czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Postprzez gzt » czwartek, 25 grudnia 2008, 15:41

Witam i pozdrawiam Wszystkich tradycyjnym "Wesolych i Zdrowych Swiat" :)
Mikolaj przynils mi pod choinke sporo plastiku a miedzy innymi rowniez:
Obrazek

Nie jestem ekspertem "pojazdow ciezkich " ale bedac swiezo po przeczytaniu ksiazki Evan'a McGilvray "The black devils' march,..." postanowilem zrobic oba modele w barwach Polskiej 1 Dywizjia w szczegolnosci Cromwella w barwach czolgu generala.
Postanowienie postanowieniem ale zaczalem nieco grzebac w mojej literaturze na ten temat i zamiast wyjasnien mam wiecej pytan :)

Czy ktos z ekspertow tychze czplgow oraz historii 1 Dyw. gen Maczka mzoe mi pomoc ?
1. czy modele przedstawione powyzej beda sie nadawac do tego celu ? (W dokumentach do ktorych mam dostep jest napisane ze czolg gen Maczka to bym Cromwell Mk IV natomiast model tamiya to Mk VIII. Czy jest mozliwe "przerobic" Mk VIII na Mk IV ?
2. Tamiya wypuscila Cromwell Mk IV z oznakowaniem gen Maczka ale w skali 1/35. Czy istnieja kalki do skali 1/48 ?
Serdecdzne dzieki za wszelkie informacje na powyzsze tematu.
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Reklama

Re: czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Postprzez Akahoshi » czwartek, 25 grudnia 2008, 15:53

Czy jest mozliwe "przerobic" Mk VIII na Mk IV ?

Znawcą "Brytyjczyków" nie jestem, ale o ile dobrze pamiętam taką widoczną różnicą był inny rodzaj gąsienic. Mk.VII miał inne i szersze gąsienice.
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Postprzez Tomasz Mańkowski » czwartek, 25 grudnia 2008, 20:31

Witaj,
gzt napisał(a):W dokumentach do ktorych mam dostep jest napisane ze czolg gen Maczka to bym Cromwell Mk IV natomiast model tamiya to Mk VIII. Czy jest mozliwe "przerobic" Mk VIII na Mk IV ?

Nie musisz wiele przerabiać - to jest dokładnie ten czołg Cromwell Mk.IV ( Cruiser Tank Mk.VIII to inne oznaczenie czołgu Cromwell ).
Jeśli chcesz zrobić konkretnie wóż gen. Maczka to musisz jedynie armatę wymienić na drewnianą atrapę ( czołg Maczka nie był wozem stricte bojowym, był tzw. command tank, pozbawionym głównego uzbrojenia, z dodanymi radiostacjami, stołem na mapy itd...

gzt napisał(a):2. Tamiya wypuscila Cromwell Mk IV z oznakowaniem gen Maczka ale w skali 1/35. Czy istnieja kalki do skali 1/48 ?

Kalki, konkretnie do "Heli" gen. Maczka - o ile dobrze pamiętam - w 1/48, nie istnieją...
Istnieją kalki do innych czołgów z 1 DPanc. - choćby w Tamiyowym Crusaderze AA masz PL-ki i "wiewiórki" oraz "52", niektóre kody jednostek możesz dobrać też z suchych kalek SKP do wozów Czeskiej Samodzielnej Brygady Panc.
Gaso-line w swoim zestawie kalek do Shermanów daje m.in Rokitną z 1 Pułku Artylerii Mot.

Ogólnie, oznakowania wozów z 1 DPanc. są - w odróżnieniu od wozów 2go Korpusu - dość proste.
Alianckie gwiazdy + PL-ka z tyłu + "wiewiórka" z przodu i z tyłu + oznaczenia taktyczne z przodu i z tyłu + ewentualnie brytyjskie oznaczenie szwadronu...
Nazw własnych ( poza "Helą" gen. Maczka czy "Kitusiem" i "Latającą Krową" ) nie było...

Oznaczenia taktyczne
51 - 1 Pułk Czołgów
52 - 2 Pułk Czołgów
53 - 24 Pułk Ułanów
54 - 10 Pułk Dragonów
40 - Dowództwo 1 Dywizji
74 - 1 Pułk Artylerii Mot.
76 - 2 Pułk Artylerii Mot.
77 - 1 Pułk Artylerii Ppanc.
73 - 1 Pułk Artylerii Plot.
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1246
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Postprzez gzt » piątek, 26 grudnia 2008, 16:48

Serdfeczne dzieki za pomoc !
Postanowilem zaczac oc Cromwella. Oto rezultat wczorajszego wieczoru :)

Obrazek
(lufa nie jest przyklejona)
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Postprzez Akahoshi » sobota, 27 grudnia 2008, 09:45

Grześku, jeśli zacząłeś relację z budowy pojazdu, to przenieś ją do odpowiedniego działu.
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Postprzez Domi » sobota, 27 grudnia 2008, 17:46

Grzegorz,
z tym Cromwellem jest jedna niezręczność. Tamiya dała albo za krótką metalową wannę, albo górny, plastikowy element kadłuba jest za długi.
Z moich obserwacji wynika że ta szczelina ma około 1 mm szerokości.
(Ja poradziłem sobie wklejając z przodu i tyłu plastikowe wstawki 0.4 mm:
http://i176.photobucket.com/albums/w194 ... ll/06a.jpg
http://i176.photobucket.com/albums/w194 ... ll/06b.jpg
http://i176.photobucket.com/albums/w194 ... ll/06c.jpg
Jeśli zaś chodzi o Shermana FF Mk. Ic to trudno będzie znaleźć "naszego" na gąsienicach T48 czyli takich jak w zestawie. Ja sobie odpuściłem i zrobiłem brytyjskiego ( http://img.photobucket.com/albums/v483/domik/FF01.jpg ) :-)

pozdrowienia

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: czolgi gen. Maczka ? - prosba o pomoc

Postprzez gzt » sobota, 27 grudnia 2008, 19:09

Serdeczne dzieki za info, chyba za pozno bo jak widac juz przykleilem plastik do wanny :(

Prosba do admina: prosze o przeniesienie tego watku do WARSZTATU aby tam kontynuowac relacje

kontynuacja budowy Cromwella tutaj: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=16&t=5343&p=59064#p59064
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości

cron