Kamuflaż artylerii holowanej Armii Czerwonej i LWP

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Kamuflaż artylerii holowanej Armii Czerwonej i LWP

Postprzez mysiek13 » sobota, 25 kwietnia 2009, 21:18

Witam Kolegów

Mam pytanie co do sposobu malowania dział i artylerii w ACz w czasie 2 wojny światowej. Kolor podstawowy to oczywiście zielony, ale spotkałem się też z fotkami dział ( najbardziej interesuje mnie armato-haubica 152mm ML20) w kamuflazu wielobarwnym (chyba dwubarwne?). W instrukcji malowania modelu ACE sugerują, że łaty powinny być piaskowe, na pudełku kolor łat jest bardzo ciemnozielony. Wiem, że Sowieci stosowali też brązowy...

Od kilku dni szukam w necie i znalazłem tylko taką podpowiedź z Forum Trójmieskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych:

"Maskowanie sprzętu bojowego w RKKA oraz LWP


Sprzęt artyleryjski:

Praktycznie już od końca 1944 roku wszystkie armaty i haubice schodzące z taśm fabryk w Związku Sowieckim przed wysłaniem na front były malowane w kolory ochronne - jest to o tyle ciekawe, iż z różnych względów nie czyniono tego wobec czołgów i innych pojazdów.
Malowanie (wzór) w dużym stopniu zależał od inwencji wykonującego go robotnika, ale jednak przy zachowaniu regulaminowego schematu, który nakazywał pokrycie powierzchni 50% barwą ciemnoszarozieloną „ 4BO”, 25% ciemnobrązową „6K” oraz 25% szaropiaskową „7K”.
W związku z tą stosukowo dużą dowolnością w nakładaniu wzoru spotykano najprzeróżniejsze warianty maskowania- również warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt maskowania sprzętu - wiele wspomnień żołnierzy świadczy o tym, że tuż po trafieniu „nowego” sprzętu do jednostek liniowych czasami dokonywano zmian w malowaniu dostosowując barwy do warunków lokalnych, co zmieniało jego pierwotne „umaszczenie” - oczywiście jednak nie był to zwyczaj rozpowszechniony na dużą skalę - bowiem generalnie nie zawracano sobie tym głowy na pierwszej linii."

Czy macie jakieś materiały lub porady w tym temacie?
Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Reklama

Re: Kamuflaż artylerii holowanej Armii Czerwonej i LWP

Postprzez mysiek13 » piątek, 15 maja 2009, 21:59

Poniżej zamieszczam fotki ML20 "w łaty" jakie udało mi się znaleźć, może pomoże to komuś przy jego modelu - źródła to internet, Militaria XXw oraz EKSMO "Smolenskoje zrażeńje".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli ktoś miałby jakieś inne fotografie to proszę o kontakt.
Pozdrawiam Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości