Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez pala127 » poniedziałek, 1 września 2008, 22:47

Witajcie:)
Mam dwa pytania:
1. jakiego koloru użyć do Panzer I w służbie DAK?
Dragon podaje, że RLM 79, co po przeliczeniu na Vallejo daje 843 (133) Cork Brown, ale przyznam szczerze, że wygląda to, przynajmniej na palecie kolorów podejrzanie ciemno...
Myślałem o czymś zbliżonym do RAL 8020 SandGelb, ale nie wiem czy np. 847 (123) Dark Sand Vallejo będzie pasował??
2. Jaki będzie ekwiwalent do 2110 italian sand Model Master (dla Sahariany)? Jaki kolor wybrać - najlepiej z palety Vallejo;)

Proszę niech mi ktoś powie jak dziecku jakich kolorów użyć:) i czy obędzie się bez ich mieszania (wolałbym tego uniknąć).
Pozdrawiam
Łukasz
pala127
 

Reklama

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 1 września 2008, 23:20

Mianem RLM 79 opisywane są dwa kolory, różniące się od siebie dość znacznie. Niemiecki Flieglack RLM 79 to farba prawie brązowa (Sandbraun*) zaś inny "RLM 79" był piaskowy, dość jasny (Sandgelb*).
Dragon w swoim zwyczaju ma coś pochrzanić więc może mieli na myśli taką jasną farbę?
Spośród znanych mi farb modelarskich Xtracolor robił oba rodzaje "RLM 79", ten piaskowy i ten brązowy - patrz*.
Testors o ile pamiętam miał jeszcze ze 2-3 lata temu tą farbę piaskową właśnie. Może do niej odwołuje się Dragon?

Nie wiem na ile Ci to pomoże, ale może to jakiś trop?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez kazio » wtorek, 2 września 2008, 16:07

Testors ma w Authentickach emaliowych (nie wiem, czy również akrylowych) 2 (a w zasadzie więcej) barw dla DAK. W przypadku jedynki "afrykańskiej" najlepiej przeprowadzić malowanie zwykłym german gray'em (Schwarzgrau, RAL 7021), a potem użyć Authenticka (tak jak w oryginale, gdyż pojazdy "europejskie" na miejscu w Afryce przemalowywały warszaty polowe itd.)- z emalii MM to akurat nr 2099 (Afrika Grunbraun '41). Jest jeszcze drugi kolor, który Niemcy stosowali do nanoszenia plam deformujących (taki lekko brązowo-zielonkawy Afrika Khakibraun '41). Testors trochę namieszał, bo robi również obydwa ww. kolory w "wersji" 1942 (nie wiem o co biega, czy Niemcy zmienili po roku te farby do malowań pustynnych?). W sumie nurtuje mnie również kwestia, którą z tych barw powinno stosować się jako jedyną/podkładową afrykańską (piszę z ukośnikiem, bo nie wszystkie wozy DAK miały kamo dwubarwne). Jeżeli porównać te farby do oferty Pactry (wiem - "Pactry nie kupujemy, jest be i w ogóle..."), to powinieneś do swojego modelu użyć raczej MM 2099, gdyż pactrowy Afrika Gelb jest jaśniejszy, bardziej zbliżony do DG niż olivgrina. Chyba coś wyjaśniłem... Jeżeli ktoś się lepiej w tej tematyce orientuje, to proszę o ewentualne sprostowanie.

weź to chłopie popraw bo sie mdło robi jak sie czyta takie wypociny.. jak nie wiesz jak odmieniać nazwy, kolory, to tego unikaj.. :/
kazio
 
Posty: 180
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 00:18
Lokalizacja: Posen

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez pala127 » wtorek, 2 września 2008, 19:22

Wychodzi na to, że szukam czegoś takiego:
Obrazek
Źródło: strona JPS MODEL.
Kolory najwyraźniej od 1942 zmieniły się. Mi najbardziej optycznie odpowiada RAL 8020. Przy czym będzie on chyba właściwy dla modelu po marcu 1942 roku, jeśli model ma być z wcześniejszego okresu to RAL 8000 się kłania.
Przy okazji- Dragon mówi o RLM 79 i odwołuje się do 1706 Testorsa (bodaj Dark Tan czy jakoś tak- teraz nie pomnę z głowy), z kolei wg przelicznika Vallejo odpowiednikiem 1706 jest 913 (121) a więc Yellow ochre. Czyżby ów RLM 79 miałby być czymś zbliżonym do RAL 8020?? Chyba to chciał powiedzieć Dragon odwołując się do 1706 MM.

W kolejnej kwestii zgodzę się, że Panzer 1 powinien być potraktowany typowym no nazwijmy go panzer grey jako podkład i na wierzch dopiero np 913 (121) lub 847 (123) Vallejo.
Zaś z palety Testorsa to wydaje mi się ze MM 2099 będzie właściwy, ale na plamy kamuflażu, a nie na cały model.
Ostatnio edytowano wtorek, 2 września 2008, 21:27 przez pala127, łącznie edytowano 1 raz
pala127
 

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez kazio » wtorek, 2 września 2008, 20:34

1. Kamuflaż pisze się przez "ż", nie "rz" (to tak na marginesie zanim mod Ci to wyczai).
2. RLM 79 - dla Dargona każdy niemiecki kolor piaskowy to RLM 79 :P. Trochę to uproszczenie firmy ("skrót myślowy"), trochę powód do zgłębienia tematu "jak to było naprawdę", ale przede wszystkim rzeczony nr RLM ma być imitacją popularnego DG (np. Authentic Agamy RLM 79a to właśnie DG). Jako ciekawstkę mogę podać fakt, że DML jedno "poprawił" - w instrukcji do Mardera II jest malowanie dla wozu z 10 Pz. Div. (Tunezja, 1943). I wszystko by było Ok, gdyby producent podał jakikolwiek kolor. Żadnej z dwóch barw nie ma na wzorze malowania ani w spisie farb :-/.
Ostatnio edytowano wtorek, 2 września 2008, 21:10 przez kazio, łącznie edytowano 1 raz
kazio
 
Posty: 180
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 00:18
Lokalizacja: Posen

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez Kuba P. » wtorek, 2 września 2008, 20:46

A "autentyczny" po angielsku pisze się authentic a nie authtentick, proszę kolegi.
Poza tym nie było nigdy nic takiego jak RLM 79a, to wyłącznie określenia kilku producentów farb - tak na wszelki wypadek.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez kazio » wtorek, 2 września 2008, 21:10

A więc uproszczeń ciąg dalszy... "Tak na wszelki wypadek" - jak Niemcy w rzeczywistości oznaczali to, co dla nas jest potocznie "Dunkelgelb'em"?

A "autentyczny" po angielsku pisze się authentic a nie authtentick, proszę kolegi.


No przecież piszę poprawnie, się klawisz omsknął (poprawione)...
kazio
 
Posty: 180
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 00:18
Lokalizacja: Posen

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez Kuba P. » wtorek, 2 września 2008, 21:22

jak Niemcy w rzeczywistości oznaczali to, co dla nas jest potocznie "Dunkelgelb'em"


Die Farbe... :-/
Poza tym nie mam chęci na jałowe dyskusje. Konkretnie o lotniczej farbie RLM 79, która była przytoczona, napisałem powyżej. Jeśli Kaziu chcesz coś dodać w tym temacie, jeśli się na tym znasz - proszę. W innych przypadkach dyskusji nie podejmuję.

No przecież piszę poprawnie, się klawisz omsknął (poprawione)...


W kilku postach pod rząd się omsknął palec*? No trudno.

*
Testors ma w Authentickach emaliowych (nie wiem, czy również akrylowych) 2 (a w zasadzie więcej) barw dla DAK. W przypadku jedynki "afrykańskiej" najlepiej przeprowadzić malowanie zwykłym german gray'em (Schwarzgrau, RAL 7021), a potem użyć Authenticka
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez pala127 » wtorek, 2 września 2008, 21:30

Poprawiłem to nieszczęsne rz na ż- mea culpa. Przepraszam.
Chciałem jeszcze powrócić do koloru włoskich pojazdów- rozumiem, że nie ma żadnej alternatywy dla Italian Sand Testorsa i pozostaje mi jedynie dobieranie farby przypominającej te z wzorników- i wyraźnie różnej odcieniem od tych dla DAK?
pala127
 

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez Tomasz Mańkowski » wtorek, 2 września 2008, 21:40

pala127 napisał(a):Chciałem jeszcze powrócić do koloru włoskich pojazdów- rozumiem, że nie ma żadnej alternatywy dla Italian Sand Testorsa i pozostaje mi jedynie dobieranie farby przypominającej te z wzorników- i wyraźnie różnej odcieniem od tych dla DAK?


Może tutaj coś znajdziesz...
Obrazek
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1243
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez pala127 » środa, 3 września 2008, 09:04

O niezłe!
Który z nich będzie bazowym kolorem?
UA 213 czy UA 218?
pala127
 

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez Tomasz Mańkowski » środa, 3 września 2008, 12:15

pala127 napisał(a):Który z nich będzie bazowym kolorem?
UA 213 czy UA 218?


UA213 - jasny szarozielony
UA218 - ciemny piaskowożółty

A który z nich bazowym był... to nie wiem...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1243
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Pytanie o kolory DAK i włoskich pojazdów

Postprzez mistral » sobota, 6 września 2008, 02:52

Witam jako nowy uczestnik. Taką stronkę znalazłem http://www.afrikakorps.org/ralcolors.htm gdzie są wszelkie informacje odnośnie malowania uzbrojenia DAK. Ale powinnismy pamietać o najważniejszym, a mianowicie o bardzo surowych warunkach klimatycznych panyjących w Afryce niszczących w sposób o wiele brutalniejszy powłokę lakierniczą (płowienie, zmiany odcieni spowodowane reakcję pigmentów na światło słoneczne) a także różnice w odcieniach farb różnych jej partii.

Pisownia
Xenomorph
mistral
 


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości