Tygrys I

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Tygrys I

Postprzez Aphar » wtorek, 21 kwietnia 2009, 20:26

Witam,
Planuję zrobić Tygrysa I w panzergrau - ot taki kaprys.
Taki Tygrys był użyty bojowo pod Leningradem (502 bat, trochę zdjęć się znalazło, choć wszystkie z zimowym kammo). Jednak nie chcę go robić w tej wersji - wydaje mi się jakaś ułomna, nie ma błotników, filtrów, osłon rur wydechowych, a te elementy chciałbym mieć u siebie (na niektórych zdjęciach błotniki są, ale zdjęcia są tak zrobione, że nie widać na nich filtrów :cry:).

Stąd moje pytanie. Czy ktoś ma może jakieś informacje na temat innych batalionów wyposażonych w tym czasie w 'pełnowartościowe' ;) Tygrysy i malowanych w panzergrau?
Z tego co znalazłem w literaturze, to 101 SS otrzymał Tygrysy w styczniu 1943. Powinny być więc malowane w oczekiwanym przeze mnie kolorze (German olive wprowadzono troszkę później) i można mieć nadzieje, że będą pełnowartościowe, jednak nie znalazłem nigdzie takich szczegółów.


I drugie pytanie, wie ktoś coś więcej o pojeździe z tego zdjęcia (numer boczny, jednostka, kammo itd):

Obrazek
Teraz dobrze?

thx
Aphar
Ostatnio edytowano środa, 22 kwietnia 2009, 18:03 przez Aphar, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Reklama

Re: Tygrys I

Postprzez Bathin » wtorek, 21 kwietnia 2009, 20:42

Z tego okresu to innych nie będzie, bo wtedy po raz pierwszy użyto Tygrysów.
Natomiast późniejszych Tygrysów malowanych panzer grau jest od groma.
Kilka:
503 Batalion czołgów Ciężkich, nr boczne: 334, 333, 323
LSSAHA - 411, 404
Das Reich - 842, 822
Grossdeutschland - S01, S12, 411, 22
I wiele innych.

Bardzo ciekawe zdjęcie, mimo kilku kilogramów literatury dotyczącej Tygrysów, pierwszy raz je widzę.
PZdr
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Tygrys I

Postprzez badger » wtorek, 21 kwietnia 2009, 20:56

Na starym PWm pytałem o to samo i chyba wkleiłem więcej zdjęć tego pojazdu, niestety odpowiedzi nie uzyskałem.

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=34922
Pozdrawiam Jacek

Każdy patrzy na świat przez własne okulary
Obrazek
Avatar użytkownika
badger
 
Posty: 710
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 08:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Tygrys I

Postprzez Vis13 » wtorek, 21 kwietnia 2009, 21:06

Prawdopodobnie należał do Schwere Panzerkompanie 8./SS Panzerregiment 2 z Dywizji "Das Reich".
Ostatnio edytowano wtorek, 21 kwietnia 2009, 21:34 przez Vis13, łącznie edytowano 1 raz
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: Tygrys I

Postprzez Aphar » wtorek, 21 kwietnia 2009, 21:26

Bathin napisał(a):Z tego okresu to innych nie będzie, bo wtedy po raz pierwszy użyto Tygrysów.
Natomiast późniejszych Tygrysów malowanych panzer grau jest od groma.


Czy pisząc "późniejszych" masz na myśli późniejsze wersje, czy też zdjęcia z późniejszego okresu (do połowy 1943?)?

Bathin napisał(a):Bardzo ciekawe zdjęcie, mimo kilku kilogramów literatury dotyczącej Tygrysów, pierwszy raz je widzę.
PZdr


Znalazłem gdzieś w sieci, w czasie kiedy szukałem fotek Jagdpanzera IV.
W tym samym czasie znalazłem też takie coś: Stuga z wieżyczką z czwórki.

Obrazek
Teraz dobrze?

Niestety tylko to jedno (tzn. dwa tego jednego eksponatu).
Ostatnio edytowano środa, 22 kwietnia 2009, 18:05 przez Aphar, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Tygrys I

Postprzez badger » wtorek, 21 kwietnia 2009, 21:34

Pod zdjęciem napisano że to Sbf. Koch i chyba Preussler, w lipcu (marcu ??)1944r, Wszystko wskazuje na 502 SPzAbt bo rozdział w książce jest 502 poświęcony.
Niestety mam problemy z francuskim. :)
A to kolorowe to "bułgarskie rwanie".
Pozdrawiam Jacek

Każdy patrzy na świat przez własne okulary
Obrazek
Avatar użytkownika
badger
 
Posty: 710
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 08:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Tygrys I

Postprzez Aphar » wtorek, 21 kwietnia 2009, 22:20

Możesz podesłać skan z książki (z podpisem). Kiedyś trochę tego framcuskiego liznąłem, tylko nie wiem ile jeszcze pamiętam ;)

A sztug z Bułgarii, prawda. Tylko że innych zdjęć sztuga z taką wieżyczką nigdzie nie widziałem. Przy okazji - masz może jakieś?

pzdr
Aphar
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Tygrys I

Postprzez Vis13 » wtorek, 21 kwietnia 2009, 23:54

Przejrzałem jeszcze raz kwity i coś mi się pomieszało, Jacek ma racje to 502 batalion.
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: Tygrys I

Postprzez Bathin » środa, 22 kwietnia 2009, 07:55

Aphar napisał(a):Czy pisząc "późniejszych" masz na myśli późniejsze wersje, czy też zdjęcia z późniejszego okresu (do połowy 1943?)?

Tak, późniejsza wersja Tygrysa, taka jak Ciebie interesują, czyli z osłonami bocznymi, błotnikami itd.
Wymienione przeze mnie Tygrysy pojawiły się na froncie na przełomie 42' /43'.
Pzdr
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Tygrys I

Postprzez Aphar » środa, 22 kwietnia 2009, 18:16

Sklejam takiego tygrysa:
Obrazek

Jest to wczesna wersja, ale nie ta 'initial' z Dragona.
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Tygrys I

Postprzez Bathin » środa, 22 kwietnia 2009, 21:43

Głównie rozróżniamy 3 wersje Tygrysów: wczesne, środkowe i późne.
Każda z tych wersji miała jeszcze kilka swoich odmian.
"Initiala" zostawmy w spokoju, którego jeszcze możemy podzielić na dwie kategorie - europejski i afrykański, a różniły się znacznie.
Twój Tygrys należy to wczesnej wersji, ale pamiętaj, że i tu bywały różnice w poszczególnych seriach produkcyjnych.
Po rycinie poznaje, że masz model Academy, niestety nie miałem tej "przyjemności" klejenia tego modelu i nie wiem czy producent daje możliwość wyboru odmian tak jak Tamiya.
Najlepiej napisz jakie masz kalki.
Pzdr
Ps. Na rycinie Tygrys z "Das Reich" spod Kurska.
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Tygrys I

Postprzez Aphar » czwartek, 23 kwietnia 2009, 09:44

Takie szczegóły wiem - tym niemniej dziękuję - siedzę w temacie już trochę czasu. Jednak z czasem/wiekiem (niepotrzebne skreślić) zmienia się podejście do tej zabawy. Do tej pory nie przykładałem większej wagi do tego, czy pojazd ma malowanie historyczne czy nie. Teraz zaczyna mi na tym zależeć.
W instrukcji jest podane interesujące mnie malowanie jako pojazd z 502 batalionu o numerze bocznym 123 (Otto Carius) - zaznaczone w czerwonej ramce.

Obrazek

Tylko, że na zdjęciach tego pojazdu jakie widziałem nie ma on błotników (osłon) bocznych oraz filtrów - wygląda tak jak u Ciebie w stopce pierwszy tygrys z lewej. A ja chcę zrobić pojazd z filtrami, osłonami bocznymi i osłonami rur wydechowych.

Pozdrawiam
Aphar
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Tygrys I

Postprzez Marek Jaszczołt » czwartek, 23 kwietnia 2009, 11:14

Instrukcja jest błędna :arrow: Carius jeździł wozem 213, a dodatkowo kalki maja nieprawidłowy krój cyfr.
Tu masz linka do galerii na starym PWM ze zrobionym modelem na podstawie fotek:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... ght=carius
I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tygrys I

Postprzez Bathin » czwartek, 23 kwietnia 2009, 11:40

Aphar napisał(a):Tylko, że na zdjęciach tego pojazdu jakie widziałem nie ma on błotników (osłon) bocznych oraz filtrów - wygląda tak jak u Ciebie w stopce pierwszy tygrys z lewej.

W 502 Batalionie najbierw był Tygrys "Initial" z nr bocznym 123, a potem już taki jak masz, ale był pomalowany jednolicie na żółto.
Niżej foto Cariusa przed swoim czołgiem w zimowym kamo:
Obrazek
Zdjęcie pochodzi z Google Grafika.
Pzdr
Ps. Drugi Tygrys z mojej stopki to też czołg Cariusa z 44' o nr 217.
Ostatnio edytowano czwartek, 23 kwietnia 2009, 11:51 przez Bathin, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Tygrys I

Postprzez Tomek91 » niedziela, 31 maja 2009, 21:58

Witam. Nie chciałem zakładać specjalnie nowego tematu więc postanowiłem zapytać tutaj. Poszukuje dokładnych zdięć przedziału silnikowego Tygrysa (PzKpfw VI Ausf.E). Sam posiadam niezbyt dokładne fotografie. Może ktoś z was wie gdzie mogę znaleźć ciekawe zdięcia. Za wszelką pomoc będę bardzo widzięczny.Pozdrawiam.
Tomek91
 

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości