Regulamin konkursu pojazdów cywilnych

Podforum piątej edycji konkursów w kategorii pojazdów cywilnych. Chcesz wziąć udział w konkursie i zmierzyć się z pozostałymi ? Powinieneś tutaj zajrzeć !

Regulamin konkursu pojazdów cywilnych

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 2 stycznia 2013, 00:46

Witajcie w piątej edycji konkursu pojazdów cywilnych

Redakcja pwm.org.pl „Modelarstwo z pasją” tradycyjnie jak co roku ogłasza Konkurs w kategorii pojazdów cywilnych. Konkurs został podzielony na dwie klasy: Standard i Open (wyjaśnione poniżej) bez rozróżnienia na kategorie wiekowe.

Podstawą i przesłanką konkursu jest przede wszystkim dobra zabawa w gronie ludzi, którzy dzielą tę samą pasję. Konwencja konkursowa ma być dodatkowym stymulatorem pomysłowości i pozytywnym dopingiem aby wykonać jak najciekawsze modele, które będą nas cieszyć jeszcze długo po zakończeniu konkursu.

Redakcja, jak i Jury przygotowała uszczegółowiony regulamin, w którym część rozwiązań jest pewnego rodzaju próbą na ile takie podejście będzie sprawdzało się w konkursie i czy będzie odpowiadało nam wszystkim.

Ze względu na charakter konkursu (forum internetowe) i wartość jaką niosą relacje konkursowe dla społeczności, kładziemy pewien nacisk na jakość prowadzenia relacji. Oczywiście, niezmiennie najważniejszym aspektem jest jakość samego modelu i pracy w niego włożonej, co zostało to odzwierciedlone w wagach poszczególnych kryteriów.

Mamy nadzieję, że relacje i galerie będą cieszyć i uczyć nie tylko w trakcie konkursu ale także długo po nim – zarówno uczestników, jak i nowych członków pwm.org.pl




Konkurs w kategorii pojazdów cywilnych trwa od 1 stycznia 2013r. do 30 czerwca 2013r. W tym czasie zarejestrowani użytkownicy forum mogą prezentować swoje prace w dziale warsztatowym konkursu oraz w dziale galerii konkursu po zakończeniu budowy modelu konkursowego.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest budowa, przeprowadzenie realacji z budowy oraz prezentacja galerii ukończonego modelu w dniach 1 stycznia 2013r. do 30 czerwca 2013r

Dopuszczamy do konkursu modele w skalach 1:12/1:9/1:8/1:6/1:20/1:24/1:25/1:32/1:43/1:87.

Podział na klasy:
STANDARD - model wykonany w oparciu o zestaw przewidziany przez producenta, bez blach, żywic, dodatkowych kalkomanii, flock'a itp. Klasa przeznaczona dla modelarzy chcących zbudować model w konwencji „Prosto z pudła” (PZP), z minimalnymi modyfikacjami. Skierowana do modelarzy rozpoczynających przygodę z modelami, będących na początku tejże lub dla osób, które programowo budują modele w konwencji PZP. Intencją klasy jest promowanie rozwoju podstaw modelarskich (m.in. czystość montażu, malowania) oraz umiejętności „wyciągnięcia” maksimum jakości z modelu przy zastosowaniu ograniczonych nakładów.

Kryteria oceny modeli oraz wagi brane pod uwagę przy ocenie w klasie STANDARD. Punktacja 0-20 punktów dla każdego kryterium, ocena końcowa maksymalna: 20pkt

1. Jakość montażu, czystość, spasowanie. Waga:35%
Sprawdzenie m.in. czy nie ma szpar między elementami, jamek skurczowych i ubytków, śladów palców na modelu, wycieków kleju. Jak zostały polakierowane klosze lamp (uszczelki, barwa), ramki okien. Czy prosto zostały zamontowane koła, maska - ogólna symetria modelu i jego składowych. Sprawdzenie jakości ułożenia (czy prosto, brak srebrzenia, wtopienie w linie podziału) występujących w modelu kalkomanii.

2.Lakierownie - jakość powłoki i wykończenia, maskowanie, użycie technik lakierniczych/wykończeniowych. Waga:30%
Jakość finalnego lakierowania (błysku lub innej przyjętej konwencji wykończenia). Jakość maskowania (dokładność i zgodność z ew. pierwowzorem). Zachowanie bryły wraz z detalami - model nie jest "zalany" lakierem. Zacieki i stosowanie techniki lakierniczej adekwatnej do detalu - widoczne ew. ślady po pędzlu nie są pożądane. Zamierzone efekty zniszczenia/postarzania. Zastosowanie technik symulujących np. przebarwienia wydechu, czy i jaki efekt dało zastosowanie washa, krycie i równomierność położenia koloru. Jeśli zastosowany pre i post szading.

3.Relacja - ilość i jakość opisów, interakcja z użytkownikami, jakość i adekwatność zdjęć. Waga:20%
Spójność, przejrzystość relacji w tym i sposobu relacjonowania (język, odnośniki i przypisy). Jakość fotek, w tym nie tylko czy są ostre ale też czy mają sens np. czy nie są zrobione z daleka i nic na nich nie widać. Interakcja: odpowiadanie i wyjaśnianie oglądającym ich pytań/wątpliwości, jakość dyskusji - skupienie się na aspektach merytorycznych i opiniach o modelu, a nie modelarzu.

4. Realizm osiągniętych efektów i samego modelu. Wrażenia estetyczne, pomysł na prezentację. Pomysł na zmiany i malowanie w modelu. Waga:15%
Galeria końcowa. Ocena prezentacji gotowego modelu (wineta, folder producenta, inna konwencja). Realistyczność efektów i samego modelu.

Elementy nie będące częścią zestawu dozwolone w budowie modelu: pasy bezpieczeństwa (klamry mogą być kupione), anteny, zmiana koloru malowania w stosunku do instrukcji, malowanie dwukolorowe, zmycie chromu i pomalowanie od nowa.
Specyficznie dla motorów: dodanie (brakującej) linki gazu, hamulca i sprzęgła jeżeli elementy modelu są przewidziane pod taką linkę - czyli np. manetki mają wypustki, istnieje cięgno hamulca itd.

Ewidentne wykluczenia z klasy: Modele żywiczne, multimedialne, wszelkie dodatki waloryzacyjne własne lub kupione, flock, zmiana zestawu kalkomanii chyba, że uszkodzone, na takie same nieuszkodzone, malowanie kolorami pryzmatycznymi lub podobnymi, schematy malowania z grafikami/rysunkami (płomienie, symbole, obrazy etc).



OPEN - pełna dowolność co do wykorzystanych środków - model waloryzowany dodatkowymi zestawami, dodatkami załączonymi przez producenta danego zestawu oraz uzupełniony elementami wykonanymi samodzielnie przez modelarza.

Klasa skierowana do wszystkich modelarzy, którzy nie chcą być związani ograniczeniami i planują rozbudowę modelu wzbogacając go o dodatki własne, jak i kupione. W klasie nie ma ograniczeń co do typu modelu (dozwolone są zestawy multimedialne) oraz liczby dodatków waloryzacyjnych i zmian w modelu. Zakładamy, że budowa w klasie oznacza rozumienie wartości podstaw modelarskich i jest jedną z bardziej zaawansowanych ścieżek budowy modeli.

W klasie przewidziano system ocen podobny do klasy Standard, mający dodatkowe kryterium i inne wagi dla poszczególnych kryteriów. Punktacja 0-20 za każde kryterium. Do oceny końcowej dodawane od 0 do -3 punktów.

1.Jakość montażu, czystość, spasowanie. Waga:20%
Jak w klasie Standard.

2.Lakierownie - jakość powłoki i wykończenia, maskowanie, użycie technik lakierniczych/wykończeniowych. Waga:20%
Jak w klasie Standard.

3.Relacja - ilość i jakość opisów, interakcja z użytkownikami, jakość i adekwatność zdjęć. Waga:20%
Jak w klasie Standard.

4.Waloryzacja - ocena wkładu własnego oraz innych dodatków. Waga:20%
Pomysłowość i wkład we własne waloryzacje, zastosowane materiały, jakość wykonania i wykończenia wszystkich dodatkowych elementów. Ocena efektu finalnego w porównaniu do realnego obiektu.

5.Wrażenia estetyczne, pomysł na prezentację, pomysł na malowanie i zmiany w modelu. Zgodność z oryginałem. Realizm osiągniętych efektów. Waga:20%
Jak w standard + ocena pomysłowości w malowaniu.

X.Kryterium specjalne: spójność projektu: 0 do -3

Zupełną nowością jest dodanie specjalnego, bardzo silnego kryterium „spójności projektu”, wg którego będzie modyfikowana końcowa ocena każdego modelu. Przewidziana punktacja: -3 do 0 punktów, czyli model całkowicie spójny - czyli wykonany świetnie w podstawach i uzupełniony o dodatki, które są jakościowo i ilościowo spójne z całym projektem. Krótko mówiąc nie promujemy za samo użycie dodatków (czyli same w sobie nie są jakością) ale za ich sensowne zastosowanie, spójne z jakością całego modelu.
Przykład: zastosowanie trawionych tarcz hamulcowych w kołach, na których nie zostały usunięte z felg ślady po wypychaczach albo dodanie wentyli ale nie dodanie pasów bezpieczeństwa (praktycznie niezauważalna modyfikacja vs bardzo widoczny brak) może spowodować obniżenie końcowej oceny


Prosimy, aby w tytułach swoich wątków warsztatowych i galerii, zamieszczać informację o skali modelu oraz klasie w jakiej się znajduje (Standard/Open). Model Producent Skala [KLASA]

Dnia 30 lipca 2013r. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, Jury przyzna punkty końcowej oceny modelu, wyniki zostaną ogłoszone, po czym dzięki uprzejmości sponsorów konkursów w kategorii pojazdów cywilnych wręczymy nagrody za najlepsze modele spośród wszystkich przedstawionych w każdej z klas.

Nagrody zostaną rozdane przy opublikowaniu mninimum trzech zakończonych warsztatów oraz galerii dla każdej z klas.

Na podforum konkursowym znajdują się dwa dodatkowe tematy ogólne. W temacie "Uczestnicy konkursów kategorii pojazdów cywilnych" koordynator będzie prowadził listę Waszych wątków warsztatowych i galerii.

Drugi temat "Pytania dotyczące konkursu" będzie służył do zadawania przez Was pytań, w odpowiedziach na które postaramy się wyjaśnić wszelkie Wasze wątpliwości.

Powodzenia!

(Jest to wersja wstępna regulaminu - w najbliższych 2-3 dniach może on ulec zmianie, więc wstrzymajcie się chwilę z większą aktywnością konkursową. Musimy jeszcze pewne sprawy wyjaśnić, ale nie chcieliśmy pozostawiać Was w niepewności co do uruchomienia konkursu)
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6055
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Powrót do Piąty konkurs w kategorii pojazdów cywilnych 1.01.2013-30.06.2013

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron