Dwa pytania o Shermany

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Dwa pytania o Shermany

Postprzez dudenty » wtorek, 15 kwietnia 2008, 19:19

Po pierwsze: Dzien dobry.

Po drugie: nie jestem specem od Shermanow ani nawet pancerki - na codzien robie samoloty i figurki. Staram sie narobic braki czytajac w sieci wszystko co mi wpadnie w lapy, ale prosze wziac moj brak wiedzy pod uwage.

Dalej wale z grubej rury. Mam dwa pytania dot. polskich Shermanow.

a) interesuje mnie czolg ppor. Białeckiego, przerobiony po wojnie na pomnik 4 Pułku. Chce zrobic jego model - jako pomnik zreszta, nie przed zniszczeniem. Widze ze kadlub ma szczeliny DV. W sieci znalazlem strone pokazujaca w miare wspolczesne zdjecia, gdzie jest widoczna inskrypcja na tablicy. Na zdjeciu w "polish shermans I" widze gasienice. Jarzmo armaty waskie, czyli domyslam sie ze wieza low bustle. Z przodu otworu po wiezy skorpion z metalu, dzis juz nieobecny. Na gorze tablicy pamiatkowej cos jest, dzis juz tylko pogiety metal - czy ktos ma jakies zdjecie, ktore ten fragment pokazuje nieuszkodzony? Albo czy wie co tam bylo? Czy oslona z przodu byla trojdzielna, czy moze wczesna odlewana?

Kupilem kadlub M4A2 DV CMD, czyli brakuje mi wiezy, wozkow napedowych, kol, gasienic, etc. Glownie interesuje mnie gdzie znajde odpowiednia wieze - nie bardzo wiem jakie byly miedzy nimi roznice.

b) kupujac wspomniany wyzej kadlub nabylem rowniez wieze Firefly CMD - impuls. Ogladajac 'polish shermans I' i dwie czesci 'od acromy do zwyciezcy' ktore mam, nie bardzo moge znalezc polski czolg, ktory by tej wiezy pasowal. Dokladnie, to wiekszosc czolgow firefly wydaje sie nie miec "pistol port". Wieza ktora mam ma tenze, nie ma za to opancerzenia na prawym policzku - czy to integralnego czy dospawanego. Opancerzenie to oczywiscie pikus, moge je sam dorobic. Jakos nie moge jednak znalezc czolgu z nazwa, ktory by mial pistol port. Czy ktos zna jakis polski firefly (z Wloch, na podwoziu M4 albo hybrid), ktory ma taka wieze? Nie chodzi mi o Vc, bo taki moge zrobic z zestawu Tasca.

z gory dziekuje za wskazowki
Michal
dudenty
 

Reklama

Re: Dwa pytania o Shermany

Postprzez dudenty » wtorek, 15 kwietnia 2008, 22:26

Ale fajne forum. W ciagu godziny dostalem dwie wiadomosci, obie o polskich znaczkach :shock:. Dzieki - bede pamietal.

Michal (z Berlina)

PS. Jesli ktos ma konto na http://fmr.net.pl/forum/, to czy moglby moj poprzedni post tam zacytowac? Jakos nie moge sie tam zarejestrowac. Z gory dziekuje za pomoc.

miszka_d AT yahoo DOT com
dudenty
 

Re: Dwa pytania o Shermany

Postprzez Tomek » środa, 16 kwietnia 2008, 01:55

dudenty napisał(a):Jakos nie moge jednak znalezc czolgu z nazwa, ktory by mial pistol port. Czy ktos zna jakis polski firefly (z Wloch, na podwoziu M4 albo hybrid), ktory ma taka wieze?

Na Shermanach to znam się pewnie o wiele mniej od Ciebie, więc nie wiem czy Ci pomogę, ale wydaj mi się, że chyba o takie wieże Ci chodzi:
http://img74.imageshack.us/img74/118/fficpv8.jpg
Zdjęcie pochodzi z magazynu "Super Model" Nr 4(8)/2006 str. 61
A opisane jest jako: " Shermany Hybrid IC z 2. Szwadronu 1. Pułku Ułanów Krechowieckich o nazwach RYŚ I i RADOM II"
Tomek
 

Re: Dwa pytania o Shermany

Postprzez dudenty » środa, 16 kwietnia 2008, 08:35

Co slepemu po oczach :oops:. Pieknie dziekuje!

Michal
dudenty
 

Re: Dwa pytania o Shermany

Postprzez dudenty » środa, 16 kwietnia 2008, 16:48

Edit: za wczesnie cos wcisnalem :).

Patrzac na zdjecie tych dwoch fireflyow (jest w 4 czesci "Od Acromy do Zwyciezcy", str. 158), wydaje mi sie ze tam sa dwie rozne wieze. "RYŚ I" ma low bustle, z normalnym (jak dla mnie :)) wlazem ladowniczego. "RADOM II" natomiast ma jakby inny cien z tylu pod spodem wiezy i ucho do podnoszenia jest jakby gdzie indziej umieszczone. Przy tym wlaz ladowniczego jest otwarty do oporu, zamiast pod katem jak na zdjeciach innych fireflyow. Czy to znaczy, ze "RADOM II" ma wieze HB? I rzeczywiscie wlaz jest jakis inny, czy tylko podporki ograniczajacej na nim niet?

Podobny wlaz jest chyba na czolgu ZADZIOR (M4 105) na str. 162 - tez wyglada na to ze otwiera sie do oporu, i ksztalt cienia jakby podobny. Czy to tylko zbieg okolicznosci?

W kazdym razie moja wieza wyglada jak ta na "RYSIU I", tak?

"RYŚ I" ma chyba gasienice z jakims stalowym szewronem, tylko nie jestem pewien ktorym. I "duckbills", prawda? Bo "RADOM II" z kolei stalowe, ale z takimi poziomymi dynksami - jak widac nomenklature mam w malym palcu ;o).

Z gory dziekuje za wszelkie uwagi,
Michal
dudenty
 


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości