HMMWV-malowanie i oznaczenia

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

HMMWV-malowanie i oznaczenia

Postprzez Hoplita Bartolini » środa, 12 sierpnia 2009, 13:19

Witam wszystkich serdecznie :)
Będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś z Szanownych Kolegów pomoże mi znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytania dotyczące malowania i oznakowania amerykańskich hummerów:
1) Według znanych mi źródeł ( osprey, sqadron, internet ) na standardowy (NATO Central European) kamuflaż Hmmwv-ie składają się 3 kolory: Green, Black i Brown . Z czego zielony jest kolorem bazowym i pokrywa cały pojazd a na to dopiero są nakładane pozostałe. W rejonach pustynnych natomiast pojazdy malowane są CARC Tan . I oto moje pytanie: czy znane są Wam jakiekolwiek zdjęcia lub przykłady malowania Hummera tylko w kolorze Green? W książce HMMWV in action jest sylwetka barwna pojazdu w kamuflażu biało-zielonym ( z jakichś ćwiczeń w Norwegii) . Czy jest to fantazja autora czy może oznacza ,że pewna partia Hummerów jeździła pomalowana tylko kolorem bazowym i zimą uzupełniono go o biały?
2) druga kwestia dotyczy malowania Hummerów używanych przez siły specjalne . Czy zdarzają się pojazdy malowane inaczej niż wg podanego wyżej schematu? Malowania eksperymentalne lub istniejące w bardzo niewielkiej ilości? Chodzi mi o jednostki Seals czy Delta w Afganistanie czy Iraku ale także w każdym innym rejonie świata ( używane tylko przez Amerykanów) .
3) Trzecia sprawa to oznakowanie Hummerów używanych przez oddziały Military Police i Security Police ale tylko w składzie U.S.M.C. lub U.S.A.F. . Chodzi mi o rejestracje oraz napisy Military lub Security Police na karoseriach . Czy są takie same jak Military Police w U.S. Army? Czy posiadają jakieś dodatkowe charakterystyczne tylko dla tych jednostek oznaczenia?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję

Bartek
Ostatnio edytowano czwartek, 13 sierpnia 2009, 10:03 przez Hoplita Bartolini, łącznie edytowano 1 raz
Hoplita Bartolini
 

Reklama

Re: HMMWV-malowanie i oznaczenia

Postprzez kubisz » środa, 12 sierpnia 2009, 13:44

1) Znalazłem takie zdjęcie zielonego Humvee:
Obrazek
Jest to pojazd z 1/1 CAVs Scout Platoon z ćwiczeń "Iron Star" z 1994 roku, z motocyklem Kawasaki KL205R.
Sylwetka barwna z książki "Humvee In Action" to wymysł autora, w rzeczywistości w 3-kolorowym kamuflażu NATO zamalowano na biało tylko czarne plamy:
Obrazek

2) Zdjęcia z Afganistanu i Iraku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wygląda na "poprawki" polowe na standardowym piaskowym malowaniu. To już trochę pachnie malowaniem bardziej fabrycznym:
Obrazek
Tyle znalazłem na szybko, potem poszukam jeszcze zdjęć innych niż zwykłych malowań Humvee sił specjalnych USA.

3) Szczerze - nie wiem.
Obrazek
Avatar użytkownika
kubisz
 
Posty: 179
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:45
Lokalizacja: Będzin

Re: HMMWV-malowanie i oznaczenia

Postprzez Hoplita Bartolini » czwartek, 13 sierpnia 2009, 10:02

Dzięki za zdjęcia ,hummery SF rewelacja :) . Jeżeli chodzi o 1 zdjęcie to mam jednak cień wątpliwości :-/ . Widziałem kilka takich zdjęć gdzie kurz i brud powodowały zlewanie się plam i na upartego takie pojazdy wyglądały jak jednokolorowe i tak jest chyba i w tym przypadku . Jeżeli uda Ci się jeszcze coś znaleźć to będę wdzięczny. Dzięki
Hoplita Bartolini
 

Re: HMMWV-malowanie i oznaczenia

Postprzez kubisz » czwartek, 13 sierpnia 2009, 10:28

Na pierwszym zdjęciu Humvee jest na pewno jednolicie zielony. To zdjęcie, które załączyłem, to skan z jakiejś książki Verlindena, ale ta sama fotografia lepszej jakości (rozwiewająca wszelkie wątpliwości) jest w tej książce (gorąco polecam, jeżeli jesteś fanem Humvee):
Obrazek
CONCORD PUBLICATIONS - Mini Color Series No7510 – “HMMWV, Workhorse of the US Army”
Obrazek
Avatar użytkownika
kubisz
 
Posty: 179
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:45
Lokalizacja: Będzin


Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości