Rumuńskie Stugi

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Rumuńskie Stugi

Postprzez Modelarz » poniedziałek, 5 stycznia 2009, 21:15

Witam!

Jakiś czas temu na stronie http://ww2drawings.jexiste.fr znalazłem rysunki rumuńskiego Stuga III G (u nich to się nazywało TAs):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i wreszcie nadarzyła się okazja żeby sięgnąć po model Revella (1:72) i coś przy nim pomajstrować.
Tylko niestety nie wiem jak te atrakcyjne rysunki się mają do rzeczywistości. Macie jakieś informacje albo zdjęcia z epoki?
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez mysiek13 » sobota, 17 stycznia 2009, 17:10

Witaj
Tak się składa że jestem na dłuższej delegacji w Rumunii, byłem dziś w ich muzeum wojskowym i nabyłem niewielką książeczkę na temat ich wojsk pancernych 1919-1947. Jest w niej trochę rysunków i fotek (ale zdjęcia tragicznej jakości) to Ci podeślę na priv. Daj znać na mysiek13@interia.pl

Pozdro Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez Modelarz » sobota, 17 stycznia 2009, 19:08

Super ! Zaraz wyślę Ci maila :D A są tam Stugi ?
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez mysiek13 » sobota, 17 stycznia 2009, 19:14

Mało, rysunek który masz odpowiada rzeczywistości z jednego ze zdjęć. W sumie są tam 4 fotki Stugów G, w tym jeden w kamo w łaty a reszta wydaje się jednobarwna. Wg tej książeczki czołgi i działa samobiezne były malowane piaskowym ( a'la Werchmacht Olive). Obawiam się że skany nie będą dobrze widoczne - poziom edytorski fotek w tej publikacji jest jak ulotki Solidarności na powielaczu :evil:

Pozdrawiam
MG
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez Rafal » niedziela, 18 stycznia 2009, 13:56

Można zapytać tutaj: http://www.cartula.ro/forum/forum.html

Rafal
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez Modelarz » środa, 21 stycznia 2009, 20:51

Dziękuję Rafale, odwiedziłem to forum ale nic o TAs T-III nie znalazłem, próbowałem się tam zainstalować ale chyba bezskutecznie.
Tymczasem znalazłem to: http://www.worldwar2.ro/arme/?article=243
Czekam na fotki od Michała.

EDIT: Właśnie znalazłem coś, co wygląda jak mój Stug :D
Obrazek
http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?showtopic=426
Poczytam sobie to zaraz.
Niemcy dostarczali Stugi od listopada 1943 do września 1944, więc zimmerit na pewno jest ale jego rodzaj to raczej domniemanie rysownika.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez mysiek13 » środa, 4 lutego 2009, 16:33

Cześć
Śledzę uważnie Twój wątek o tych Stugach. Skany z książeczki w ogóle nie wyszly :cry: co do malowań to śmiało zastosuj to na którym się wzorujesz, ale wg mnie błotniki nie były białe.

Co do koloru, to jak rozmawiałem z jednym z rumuńskich modelarzy pod koniec wojny stosowali ciemno zielony taki sam jak na PZ KpfwIV ze zdjęć na forum

viewtopic.php?f=4&t=5530

Na priva dziś Ci wyślę lepsze zdjęcia kolorowe PZ-ta żebyś mógł dobrać barwę kamo.

Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez Modelarz » środa, 4 lutego 2009, 19:06

Dziękuję Michale za pamięć i fotki, obawiam się że w Twojej książce są te same zdjęcia które ja potem znalazłem, a one same w sobie są kiepskiej jakości (tak mi się zdaje bo nawet na rumuńskim forum pisali o ubóstwie zdjęciowej dokumentacji TAs'ów).
Znając życie muzealny Pz IV był przemalowywany kilka razy i mało prawdopodobne, że kolor jest w 100% taki jak 60-parę lat temu, tak czy inaczej pooglądam go bardzo dokładnie.
Korci mnie żeby pomalować TAsa akrylem zwanym "russian armor green" - ciemna zieleń to ciemna zieleń :D

Pzdr.

Aha, te pasy na moich rysunkach są błękitne ale były też żółte:
Obrazek
Obrazek
( http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?showtopic=1778 )

Na razie nie widzę też żadnych wozów z tak pomalowanymi błotnikami.
A zdjęcie, z którego niewiele wynika pełnej zgodności historycznej modelu nie wróży. Może pas zrobię żółty (tylko na jarzmie).
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: Rumuńskie Stugi

Postprzez mysiek13 » środa, 4 lutego 2009, 22:26

No to Ci trochę zabiję ćwieka bo wg tej rumuńskiej książeczki pasy były ... niebieskie :D :shock: :lol: :mrgreen:
Przynajmniej takie są tablice barwne Tacama R2 i Renault R35...

Co do koloru to masz rację, że raczej nie jest taki jak był 60 lat temu, np wypłowiałe Pak-i były niebieskie a oryginalny kolor miał być Panzergrau :lol:

Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości