Sherman "Firefly" IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Sherman "Firefly" IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Marcin_Matejko » niedziela, 28 lipca 2013, 16:27

Witam kolegów,
Poszukuje wsparcia fachowców od Shermanów :) . Ponieważ ostatnio słońce operuje wyjątkowo wysoko możecie uznać że za bardzo mi przygrzało, bo buduję model czołgu :lol: .Nie mam w tym temacie praktycznie żadnego doświadczenia, no dwadzieścia lat temu, jak jeszcze chodziłem do szkoły, popełniłem 7TP w 35tce, ale jakoś szału nie było :P Od tamtego czasu samoloty i nic innego modelarskiego.
Ostatnio czuje pewien przesyt skrzydeł, więc postanowiłem popełnić coś innego, zauroczony Shermanem lepię sobie powoli wspomniane "Żądło" Jako model wyjściowy służy mi Sherman M4 z Tamki w skali 1/16. Ponieważ różnice do Fireflaja Ic z kompozytowym pancerzem są duże, roboty jest co niemiara (co mnie oczywiście cieszy).
Zakupiłem sobie trochę papierów z monografiami Shermana aby poznać lepiej temat, niemniej mam kilka pytań na które nie znam odpowiedzi i być może wy mi pomożecie.
Wyjaśnię jeszcze że model ten nie będzie 100% redukcją będzie to kompromis między modelem redukcyjnym a modelem RC, czyli zabawka. Niemniej fajnie by było aby możliwie dokładnie przedstawiała wspomnianego Shermana.

Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę przy tej przeróbce :?:

Z pierwszych obserwacji do głównych modyfikacji będą należały:
-Zmiana kształtu przedniej części pancerza.
-Zmiana kształtu tylnej płyty pancernej (wycięcie)
-Dodanie płyt wzmacniających opancerzenie kadłuba.
-Zmiana wózków podwozia (nowe koła nośne)
-Wymiana kół napędowych i napinających.
- Wymiana gąsienic
-Modyfikacje wierzy (kształt, jarzmo armaty, skrzynia na radio, nowy włazy itd.)
-Wymiana armaty
-Szereg drobniejszych modyfikacji.

Nurtuje mnie zagadka czy wieża tego czołgu posiadała tak zwane dopancerzenie, czyli czy była pogrubiona z przodu i z boku czy coś tam. Wildze na zdjęciu i rysunku że na pewno nie ma tam dospawanej płyty pancernej więc zakładam że jeśli wzmocnienie pancerza tam było to raczej integralene. :?:
I dalej, jeśli takie było to jaki to miało wpływ na kształt wierzy. I na co powinienem zwrócić uwagę przerabiając wierzę od M4 na wierzę od Ic :?:

Czy jest więcej niż jedno zdjęcie tego Shermana (Żądło) niż to w monografii "Polskie Shermany" :?:

Każdy z kadłubów i wierz Shermanów posiadał takie indywidualne numery na odlewach z takim znaczkiem "C" w charakterystycznej ramce. Czy może są znane te numery dla tego czołgu. A jak nie to jakie można by było napisać, aby nie było za dużej lipy :?:

Na razie tyle pytań, proszę o pomoc :D

Tutaj temat z budowy:
http://rctank.pl/forum/viewtopic.php?f=62&t=780

Prace idą powoli bo czasu mało i temat dla mnie nowy ;o)

Pozdrawiam Marcin
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1343
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Reklama

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Bigmodel » niedziela, 28 lipca 2013, 18:44

Marcin_Matejko napisał(a):
Każdy z kadłubów i wierz Shermanów posiadał takie indywidualne numery na odlewach z takim znaczkiem "C" w charakterystycznej ramce. Czy może są znane te numery dla tego czołgu. A jak nie to jakie można by było napisać, aby nie było za dużej lipy :?:


1. Produkcją kadłubów typu "Compozit" zajmowała się fabryka ASF, czyli American Steel Foundries Cast Armour Plant East Chicago, Indiana.
Więc, trzeba znaleźć oznaczenie tegoż producenta kadłuba, a więc udajemy się na stronę

http://web.inter.nl.net/users/spoelstra/g104/foundry.htm

I szukamy oznaczenia : American Steel Foundries Cast Armor Plant, East Chicago, Indiana ( 6 oznaczenie w ramce )

A tak to wyglądało w przypadku kadłuba Composit, w wersji z 17 pdr gun na pokładzie ;o)

Obrazek

Obrazek


Marcin_Matejko napisał(a):Nurtuje mnie zagadka czy wieża tego czołgu posiadała tak zwane dopancerzenie, czyli czy była pogrubiona z przodu i z boku czy coś tam. Wildze na zdjęciu i rysunku że na pewno nie ma tam dospawanej płyty pancernej więc zakładam że jeśli wzmocnienie pancerza tam było to raczej integralene. :?:
I dalej, jeśli takie było to jaki to miało wpływ na kształt wierzy. I na co powinienem zwrócić uwagę przerabiając wierzę od M4 na wierzę od Ic :?:



Najprawdopodobniej wieża miała już integralne dopancerzenie, w oryginale wyglądało to tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I druga strona wieży

Obrazek


Wracając do zdjęć Żądła, to znane jest tylko to jedno, z monografii o Polskich Shermanach.


Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 29 lipca 2013, 07:12 przez Bigmodel, łącznie edytowano 1 raz
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Marek Barański » niedziela, 28 lipca 2013, 22:22

Kompozytki z tego co się orientuję miały wieże z integralnym dopancerzeniem i bez pistolportu, więc w FF powinno być tak samo.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Bigmodel » niedziela, 28 lipca 2013, 22:48

Marek Barański napisał(a):Kompozytki z tego co się orientuję miały wieże z integralnym dopancerzeniem i bez pistolportu, więc w FF powinno być tak samo.



Są zdjęcia Compozytów z wieżami mającymi pistolport.
Z tego co pamiętam, to na śp FMR była kiedyś dyskusja na ten temat i wyszło że teoria "brak pistol portu =
pogrubiony policzek" nie jest w pełni uzasadniona ;o)


Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 31 lipca 2013, 07:25

Macie może pomysł jak zrobić takie napisy :?:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1343
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Bigmodel » środa, 31 lipca 2013, 09:08

Marcin_Matejko napisał(a):Macie może pomysł jak zrobić takie napisy :?:


Mamy 8-)

Pokaże Ci tylko komponenty, jakie do tego są potrzebne.
Resztę co i jak, wykombinuj sobie sam ;o)

1, najważniejszy, czyli szukamy jakiegoś sprzętu który ma takie wypukłe cyferki i literki, na swojej obudowie.

Obrazek

Następnie potrzebujemy silikon formierski

Obrazek

Oraz żywice, żeby sobie powielić literki & cyferki 8-)

Obrazek

Dwie ostatnie fotki, pochodzą ze strony http://www.progmar.waw.pl/


Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Patterson » środa, 31 lipca 2013, 13:26

Obrazek
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Marek Barański » środa, 31 lipca 2013, 13:39

Można ściąć cyferki oznaczające części z ramek po modelu, czasem trafiają się również literki.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Tomasz Mańkowski » środa, 31 lipca 2013, 22:37

Tyle tylko, że te oznaczenia to dość charakterystyczne ( w kroju ) literki i cyferki - i te Aberowe nie do końca się nadadzą...

Marcin_Matejko napisał(a):Każdy z kadłubów i wierz Shermanów posiadał takie indywidualne numery na odlewach z takim znaczkiem "C" w charakterystycznej ramce. Czy może są znane te numery dla tego czołgu. A jak nie to jakie można by było napisać, aby nie było za dużej lipy :?:

Poproś Jacka - ma nową szermanową biblię, może odszuka Ci jakie oznaczenia były na konkretnych elementach Shermana IC Hybrid...
Wtedy, znając już jakich "foundry mark'sów" masz szukać, spróbujesz sobie dobrać cyferki, literki i inne znaczki...
( znaczek "C w ramce" to oznaczenie jednego z wielu wytwórców Shermanów )
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1246
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 31 lipca 2013, 23:11

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe podpowiedzi :) Oczywiście piszcie więcej, wszelka pomoc i pomysły mile widziane :idea: Modele czołgów to dla mnie novum :->
Oglądałem w necie te literki z Abera, kłopot nie tylko z krojem, są za małe maja tylko 1.5mm ja potrzebuję większe tak 2-3mm mój "Świetlik" jest w 1/16 tak więc na spory telewizor :mrgreen:
Pokombinuję z pomysłem Jacka.
Zanim dojdę do tego etapu być może uda się sklecić jakiś prawdopodobny numer :?:
Pozdrawiam Marin :P
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1343
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Bigmodel » czwartek, 1 sierpnia 2013, 07:51

Jeżeli chodzi o American Steel Foundries Cast Armour Plant East Chicago, Indiana.

To znaczki ASF, według najnowszej szermanowej biblii

Obrazek

A, tu jest opis, co znaczyły poszczególne napisy na odlewach

Obrazek

Skany pochodzą z książki SON OF SHERMAN VOLUME 1: The Sherman, Design and Development


Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sherman "Firefly) IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Witek Cisłak » czwartek, 1 sierpnia 2013, 17:57

Wszystko pięknie, ale ASF nie był producentem kadłuba jako całości, bo ten robiły zakłady Chrysler Defense Arsenal. ASF robił dla CDA odlewy przodów kadłubów czyli część E 6289. To tak dla uściślenia.
Witek
Witek Cisłak
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 27 października 2012, 22:24

Re: Sherman "Firefly" IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 19 grudnia 2013, 10:48

Dziękuję pięknie za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi, ułatwi mi to znacznie pracę i mam nadzieję poprawi wygląd miniatury :D

Mam jednak kolejne pytanie, mianowicie czy konstrukcja czołgu Sherman w wytwórni była malowana od razu na kolor zielony czy stosowano jakiś podkład (minia) :?: Jeśli tak to jaki miał on kolor :?:
Pozdrawiam Marcin
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1343
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sherman "Firefly" IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Sherman » czwartek, 19 grudnia 2013, 15:28

Musieli go pomalować podkładem żeby móc pomalować na zielono ;o) ale czołgi wyjeżdzały z fabryki zielone. I wbrew pozorom Sherman się nie obijał za bardzo ;)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman "Firefly" IC Hybrid "Żądło" - Pytania ?

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 19 grudnia 2013, 19:15

To że wyjeżdżały zielone to wiem, jednak mnie interesuje ten podkład, a w zasadzie jego kolor :?:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1343
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości