu i wyschnięciu szpachli nacięcia wykonywałem szpilką obsadzoną w nożu modelarskim.Mieszanka ta daje ciekawe możliwości ,jako ,że struktura jest dość krucha.Efekty odstrzelonego zimmeritu wyglądają tak:

Obrazek Obrazek

Cała Pantera po pomalowaniu zmieniła się radykalnie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Koła poprawić mogę tylko z grubsza,a oklejanie kolejnych śrubkami nudne jak jak flaki.
Obrazek

Żywiczne wentylatory pokryte zostały siatkami z zestawu Abera,przy okazji dokonałem próbnych przymiarek siatek i grilli do modelu Pantery G z AH i...z niewielkim marginesem bezpieczeństwa mogę zeznać (przymiarka elementów odbyła się bez wycinania ich z ramki) ,że pasują bardzo dobrze.
Obrazek Obrazek

Obrazek

Przednie "peryskopy"z wycinanki zostały wyrwane jak chwasty,ich miejsce zastąpiły "pancerne" osłony,nad otworami które wyciąłem wcześniej.Teraz w otwory zostaną wklejone żywiczne ,a może fototrawione peryskopy.

Obrazek
To co widzicie na fotkach u góry ,jest już powstępnym malowaniu,a kolejnym etapem jest katorga z lutowaniem łańcuszków do stelażu na zapasowe gąsienice.

Walcząc z tą złośliwą materią znalazłem sposób na poprawienie wewnętrznego rzędu kół.Kolejne etapy to ogolenie ośki ze starego dekla,
nowy dekiel z AH z wyciętym środkiem ,by nic nie haczyło ,

Obrazek
wycięty środek uformowany przy pomocy wyklętego przez Kolegów urządzonka,naklejenie śrubek,

Obrazek
wstępne malowanie.
Obrazek

Dziś przetestowałem sposób na śrubki z Draf by uciec od efektu obserwowanego na zdjęciach w zbliżeniu.Widać tu każdy kłaczek i rozdwojenie papieru.Test polegał na nasączeniu ramki z kartonowymi śrubami super glue od strony "wewnętrznej".Efekt wydaję się być raczej pozytywny porównując jakość śrubek na deklach i na zewnętrznym pierścieniu koła nośnego.
Przy okazji dodałem poręcz dowódcy by miał się czego trzymać.

Obrazek Obrazek

Na koniec pomalowane wentylatory(O mały włos nie pociąłem dziś płyty silnikowej ,by jednak ją poprawić,ale obiecuję sobie ,że tego nie zrobię)
:Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Reklama

modele polskich samolotów

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » wtorek, 9 października 2007, 12:16

Czy ktoś tu zagląda jak pastwię się nad staruszką ?
Licznik odwiedzin sugeruje samotnego żeglarza.

Tak i oto lewa strona skończona.Wszystkie dekielki i śruby wklejone z wyjątkiem śrub w wewnętrznym rzędzie kół nośnych.Zaoszczędziłem tu ,bo założyłem ,że i tak wszystko spowije warstwa błota.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystko pomalowane H93 i H116,następnie nie wiem po co przetarte H53 i zabrudzone pomyjami H33 (i tak teraz wszystko zniknęło pod błotem).
A teraz kolejny patent ,który cieszy mnie od jakiegoś czasu-błoto w spary`u.
Naniosłem je na koła ,szczególnie na wewnętrzny rząd i na wannę.Nadmiar pościerałem pędzelkiem.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na koniec nie mogłem sobie odmówić założenia gąsienicy i ustawienia małej scenki,sorry ,ale było to silniejsze.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez Gienek » wtorek, 9 października 2007, 13:24

O! cześć Piterpanzer :)
PITERPANZER napisał(a):Czy ktoś tu zagląda jak pastwię się nad staruszką ?

Ja ;o) Co chcesz? raptem półtorej doby i ponad 50 odwiedzin (a forum nie stricte kartonowe).
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » wtorek, 9 października 2007, 13:57

Witaj Gienku!
Nie widziałem licznika odwiedzin ,bo prawie dziś nie spałem.Mam nadzieję,że zobaczymy się wkrótce na 6-tym Osowskim Spotkaniu ,a moja kotka będzie już gotowa.Już się boję ,że z nieba spadnie na nią jakiś wypasiony myśliwiec :!: :)
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez Gienek » wtorek, 9 października 2007, 14:15

Z przyjemnością obejrzę tą gotową kupę złomu :twisted: . Moje filigranowe i subtelne 8-) duraluminiowe cacko ma pewne szanse dotrzeć gotowe (bo z jego powodu też nie śpię po nocach - choć nie mam takiej pewności). Tak czy siak się spotkamy ;o)
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 9 października 2007, 16:26

Gienek napisał(a): Moje filigranowe i subtelne 8-) duraluminiowe cacko ma pewne szanse dotrzeć gotowe (bo z jego powodu też nie śpię po nocach - choć nie mam takiej pewności).


Pokaż, pokaż!!!
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » środa, 10 października 2007, 16:59

Jeszcze przed wakacjami zrobiłem próbne podpory błotników wzorując się na blaszce Abera,ale okazało się ,że same błotniki mają złe wymiary.

Obrazek Obrazek

Było to tylko kwestią czasu.....Usunąłem błotniki z wycinanki i użyłem błotników również wzorowanych na blaszce Abera.
Obrazek
Zdecydowałem ,że różnicę długości skoryguję na ostatnim elemencie ,w ten sposób będę mógł założyć ekrany takie jak w zestawie Abera.
Tu na zdjęciu plastikowa pantera Academy 1-25 z błotnikami i ekranami Abera.

Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » czwartek, 11 października 2007, 18:37

Nowe błotniki już na miejscu.

Obrazek Obrazek Obrazek

Wywierciłem w błotnikach otwory ,będą służyły do centrowania podpór.
Obrazek

Same podpory wycięte w 2D i 3D.Otwory wybijałem wybijakiem,nastepnie nasączyłem brzegi super Glue.Teraz jeszcze tylko poprawka wiertłem i powędrują na swoje miejsce.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » sobota, 13 października 2007, 11:50

Prawa strona po wstępnym malowaniu.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Decyzja już zapadła,będę,muszę operować.
Przygotowujemy pacjenta do zabiegu.........
Obrazek

Pacjent przeżył operację i dochodzi do siebie.Ma już nowe plecy,oddychać będzie przez wąskie wloty należne wersji G.Powoli także uzupełnia swoje niedobory w pozostałych miejscach.Fotki po zdjęciu opatrunków.
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » niedziela, 14 października 2007, 10:37

Pierwsze fotki z przebiegu operacji .
Wycięcie chorej tkanki nie spowodowało dramatycznych zniszczeń zimmeritu :grin:

Obrazek Obrazek

Płytę silnikową zaadoptowałem z Pantery AH z niewielką modyfikacja ,polegajacą na obniżeniu żaluzji,tak aby siatka z Abera była po położeniu w płaszczyźnie pokrywy.
Obrazek Obrazek

Wszystko spasowane "na sucho".
Obrazek Obrazek

Kolejne kroki ,których wcześniej nie przewidziałem/planowałem :
Model blokowy z AH :gniazdo wentylatorów,chłodnice i wloty.
Obrazek Obrazek
same wentylatory są żywiczne .

Obrazek
Komora silnika :wink:
Obrazek Obrazek

i wstępne pasowanie całości
Obrazek Obrazek Obrazek
Mimo wielu wątpliwości taki face lifting ma coś w sobie pociągającego,coraz bardziej.
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » wtorek, 16 października 2007, 19:00

Hej!
Niemego kina ciąg dalszy.Żadnych komentarzy?

Dokonałem jeszcze jednego nieplanowanego kroku,a mianowicie wyciąłem płytę nad całym przedziałem silnikowym.Pewnie w przyszłości wstawię tam żywiczny silnik.

Obrazek

Szkoda ,że wentylatory i wloty powietrze nie będą widoczne z detalami po położeniu siatek.

Obrazek
Pozostały mi do wykonania wszystkie zawiasy :/ ,a potem już tylko doklejenie wszystkich elementów PE na narzędzia i zapasowe gąsienice.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne papierowe elementy dodane,tym razem klapy i zawiasy.
Obrazek Obrazek Obrazek

Tył
Obrazek Obrazek

Przy okazji kilka detali kadłuba

Obrazek Obrazek

i figurka

Obrazek Obrazek

W ten sposób powoli doganiamy aktualny wygląd kocicy,choć jeszcze kilka niespodziewanych zwrotów przed nami.
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez Marcin Starszewski » środa, 17 października 2007, 12:30

Gienek napisał(a):Z przyjemnością obejrzę tą gotową kupę złomu :twisted: . Moje filigranowe i subtelne 8-) duraluminiowe cacko ma pewne szanse dotrzeć gotowe (bo z jego powodu też nie śpię po nocach - choć nie mam takiej pewności). Tak czy siak się spotkamy ;o)


Również z chęcią zobaczę to na żywo, no i z Gienkiem przy okazji sie też chętnie poznam, bo jak się okazało my się znamy. Czym kocica była znieczulana w trakcie zabiegu :?: ;o)
Warsztat: Spitfire Mk.Vb 1:32 Hobby Boss ... się robi
Marcin Starszewski
 
Posty: 322
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03
Lokalizacja: Elbląg

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » środa, 17 października 2007, 16:47

Marcin ,hehehehehehehe,to było zabawne.
A Koledzy powinni wiedzieć ,że obaj bawimy się w znieczulanie i od jakiegoś czasu na płaszczyzne zawodowowej .Dziś przy okazji pewnego zdarzenia :oops: dogadaliśmy się także jako modelarze.Raz jeszcze przepraszam za "chrzest" i do zobasczenia na Osowie.
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » środa, 17 października 2007, 19:59

Jakiś czas temu zacząłem powoli składać gąsienicę i blaszki.

Obrazek Obrazek Obrazek

O ile lutowanie dużych elementów jakoś się posuwało ,to wielokrotne próby przylutowania miedzianych ,drobnych łańcuszków spełzły na niczym.
Mój system nerwowy legł w gruzach ;) i wszystkiemu zaradził ostatecznie CA.
Na pocieszenie i dla samorozweselemia wstawię kilka fotek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Re: 1-25 scale Panther G -totalna przebudowa.

Postprzez PITERPANZER » czwartek, 18 października 2007, 18:16

Skoro Pantera ma zimmerit pozostaje mi "wygładzić" kilka niezgodności historycznych.
Pierwsza z nich to jarzmo typu KINN.Gdy rozpoczęto montowanie tego typu jarzma nie nakładano już zimmeritu czyli urwanie podbródka będzie w tym przypadku zabiegiem szybszym niz usuwanie szpachli.
I stało się.
Obrazek Obrazek

Za chwilę pantera straci jeszcze podwyższoną osłonę wentylatora po stonie lewej.
Pozdrawiam i zapraszam Obrazek
oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER
PITERPANZER
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 30 września 2007, 10:43

Następna strona

Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości