Panzer IV z PW

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Panzer IV z PW

Postprzez urquart » czwartek, 30 lipca 2015, 16:57

witam, jedno krótkie pytanie:
czy Panzer IV o numerze bocznym 732 z dywizji Totenkopf z Powstania Warszawskiego posiadał Waszym zdaniem zimmerit?
Ze zdjęcia nijak nie mogę tego rozszyfrować.
Numer 733 zimmerit posiadał, ale nie wiem, czy to uprawniona analogia
:-/ pozdrawiam

https://www.flickr.com/photos/deckarudo ... otostream/
Avatar użytkownika
urquart
 
Posty: 269
Dołączył(a): czwartek, 9 września 2010, 21:26

Reklama

Re: pazner IV z PW

Postprzez Marek Jaszczołt » czwartek, 30 lipca 2015, 23:01

Miał, widać do z tyłu, zresztą nowe już bez niego nie miały prawa jeszcze trafić do jednostki.
I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: pazner IV z PW

Postprzez urquart » sobota, 1 sierpnia 2015, 00:46

Marek Jaszczołt napisał(a):Miał, widać do z tyłu, zresztą nowe już bez niego nie miały prawa jeszcze trafić do jednostki.

jak zwykle Marku ogromne podziękowania, tak podejrzewałem, ale zawsze dobrze zapytać takiego fachowca jak Ty
serdecznie pozdrawiam ;o)
Avatar użytkownika
urquart
 
Posty: 269
Dołączył(a): czwartek, 9 września 2010, 21:26

Re: pazner IV z PW

Postprzez urquart » sobota, 1 sierpnia 2015, 14:08

Marek Jaszczołt napisał(a):Miał, widać do z tyłu, zresztą nowe już bez niego nie miały prawa jeszcze trafić do jednostki.

Marku, jeśli można jeszcze prosić o Twoją opinię w sprawie, która na forum już nie raz doprowadzała do skrajnych emocji,
czy Twoim zdaniem miał camo na powierzchniach poziomych?
Avatar użytkownika
urquart
 
Posty: 269
Dołączył(a): czwartek, 9 września 2010, 21:26

Re: pazner IV z PW

Postprzez Marek Jaszczołt » sobota, 1 sierpnia 2015, 20:10

urquart napisał(a):Marku, jeśli można jeszcze prosić o Twoją opinię w sprawie, która na forum już nie raz doprowadzała do skrajnych emocji,czy Twoim zdaniem miał camo na powierzchniach poziomych?

A dlaczego miałby go nie mieć :?: maskowanie dotyczy wszystkich powierzchni w tym górnych - ochrona przed rozpoznaniem lotniczym chociażby. To że zdjęcia były robione zazwyczaj z ziemi i załapywały się górne powierzchnie nie oznacza że je pomijano. Jest trochę zdjęć robionych z góry i malowanie tam jest. Tu jest przykład z PW44 przedstawiący Panzer IV (zapewne z Pz.Abt.(Flk.) 302) sfotografowany z góry - kamuflaż na górnych powierzaniach niewątpliwie jest:
Obrazek
źródło stara aukcja na ebay
Pytanie dodatkowe gdzie zrobiono to zdjęcie :?: Nagrodą jest satysfakcja że zna się nie istniejące już budynki w Warszawie ;o)
I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: pazner IV z PW

Postprzez urquart » sobota, 1 sierpnia 2015, 20:45

Marek Jaszczołt napisał(a):
urquart napisał(a):Marku, jeśli można jeszcze prosić o Twoją opinię w sprawie, która na forum już nie raz doprowadzała do skrajnych emocji,czy Twoim zdaniem miał camo na powierzchniach poziomych?

A dlaczego miałby go nie mieć :?: maskowanie dotyczy wszystkich powierzchni w tym górnych - ochrona przed rozpoznaniem lotniczym chociażby. To że zdjęcia były robione zazwyczaj z ziemi i załapywały się górne powierzchnie nie oznacza że je pomijano. Jest trochę zdjęć robionych z góry i malowanie tam jest. Tu jest przykład z PW44 przedstawiący Panzer IV (zapewne z Pz.Abt.(Flk.) 302) sfotografowany z góry - kamuflaż na górnych powierzaniach niewątpliwie jest:
Obrazek
źródło stara aukcja na ebay
Pytanie dodatkowe gdzie zrobiono to zdjęcie :?: Nagrodą jest satysfakcja że zna się nie istniejące już budynki w Warszawie ;o)

dzięki, nie jestem z Warszawy, więc na ostatnie pytanie bonusowe nie odpowiem :mrgreen:

co do powierzchni poziomych, to widziałeś zdjęcia z Normandii bez camo, więc stąd moje pytanie; co prawda w '44 Niemcy nie mieli przewagi w powietrzu, więc takie camo wydaje się obowiązkowe, ale skoro na froncie zachodnim zdarzały się takie kwiatki, to jak zawsze wolałem zapytać i być pewnym
raz jeszcze dziękuję :mrgreen:
Avatar użytkownika
urquart
 
Posty: 269
Dołączył(a): czwartek, 9 września 2010, 21:26

Re: pazner IV z PW

Postprzez Marek Jaszczołt » sobota, 1 sierpnia 2015, 22:08

urquart napisał(a):dzięki, nie jestem z Warszawy, więc na ostatnie pytanie bonusowe nie odpowiem :mrgreen:

Spokojnie mam już na priv pierwszego zwycięzcę: rotpol13
Reszta może dalej kombinować :twisted:
I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: pazner IV z PW

Postprzez CzarekB » niedziela, 2 sierpnia 2015, 14:03

Przepraszam z góry za zaśmiecanie tematu ale podepnę się z takim pytaniem do Marka raczej.

Co jest wiadomo o pojazdach Stupa / Brumbar ( tak się to pisze ? ) z Powstania Warszawskiego ?

Jaka wersja, jaka jednostka, jakie oznaczenia ? Czy są jakieś zdjęcia ?

Jakos sam nie mogę wiele znaleźć.

Z góry dziękuje,
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: pazner IV z PW

Postprzez Marek Jaszczołt » niedziela, 2 sierpnia 2015, 19:32

CzarekB napisał(a):Co jest wiadomo o pojazdach Stupa / Brumbar ( tak się to pisze ? ) z Powstania Warszawskiego ?

Jaka wersja, jaka jednostka, jakie oznaczenia ? Czy są jakieś zdjęcia ? Jakoś sam nie mogę wiele znaleźć.

Jasne że wiadomo. W powstaniu uczestniczyło 10 wozów z Sturmpanzer-Kompanie z.b.V. 218. Były to pojazdy IV serii pokryte zimmeritem. Każdy miał biały numer taktyczny jedno lub dwu cyfrowy. Kamuflaż raczej 3 barwny, ale na zdjęciach z PW44 widać bardzo różne jego wzory na ich wozach. Najwięcej zdjęć ma wóz nr 10, jest zdjecie wozu nr 9, na stronie muzeum PW44 w foto archiwum są 2 fotki Brumbara najprawdopodobniej nr 7 (ciężko powiedzieć na 100% ze względu na kąt) .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panzer IV z PW

Postprzez Marek Barański » niedziela, 2 sierpnia 2015, 21:55

Czy jak nikt nie zgadnie to zdradzisz gdzie zrobiono to zdjęcie ? Męczy mnie to od dłuższego czasu...
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panzer IV z PW

Postprzez Marek Jaszczołt » niedziela, 2 sierpnia 2015, 22:04

Jeden już zgadł niech się pochwali sam odpowiedzią :P
Edit: no tak muszę sam odpowiedzieć: to róg Wierzbowej 8 i Trębackiej 10 tzw Dom Dochodowy Warszawskich Teatrów Rządowych.
http://www.warszawa1939.pl/zdjecia/treb ... _10_05.jpg
Ostatnio edytowano poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 22:37 przez Marek Jaszczołt, łącznie edytowano 2 razy
I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panzer IV z PW

Postprzez Marek Barański » niedziela, 2 sierpnia 2015, 23:10

Znam zdjęcia na których widać jak Niemcy wyburzają "trójkąt" pomiędzy Placem Piłsudskiego a Teatrem Wielkim na którego tyłach widać zasadniczo ruiny i tak mi jakoś się to w pamięci utrwaliło że tam sam gruz. Na zdjęciach lotniczych z 43-go widać jednak że ten narożny lokal jest zadaszony i najwidoczniej działa (na tej fotce z IV i Hetzerem nie widać śladów walk czy bombardowania). Dzięki.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panzer IV z PW

Postprzez CzarekB » poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 00:13

Marek, dziękuje bardzo za zdjęcia i informacje.
Model już mam, teraz tylko znaleźć czas.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości