Jeep-y II Korpusu

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Jeep-y II Korpusu

Postprzez Michal » niedziela, 30 grudnia 2007, 20:00

Mam pytania dotyczące jeepa dowódcy Pułku Ułanów Karpackich, ppłk. Zakrzewskiego (i ogólnie o jeepy II Korpusu). W opracowaniu "Kawaleria Pancerna w PSZ 1940-1945" Zbigniewa Lalaka i Andrzej Kamińskiego na stronie 50 jest zdjęcie tego wozu. Pojazd w kamuflażu barwnym, podejrzewam że podstawowy piaskowy i na to plamy Olive Drab. Raczej bez gwiazdy na masce i numeru z boku. Rysunek na str. 112 (tylko od przodu) z oznaczeń podaje tylko korpuśną syrenką z numerem 3517 poniżej pod szybą na wysokości kierowcy. I teraz seria pytań:
a) na ile ten rysunek jest poprawny
b) czy dobrze myślę że przy malowaniu na piaskowo usunięte zostały numery seryjne z maski oraz gwiazdy? Napisy eksploatacyjne z prawej burty pewnie też?
c) czy Willisy oliwkowe w II Korpusie miały te napisy?
d) czy zetknęliście się ze zdjęciami Willisów II Korpusu z założonymi plandekami (sezon jesienno - zimowy)? Jeżeli tak to czy z tyłu były na nich amerykańskie napisy eksploatacyjne?
e) Czy II Korpus miał Willisy z przyczepkami?

Podejrzewam że jeep ppłk. Zakrzewskiego przyjechał z pułkiem z Egiptu, a tam pojazdy były malowane na piaskowo - i dlatego jest na nim więcej farby piaskowej niż oliwkowej. Gdyby dotarł do jednostki oliwkowy i został przemalowany na kamuflaż dwubarwny było by raczej odwrotnie. Tak zresztą były malowane Staghoundy Pułku Ułanów Karpackich - na piaskowy plamy oliwkowe.
Po co mi to? Ano leży "na składzie" jeep w 1:72 Airfixa, kalki z syrenką II Korpusu mam, chciał bym go zrobić w polskim malowaniu.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Jeep-y II Korpusu

Postprzez Sherman » niedziela, 30 grudnia 2007, 21:41

Z tymi kolorami to nie do końca. Zasadniczo pojazdy były w oryginalnym amerykańskim OD z naniesionymi plamami szaro-piaskowymi ( Light Mud ). Tak wymalowany był i Staghound i Sherman i inne pojazdy. Kamuflaż "włoski" miał inne kolory niż afrykański.

Co do twoich pytań - na tyle na ile mam rozeznanie postaram sie odpowiedzieć
Co do oznaczenia ( syrenki ) to mogła ona być wymalowana na wiatrochronie, ale często różne pojazdy IIKP miały do zderzaka przyczepioną tabliczkę na której wymalowano symbol. Jeśli nie ma takiej na zdjęciu można założyć że była na wiatrochronie, ale równie dobrze mogło jej nie być w żadnym miejscu :P
Co do gwiazdy, pytanie z jakiego okresu jest zdjęcie. Gwiazdy wprowadzono na brytyjskich pojazdach we Włoszech dopiero jesienią, jednak na polskich samochodach/czołgach bardzo niechętnie ją malowano... niby nie czerwona, ale zawsze gwiazda. Biorąc pod uwagę, że pojazd jest w kamuflażu, jest pewnie z wiosny/lata więc gwiazdy nie ma co naklejać. Co do numeru WD - musisz sie przyglądnąć zdjęciu. Mógł być namalowany angielski, ale równie dobrze mogli go zamalować. Na niektórych zdjęciach są, na innych nie ma, brak reguły. Podobnie z napisami eksploatacyjnymi, ja bym nie naklejał. Co do plandek, owszem były ( ale w okresie jesienno-zimowym raczej nie uchowałby się już plamisty Willis ). Co do przyczepek, były. Nie przypominam sobie co prawda zdjęcia Willisa z przyczepką, ale zdjęcie Shermana z zapięta taką przyczepką mam, więc skądś je wzięli :lol:
Co do malowania jeepa, jak napisałem na OD nanieśli Light Mud. Raczej był bardziej szaro-piaskowy niż zielony, zgodnie z powszechną tendencją ( trudno to nazwać regulaminowym malowaniem, bo dowolność była dość duża ). Choć równie dobrze mógł być w całości przemalowany, wiele Willisów spod MC było w całości malowane na szaro-piaskowo.

Mam nadzieje, że to ciut Ci pomoże.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Jeep-y II Korpusu

Postprzez Michal » niedziela, 30 grudnia 2007, 22:50

Sherman - wielkie dzięki!
Mam jeszcze jedną drobną teorię. W książce "Żołnierze generała Andersa" Wojciecha Krajewskiego (była dodawana do "Dziennika Polskiego" jakiś czas temu) na stronie 47 jest zdjęcie podpisane "Transport samochodów jeep z Egiptu do Iraku dla 2 Korpusu". Na jednym z nich widać wyraźnie ciemny (czarny?) numer na boku maski. Gdyby Willis był oliwkowy lub zielony numer był by biały. Czyli najprawdopodobniej został przemalowany na piaskowo, a numer wymalowano na czarno bo biały na piaskowym tle nie był by widoczny. I teraz pytanie co zostało zrobione z takim "egipskim" jeepem po przerzuceniu do Włoch? W całości przemalowano na Olive Drab i nanieśli Light Mud czy poszli "na skróty" i na egipskie piaskowe malowanie ciapnęli plamy OD?

Przy okazji pytanie "techniczno - warsztatowe" - chyba łatwiej będzie pomalować całość Light Mud i nałożyć na to Olive Drab (ciemniejsza farba na jaśniejszą) niż odwrotnie? Maluję pędzlem, Pactrami.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Jeep-y II Korpusu

Postprzez Sherman » niedziela, 30 grudnia 2007, 23:34

Co malowania modelu, oczywiście łatwiej najpierw malować jaśniejszą farbą.

Co do jeepów, to jest trudne do odszyfrowania. Faktycznie pojazdy malowane farba piaskową miały czarny numer WD. Ze zdjęć np. spod MC trudno określić jaki był faktyczny kolor pojazdu gdyż często są one tak mocno zapylone, że nie ma różnicy pomiędzy piaskowym a oliwkowym. IMO pojazdy wymalowane na piaskowo były we Włoszech przemalowane w całości na Light Mud ( ewentualnie uzupełniony ciemnym zielonym którego nazwy ni numeru teraz nie pomnę ), natomiast nowe jeepy przekazywane do IIKP już we Włoszech były fabrycznie malowane na OD z domalowanymi plamami Light Mud. Biorąc pod uwagę, że PUK dostał pojazdy już we Włoszech ( jeśli mnie pamięć nie myli ) można założyć że Twój Willis będzie w plamy Light Mud na OD.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości