[G] Aero MB-200 1:33 MPModel Nr 56

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[G] Aero MB-200 1:33 MPModel Nr 56

Postprzez Pashal » piątek, 30 grudnia 2022, 19:28

Ten model kartonowy to kompletnie spontaniczny wybór, klejony z czystej ciekawości, ponieważ nigdy nie sklejałem modeli tego autora...to po pierwsze, a po drugie klejony z sentymentu do modelu plastikowego, który w zamierzchłych czasach był dostępny w salonach CSH i który to zawsze mi się podobał jako pomysł na model - nigdy jednak modelu firmy KP nie kupiłem i co oczywista nie skleiłem... ale zawsze chciałem go mieć :P
No to w końcu mam, bo akurat czekał kiedyś tam na półce w empiku i zdecydowanie po przekartkowaniu i zobaczeniu co i jak i w odniesieniu do przystępnej ceny został zakupiony.

Model zaczął zmieniać wygląd 2D na 3D - 03.10.2021 roku i po 445,5 godzinach klejenia przedstawia się jak poniżej.
Pierwotny wygląd miał być jak z opracowania, bez żadnych zmian,ale w pewnym momencie zdecydowałem, że coś tam dodam od siebie i zmienię również kilka pomysłów autora opracowania... opracowania, które zasadniczo jest dobrym opracowaniem, a jedyny można to nazwać jako błąd to za duże kolektory spalin, ale wystarczy usunąć środkowy element i będzie pasowało.

Jeżeli chodzi o druk to część elementów ma pomylony kolor na zasadzie, że kolor wnętrza jest nadrukowany na częściach zewnętrznych, ale te dwa kolory są bardzo podobne i specjalnie to nie razi... być może tak jest tylko w tym egzemplarzu.
Brakuje natomiast wewnętrznych ramek kopułek strzelców, ale taki był chyba po prostu zamysł autora.
No właśnie wytłoczenie tych 3 kopułek to było spore wyzwanie, ale są.
Jeżeli chodzi o samą bryłę kadłuba to według mnie powinna ona być w wersji tzw. skrzynkowej na wręgach boków, góry i spodu,bo to jest spory kadłub, który przy sklejaniu będzie wielokrotnie chwytany, a także będzie utrzymywał spore skrzydła i podwozie, którego mocowanie powinno być solidne w kadłubie, ale ja po prostu we własnym zakresie wykonałem dodatkowe wzmocnienia, a przy okazji odciąłem spore fragmenty wewnętrznego kartonowego poszycia, które mi posłużyły jak zapas koloru do wykonania waloryzacji części.
Model tradycyjnie klejony z jednego egzemplarza, tymi samymi klejami co zawsze :magic, budaś, jakiś cyjanoglut, model lakierowany z buteleczek błyskiem i matem Humbrola, pędzelkiem szkolnym nr 1 i nr 2 :mrgreen:
Te wszystkie wzmocnienia zewnętrzne na modelu w opracowaniu to milimetrowe paski o różnych długościach, które miały być przyklejone na płask - jak widać ja to całkowicie zmieniłem nie mówiąc już o dodaniu różnych innych elementów wykonanych we własnym zakresie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 31 grudnia 2022, 08:52 przez Pashal, łącznie edytowano 1 raz
Pashal
 
Posty: 1627
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Reklama

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel

Postprzez Thalgonis » piątek, 30 grudnia 2022, 20:56

Hm... Powiadasz że to karton - wygląda jak dobrze zrobiony plastik :-) Gratki.
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 30 grudnia 2022, 21:22

To prawda, fajny!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel

Postprzez ma.es.trio » piątek, 30 grudnia 2022, 21:52

Witaj.

Powiadasz że drugi model w kartonie , ale wygląda mistrzowsko zrobiony jak by to był :arrow: 2222 model.
Co tu dużo pisać pierwsza liga , bez żadnego ale.

Tak może na Twoim przykładzie i inni powstawiają co tam maja w kartonie.
Też pamiętam sklepy CSH ( dla młodszych bo my tak skrótowcami: CSH = Centralna Składnica Harcerska) i sklepy Baltony również gdzie człowiek płakał na wystawie oglądając modele Matchboxa w plastiku do sklejenia i płakał że go nie stać.

Może i ja się jakoś zmotywuję.

Pozdrawiam
ma.es.trio
 
Posty: 26
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2022, 00:28

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel

Postprzez Thalgonis » piątek, 30 grudnia 2022, 21:58

ma.es.trio napisał(a):...
Też pamiętam sklepy CSH ( dla młodszych bo my tak skrótowcami: CSH = Centralna Składnica Harcerska) i sklepy Baltony również gdzie człowiek płakał na wystawie oglądając modele Matchboxa w plastiku do sklejenia i płakał że go nie stać.
...


„Nie stać” to źle powiedziane, trzeba było jeszcze dać „coś extra” Pani sprzedawczyni, żeby odłożyła „pod” ladę... ;)
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel

Postprzez kwiatektatek » piątek, 30 grudnia 2022, 22:05

Bardzo mi się podoba ten pokrak. Nie powiedziałbym że to karton.
Avatar użytkownika
kwiatektatek

Animal Planet
 
Posty: 243
Dołączył(a): wtorek, 22 kwietnia 2008, 01:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel

Postprzez Łukasz_K » piątek, 30 grudnia 2022, 22:13

Elegancki, jak wyżej, ciężko uwierzyć że karton. To skoro ten skończony, to może założysz jakiś warsztat? Nie ukrywam, że za sprawą twoich wątków nabyłem nawet numer kartonowego expresu, ale zupełnie nie wiem jak się za niego zabrać, jakieś Caponowanie, odgrzybianie, magicowanie, budasiowanie, no czarna magia normalnie.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4802
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel

Postprzez kojot69 » sobota, 31 grudnia 2022, 00:14

Dopieszczony do granic możliwości. Bardzo się podoba. Można troszkę spuścić powietrza z opon.
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 832
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 19:33

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel Nr 56

Postprzez Pashal » sobota, 31 grudnia 2022, 15:44

Jaki znowu drugi model kartonowy... a zresztą mniejsza z tym co się komu wydaje. :P

Co do spuszczenia powietrza z opon to słuszna uwaga, ale model miał docelowo stać na dioramie i opony miały być po prostu "wpuszczone w grunt", aby to imitowało solidne obciążenie ładunkiem... ale z braku czasu i w sumie z braku miejsca na późniejszą ekspozycję pomysł został zarzucony i pozostał tylko delikatny "brudzing" suchymi pastelami "gabarytu" i mokrymi kół, kółka ogonowego i okolic.

Model ma sklejone pełne wnętrze jakie autor zaproponował oraz to co dodałem sam od siebie... ale bez relacji ze sklejania to można tylko zobaczyć to częściowo.

Łukasz to Ty teraz weź się za karton, a ja za plastiki :mrgreen:
Bardzo przepraszam-przykro mi, ale na prowadzenia pełnowymiarowej relacji to raczej nie licz na mnie, ale zawsze chętnie podpowiem, gdzie warto zaglądać i uczyć się kartonowego fachu :idea:

Może kiedyś ktoś sklei ten model w standardzie bez jakichkolwiek zmian wyglądu części i taki model zaprezentuje na forach i wtedy dopiero będzie dobrze widoczne co w moim modelu zostało zmienione :idea:
Pashal
 
Posty: 1627
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel Nr 56

Postprzez Pashal » poniedziałek, 27 marca 2023, 16:49

Na stronie fejsbukowej wydawnictwa Answer zaprezentowano model kartonowy rzeczonego MB-200 w wykonaniu ABC - model w wersji "prosto z pudła" tzn. z zeszytu :mrgreen:
Pięknie sklejony - czysto, starannie ze świetnie dobranym retuszem, bez "krowich żeber i innych suchot", ale ten modelarz jest znany z dobrej ręki do modeli - Gratulacje i Brawa Wszelakie: ABC !
No to zobaczmy "ten wykon":
https://www.facebook.com/photo?fbid=678471477613600&set=pcb.678471640946917
Pashal
 
Posty: 1627
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: [G] Aero MB-200 1:33 MPModel Nr 56

Postprzez Paweł O. » niedziela, 22 października 2023, 14:23

Pashal moje gratulacje pięknie wykonany model. Mam go przygotowanego do pracy ale boję się że może nie trafić nigdy na warsztat. Gdzie i kiedy będzie ten model można zobaczyć na żywo, jeśli nie masz sprecyzowanych jeszcze planów na rok 2024 to serdecznie zapraszam do Jaworzna w dniach 07-08 września na XV Festiwal Modelarski Jaworzno 2024.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07


Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości