[R] RWD-13 sklejanie testowe

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Paweł O. » poniedziałek, 11 października 2021, 16:55

Witam.

Kilka miesięcy temu napisał do mnie Piotr Dzięgielewski z pytaniem czy nie miałbym ochoty pobawić się sklejając surówkę RWD-13. Wiedziałem że od jakiegoś czasu Piotr pracuje nad tym modelem i byłem bardzo zadowolony że będę mógł go skleić, tym bardziej że dla mnie osobiście to najładniejszy samolot cywilny dwudziestolecia międzywojennego i jednocześnie wspaniały przykład jak zaangażowanie i konsekwencja prowadzą do wspaniałych efektów.
Tyle tytułem wstępu przejdźmy do konkretów model który będę budował będzie w skali 1:33 i przedstawia samolot RWD-13 /Turystyczny/ to 215 samolot który opuścił zakłady DWL w pierwszej połowie 1937 roku zarejestrowany w lipcu 1937 roku jako SP-BMK samolot był wyposażony w silnik PZInż.4 o numerze 2016 jego właścicielem był Śląski Okręg Wojewódzki LOPP samolot należał do szkoły pilotów LOPP w Aleksandrowicach ( Bielsko-Biała).
Samolot ten dla szkoły ufundowało Towarzystwo Polek z siedzibą w Katowicach. 17-18 września 1939 roku samolot ten ewakuowano do Rumunii gdzie został zarejestrowany jako YR-BMK. Samolot uległ zniszczeniu prawdopodobnie w roku 1944.
Wycinanka będzie składać się z czterech arkuszy formatu A4 na których są wydrukowane części płatowca oraz jednego arkusz A4 z wręgami ponadto krótki rys historyczny, opis budowy i rysunki montażowe.
Przystępuję do budowy zaczynam od przygotowania wręg i podłużnic szkieletu kadłuba, maski silnika i elementów stateczników.


Obrazek

Po wycięciu wszystkich elementów sprawdziłem ich spasowanie jest zadowalające.


Obrazek

RWD-13 tak jak większość samolotów z warsztatów RWD miała konstrukcję kadłuba spawaną z z rurek cienkościennych wzmacnianą naciągami i oprofilowaną drewnianymi wręgami. W modelu kartonowym ten układ wymusza zastosowanie szkieletu takiego samego jak w modelach okrętów a co za tym idzie bardzo łatwo może dochodzić do zapadania się poszycia i powstania tzw. efektu krowich żeber. By temu zapobiec wyciąłem we wręgach nr. 2,3,4,5,6 paski o grubości 1mm tak jak widać to na fotografii zamieszczonej poniżej by tam zmieścić wzmocnienie.


Obrazek


Po złożeniu szkieletu kadłuba w miejsce między podłużnicami 8 i 9 a także wcześnie przyciętymi wręgami wkleiłem odpowiednio przycięty kawałek 1mm tektury i w ten sposób otrzymałem płaską powierzchnię na której nie będzie efektu zapadania się poszycia.


Obrazek

Obrazek


Ostatnią czynnością przy budowie szkieletu było naklejenie części podłogi i tylnej ściany przedziału pasażerskiego i wywiercenie tam otworów w które będą zamocowane fotele.

Obrazek


Całość odstawiłem by wyschła i zabrałem się za wyposażenie kabiny i elementy poszycia kadłuba. Ale o tym w następnym odcinku.

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Reklama

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez rhinoceros » poniedziałek, 11 października 2021, 17:38

No, fajnie się zapowiada...
Trzymam kciuki!
ZTS Lublin- to lubię!
Lubelskie Spotkania Modelarskie- Team!
Avatar użytkownika
rhinoceros
 
Posty: 423
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2009, 21:07

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Pashal » poniedziałek, 11 października 2021, 18:16

Zawsze się zastanawiałem, czym konkretnie kierują się projektanci modeli kartonowych przy wyborze danego tematu.
Nie tak dawno ukazał się przecież RWD-13 z MPModel w okazjonalnym malowaniu, wiadomo, że stareńkiego Małego Modelarza nie bierzemy akurat pod uwagę ?
Czy akurat na ten samolot tak czekają modelarze ?
Masz może już wgląd w malowanie tego samolotu i możesz je pokazać ?
Takie będzie ?
https://sklep.muzeumlotnictwa.pl/pl/p/Samolot-turystyczny-RWD-13/60#galleryName=productGallery,imageNumber=1
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Paweł O. » poniedziałek, 11 października 2021, 18:38

Witam.

Pashal nie tak dawno ukazało się sześć Me-109 z różnych wydawnictw. To jest wolny rynek i to on zadecyduje czy model się przyjmie czy nie. Tak jak pisałem model to standard dla samolotów LOPP czyli czerwono srebrny a pokażę je w kolejnej relacji gdzie będę budował wyposażenie wnętrza a potem zakładał poszycie kadłuba.

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Pashal » poniedziałek, 11 października 2021, 19:11

Oczywiście, że mamy wolny rynek, ale mamy również swobodę wypowiedzi z której właśnie pozwoliłem sobie skorzystać :idea:
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Paweł O. » poniedziałek, 11 października 2021, 19:45

I to jest właśnie wspaniałe. :)
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Pashal » wtorek, 12 października 2021, 08:23

Wspaniale z pewnością również będzie jak autor opracowania zmodyfikuje ten szkielet w taki sposób ja Ty to zrobiłeś, bo jest to dobry pomysł wart wykorzystania.
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Paweł O. » wtorek, 12 października 2021, 18:35

Witam.

W następnej kolejności skleiłem część wyposażenie wnętrza. Powstały orczyki, drążki sterowe i fotele. W większości tych elementów o głównie konstrukcje z drutu i pomalowane kolorem szarym. Całość wkleiłem i zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym.

Obrazek

Obrazek


Na zakończenie tego etapu wyciąłem elementy poszycia i wnętrza kabiny. Całość poskładałem na sucho i pasuje bardzo dobrze co rokuje na dobre sklejanie w dalszym etapie.


Obrazek


przy okazji wyjaśniło się w jakich barwach będzie samolot. Zapewne w wycinance będzie malowanie srebrno czerwone u mnie to kolor biały i czerwony ale na potrzeby sklejania testowego w zupełności wystarczy.


Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Paweł O. » niedziela, 17 października 2021, 17:33

Witam.

W mijającym tygodniu nie było za wiele czasu trochę jednak udało się posunąć pracę do przodu. Okleiłem poszycie,na początek formowanie i sprawdzenie
dopasowania części.

Obrazek


Jak było bardzo mało czasu powstawała drobnica taka jak tablica przyrządów

Obrazek


Samo oklejenie nie sprawia najmniejszych problemów wszystko pasuje.


Obrazek

Obrazek


Następne w kolejności było okapotowanie silnika i jego szkielet. Tutaj też bez uwag.


Obrazek



Szkielet silnika zamocowany do kadłuba, okapotowanie będzie dołożone po zamocowaniu przedniej szyby.


Obrazek



Na zakończenie tego etapu znów przejaw inwencji własnej, dorobiłem manetki gazu i wyłącznik zapłonu w wycinance autor tylko zaznaczył miejsce montażu manetek. Ten model co prawda nie będzie nigdzie pokazywany ale nie dawał by mi spokoju brak tych detali.


Obrazek


I to tyle na dzień dzisiejszy.

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Paweł O. » niedziela, 31 października 2021, 17:54

Witam.

Ponieważ ten model to sklejanie testowe to nie sięgałem przy nim do dokumentacji czasami tylko rzut oka do monografii Panów Glassa i Woźniaka by sprawdzić czy wszystko zgadza się z rysunkami.I z rysunkami się zgadzało za to nie zgadzało się z oryginałem. W modelu górna część kratownicy kabiny została obrócona o 180 stopni w stosunku do oryginału na szczęście dzięki spostrzegawczości Pana Marka Rogusza udało się ten błąd usunąć bez strat dla konstrukcji.


Obrazek


Obrazek



Przy powtórnym montażu kratownicy prawidłowo już zamocowane elementy wygiąłem zgodnie z kształtem dachu. Nie mocowałem górnych zasłon przeciw słonecznych ponieważ autor ich nie przewidział ale dla tych którzy będą ten model kiedyś budować polecam je wykonać bo będą bardzo ładnie wyglądać.


Obrazek


Obrazek



W następnej kolejności zamontowałem okapotowanie silnika też standard bez żadnych dodatków. Fajnie że autor nie poszedł na łatwiznę i zaprojektował część 44 ( przód okapotowania tam gdzie wychodzi wał silnika do którego mocowane jest śmigło )jako pustą w środku jak zamocuje się tam śmigło będzie naturalnie wygladać.


Obrazek


Na zakończenie tego etapu montaż usterzenia.Najpierw wszystkie elementy z których się ono składa.


Obrazek


Montując usterzenie w tym modelu trzeba pamiętać że najpierw montujemy statecznik poziomy wraz ze sterem wysokości a dopiero później statecznik pionowy wraz ze sterem kierunku. A tak prezentuje się gotowe usterzenie.


Obrazek


Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] RWD-13 sklejanie testowe

Postprzez Paweł O. » czwartek, 11 listopada 2021, 20:21

Witam.

W następnej kolejności skrzydła czyli trzeba uważać. Po wycięciu wszystkich elementów zmontowałem szkielet ale postanowiłem niczym go nie wypełniac tylko okleić tak jak to zaprojektował autor.


Obrazek


Obrazek



Budowa obydwu skrzydeł zajął mi prawie trzy dni, wyszło poprawnie nie robiłem oszklenia świateł pozycyjnych i nie dodawałem nic od siebie.


Obrazek


Obrazek



Montaż skrzydeł do kadłuba bez historii i jak skrzydełka schły zmontowałem podwozie



Obrazek


Teraz wszystko połączyć w całość


Obrazek


Dołożyć jeszcze pięknie chromowaną rurę wydechową.


Obrazek



I całość już na własnych nogach, jeszcze tylko obuwie i śmigiełko



Obrazek



Po zamocowaniu brakujących elementów model gotów, zdjęcie jeszcze na macie roboczej i pełnym bałaganie warsztatu.


Obrazek



A na zakończenie tradycyjnie próba silnika.


Obrazek


Cieszę się że właśnie dzisiaj udało mi się zakończyć budowę tego modelu. Jutro bądź w sobotę zamieszczę taką mini galerię końcową i napiszę jeszcze parę słów. Generalnie model jest bardzo dobrze zaprojektowany i polecam go każdemu kto buduje model samolotów a w szczególności samolotów Polskiej konstrukcji.


Pozdrawiam.


Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07


Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości