[R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100

Postprzez Paweł O. » czwartek, 17 sierpnia 2023, 19:38

Witam.

Jednak się skusiłem chociaż model miał być zaczęte po zebraniu porządnej dokumentacji. Będę ją uzupełniał w trakcie budowy i mam też nadzieję że koledzy szkutnicy pomogą by model jak najbardziej odzwierciedlał oryginał.
Wycinankę opisałem już dokładnie tutaj:

https://kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=19545

W budowie skorzystam z całego zestawu dostępnego u wydawcy czyli model , laserowo wycięte wręgi, laserowo wycięte części i dodatki oraz elementy drukowane w technologii druku 3D.
Całość prezentuje się tak:

Obrazek


Zaczynam tradycyjnie od szkieletu kadłuba. Niestety też bardzo często na tym etapie budowy modeli szkutniczych kończę bo efekt odbiega znacznie od zamierzeń. Ale początek jest niezły. Po kilku latach stosowania tylko klejów typu wikol przeprosiłem się z budasiem wolałem nie ryzykować wykrzywienie szkieletu.

Obrazek


Dzięki temu że dno jest na większej powierzchni płaskie wszystko wyszło równe.


Obrazek



Całość schnie i czeka na dalszy etap budowy.


Obrazek



Jak wszystko przeschnie wzmacniam i wypełniam szkielet przed przyklejeniem części podwodnej i burt. Ale to już w następnej relacji.


Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 495
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 17 sierpnia 2023, 20:37

Czekam na kolejną relację!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Pashal » niedziela, 20 sierpnia 2023, 12:29

Extra, że i na tym forum założyłeś relację ze sklejania "WR".
Tak przy okazji... szykuje się w najbliższym czasie jakiś premierowy model z Draf Modelu ?
Pashal
 
Posty: 1647
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Paweł O. » poniedziałek, 21 sierpnia 2023, 17:24

Witam.

Pashl - co do planów wydawniczych wydawnictwa Draf Model to trzeba pisać do właściciela tegoż. Ja tylko buduję model i nie mam takowej wiedzy.

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 495
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Paweł O. » poniedziałek, 21 sierpnia 2023, 17:25

Witam.

Chroniczny brak czasu to i postępów w budowie jak na lekarstwo. Przez ostatnie kilka dni udało się wzmocnić szkielet i przygotować go do oklejenia poszyciem.
Z przyciętych wykałaczek zrobiłem wzmocnienie dna kadłuba by zachowało właściwy kształt.

Obrazek


Jak wszystko wyschło zrobiłem wypełnienie dziobowej części kadłuba


Obrazek


Podobnie na górnej części, tutaj jednak wzmocnienia przede wszystkim przy burtach by się nie zapadły.



Obrazek


Na zakończenie tego etapu przykleiłem podkładkę pod pokład właściwy który w międzyczasie zabezpieczyłem kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego i dałem mu czas by dobrze wysechł podobnie jak szkielet.


Obrazek


Wszystko przygotowane do najważniejszego etapu czyli oklejania poszycia i naklejenia fornirowego pokładu. Mam nadzieję że nic nie zmaszczę. :)


Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 495
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Paweł O. » sobota, 26 sierpnia 2023, 10:38

Witam.

Krótka przerwa między zmianami można zamknąć pierwszy etap budowy statku. Najpierw zgodnie z instrukcją przykleiłem fornirowy pokład. Tutaj też użyłem butaprenu w obawie by nie wykrzywiło całości. Wyszło dobrze.

Obrazek


Na rufowej części pokładu zrobiłem doświadczalne poletko w temacie lakierowania i zapuszczania linii podziału.

Obrazek


Jak całość związała się z kadłubem jak Jaś z Małgosią zacząłem oklejanie poszycia na początek rufa.

Obrazek


Dalsze oklejanie też poszło nadspodziewanie gładko. Jestem bardziej niż zadowolony z efektu. Wszystkie drobne elementy pięknie się ułożyły.

Obrazek

Obrazek


Teraz całość do porządnego lakierowania tak minimum trzy warstwy potem retusz białych krawędzi. ale to już następnym razem.


Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 495
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Pashal » sobota, 26 sierpnia 2023, 21:21

Retuszujesz dopiero po trzykrotnym lakierowaniu, a czemu nie przed sklejeniem części ?
W dalszym ciągu mnie nie przekonują te fornirowe pokłady i nie chodzi o to, że nie są z kartonu - tylko ja cały czas widzę, że to jest jednak... fornir.
Pashal
 
Posty: 1647
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Paweł O. » niedziela, 27 sierpnia 2023, 10:56

Witam.

Tak retusz temperami a potem filtrem olejnym po lakierowaniu. Przećwiczyłem to już na kilku modelach i jestem bardzo zadowolony z efektu.
Co do fornirowego podkładu to szkoda że wydawca nie wybrał forniru sosnowego byłby lepszy efekt i bardziej zgodny z oryginałem ale mam nadzieję że uda mi się coś zrobić by pokład był bardziej pokładowy :)

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 495
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Pashal » niedziela, 27 sierpnia 2023, 14:25

Ja tam stosuję retusz przed sklejeniem części, ale również, gdy zachodzi taka potrzeba retusz wielokrotny już po sklejeniu części :mrgreen: :shock:.
W tym modelu akurat ten fornirowy pokład zniknie jak to się mówi w tłumie nadbudówek i innych szpargałów, ale wydaje mi się, że pokłady drukowane w dobrej grafice są zdecydowanie lepsze.

Przy okazji małe "conioeco drewniane" :P :
https://modelnet.pl/modele-drewniane-statkow/amati-1/bocznokolowiec-robert-lee-amati-1439
Pashal
 
Posty: 1647
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Aleksander » środa, 30 sierpnia 2023, 14:03

Fajnie się zapowiada - bardzo jestem ciekaw końcowego efektu!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Paweł O. » piątek, 20 października 2023, 19:34

Witam.

Prace nad modelem cały czas trwają tylko pochwalić się tym nie było czasu.
Kadłub pomalowany bezbarwnym i wyretuszowany zaczynam oklejać poszycie części maszynowej. Delikatny grawer desek i napisu fajnie wygląda, ciekawe jak zachowa się podczas malowania.

Obrazek



Jak całość wyschła zabezpieczam pokład i burty i najpierw lakierem bezbarwnym gruntuję a po wyschnięciu na drugi dzień białą X2 od Tamki maluję trzy warstwy mokre na mokre.

Obrazek



Zaczynam budowę nadbudówki załogi i kotłowni, na początek montaż szkieletu i sprawdzenie jak całość pasuje do tego co już udało się zbudować.

Obrazek


Szkielet oklejam poszyciem i robię dodatkowe wzmocnienia a także ścianę oddzielającą pomieszczenia załogi od kotłowni

Obrazek

Obrazek


Jak całość porządnie wyschła najpierw lakier bezbarwny jako grunt a potem X-2 od Tamki razy trzy i do porządnego wyschnięcia.

Obrazek



Całość po przeszkleniu mocuję do pokładu, jak na razie wszystko bez problemów.

Obrazek

Obrazek


Na zakończenie tego etapu budowy montuję piec w kotłowni, wykonanie pieca to czysty standard.

Obrazek

Obrazek


Następnym etapem budowy będzie pokład spacerowy i nadbudówki dla pasażerów.

No to tymczasem....


Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 495
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:

Postprzez Aleksander » sobota, 21 października 2023, 23:31

Coraz fajniej!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości